"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Aramıza soğukluk vermek!

Sabahattin BOYACI
16 Ocak 2020, Perşembe 00:05
Üstadımız Bediüzzaman Said Nursî Hz.leri bir mektubunda şöyle başlar:

“Aziz, sıddık kardeşlerim Refet, Mehmed Feyzi, Sabri; 

“Ben şiddetli bir işaret ve mânevî bir ihtarla sizin üçünüzden, Risale-i Nur’un hatırı ve bu bayramın hürmeti ve eski hukukumuzun hakkı için çok rica ederim ki, dehşetli yeni bir yaramızın tedavisine çalışınız.” 

Bundan anlıyoruz ki, dehşetli bir yara açılmış ya da açılıyor. Ve oradan hizmete zarar verilecek. Bazı abilerimiz de bilmeyerek bu tehlikeye düşmüşler veya düşecekler.

Mektubun devamında Üstad dehşetli yarayı ve tehlikeyi şu şekilde dile getiriyor: “Çünkü, gizli düşmanlarımız iki plânı takip edip, biri beni ihanetlerle çürütmek, ikincisi mâbeynimize bir soğukluk vermektir. Başta Hüsrev aleyhinde bir tenkit ve itiraz ve gücenmekle bizi birbirimizden ayırmaktır.” 

Üstadımız burada iki plandan söz ediyor. Zındıka komitesinin yaptığı iki dehşetli plan var.

Birinci plan, Üstadımızı ihanetlerle çürütmek. Ama Üstadımız bu planı; “Risale-i Nur’u okumak, benimle görüşmekten on defa daha faydalıdır” diye bozuyor ve oradan gelecek zararı bertaraf ediyor. Yani bu plan işletilemiyor. “El mi yaman, Bey mi” kabilinden geleceğiniz varsa göreceğiniz de var diyor. Nitekim Bediüzzamanla o kadar uğraşmalarına karşılık Nurcular’a zarar verememişlerdir. Yani bu alçak plan suya düşmüştür, düşürülmüştür.

Buradan anlıyoruz ki, şahıslar öne çıkarılmayacak ve nazarlar sadece Risale-i Nur’a çevrilecektir. “Ben de Risale-i Nur’un bir talebesiyim” diyerek Üstadımız, şahıs merkezli bir hizmete kapıyı kapatmıştır. O halde şahsı öne çıkaran gayretler bizim için anlamsızdır ve hatta uzak durduğumuz hadiselerdir.

İkinci plan da, Nurcular arasına bir soğukluk verip onları bölüp parçalamaktır. Hatta başarabilirlerse “PARAMPARÇA” edip İman ve Kur’ân hizmetini öldürmektir. Bu dehşetli plana karşı da, Üstadımız talebelerini şiddetli bir şekilde ikaz edip uyarıyor. “Sakın birbirinize tenkid kapısını açmayınız” diyor. Aman dikkatli olun sizi buradan vurmasınlar diyor. Bu gün Hüsrev hakkında bir tenkid bir itiraz ve gücenmeyi öne sürerler, yarın bir başkasını. Bu bir oyun, bir tuzak. Sakın ola ki, gafil avlanmayın.

Hüsrev sadece bahane ve mektubun devamında Üstadımız; “Ben size ilân ederim ki, Hüsrev’in bin kusuru olsa ben onun aleyhinde bulunmaktan korkarım. Çünkü şimdi onun aleyhinde bulunmak, doğrudan doğruya Risale-i Nur aleyhinde ve benim aleyhimde ve bizi perişan edenlerin lehinde bir azîm hıyanettir ki, benim sobamın parçalanması gibi acîp, sebepsiz bir hâdise başıma geldi” diyerek abileri ikaz ediyor.

Siz Hüsrev hakkında işletilen bu tuzağa düşmekle, Hüsrev’e zarar vermiyorsunuz. Yaptığınız Hüsrev aleyhtarlığı, “Risale-i Nur aleyhinde ve benim aleyhimde ve bizi perişan edenlerin lehinde bir azîm hıyanettir” diye onları ikaz ediyor. Biz bilmesek de, iyi yapıyoruz zannetsek de işin aslı bu. Düsturlara uymayıp kardeşleri tenkid etmenin sonu ihanete kadar dayanıyor.

