"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir intihardan cemaat düşmanlığı devşirmek

16 Ocak 2022, Pazar
Enes Kara adlı bir tıp öğrencisinin bir cemaat evinden intihar etmesi, vicdan sahibi her insanı derinden üzmüştür.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Bu can bize emanet olarak verilmiş. Her ne sebeple olursa olsun, hiç kimsenin ne kendi canına, ne bir başkasının canına kıymaya hakkı yoktur. İsteyerek veya istemiyerek böyle bir cinayet işleyenleri de Allah affetsin