Demek asıl mesele Risale-i Nur’u çok dikkatli okumak ve hayatımızı ona uydurmak olmalı. Allah bizleri Hizmete zarar verecek her türlü tehlikelerden korusun. İhlâs, uhuvvet ve tesanüdümüzü bozdurmasın inşallah. Âmin.

Okunma Sayısı: 2307
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mürsel

  16.1.2020 15:14:13

  Anladığım şu; hizmette önde giden fakat mizaç idrak tarz vb fark ve aykırılıkları olan kişilerin çok dikkatli olması.Zaten ayrı gayrılığı da bunlar çıkarıp sürdürebiliyor. Öncü abilerimiz zindan odalarında bile; farklılık ve mizaçlarını kavga konusu yapmayıp hazmedip, düşmanlara oyuncak ve koz olmadıysa, bugün refah ve yeryüzü genişliğinde problem çıkaranlar titresin!

 • Zekeriyya Kocalan

  16.1.2020 13:00:36

  Güzel bir yazı. Üstadın uyarıları bulunduğumuz dar çeçeveyi kasdetmiyor. R.Nura gönül vermiş ve hizmetinde bulunan herkestir Ama sınıfta kaldık "Hatta başarabilirlerse “PARAMPARÇA” .... maalesef başarabildiler... Demekki düşmanlarımızın oyununa geldik. Am çok şükür "İman ve Kur’ân hizmetini öldürmektir. " olmadı. Olmayacakta. Çünkü Rabbim nurunu tamamlayacaktır. Bize düşen tesanüd. Bize düşen bütün parçaları yerli yerine koymaktır. Zor ama imkansız değil Zor ama mecburuz R Nur emrediyor. Hakkın hatırı alidir

 • erol

  16.1.2020 11:51:47

  Risale i Nur sayfaları arasındaki meslek ve mesleğimize ait hakikatleri, ölçüleri, prensipleri o zamana mahsus bir mesele gibi görmeden her zaman canlı ve geçerli olduğunu görmüş olduk... Allah razı olsun.

 • Ramazan

  16.1.2020 10:36:41

  Elfü elfi Âmin ağabey, Allah razı olsun. Ne kadar tekrarlanırsa da az. Rabbim tesanüdümüzü bozmasın.

 • süleyman ALIÇ

  16.1.2020 10:14:24

  Tebrikler Sabahattin Abeyciğim, Nur talebelerinin azami derecede uyması gereken bir hakikatı dile getirmişsiniz. Herkese malumdur ki üstadımız hiç bir yerde haysiyet ve şerefini ortaya koymamıştır. fakat Nur talebelerinin arasındaki UHUVET için bakın ne diyor," Mâbeynimizdeki hakikî ve uhrevî uhuvvet, gücenmek ve tarafgirlik kaldırmaz. Madem ben size bütün kuvvetimle itimad edip bel bağlamışım ve sizin için, değil yalnız istirahatimi ve HAYSİYETİMİ ve ŞEREFİMİ, belki sevinçle ruhumu da feda etmeye karar verdiğimi bilirsiniz, belki de görüyorsunuz.(..) Yâ Erhamerrâhimîn, medet! Bizi muhafaza eyle. Bizi cin ve insî şeytanların şerrinden kurtar. Kardeşlerimin kalblerini birbirine tam sadakat ve muhabbet ve uhuvvet ve şefkatle doldur" diye hem ruhum, hem kalbim, hem aklım feryat edip ağladılar."(T. hayat)Dünyanın en zalim,gaddar ve en hain adamlarının ağlatamadığı Üstadımızı Nur Talebesi AĞLATIRSA bunun hesabını ne dünyada nede ahirette veremez !!!!

 • İbrahim Ersoylu

  16.1.2020 09:37:41

  Allah razı olsun. Önemli bir tesanüt yazısı.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı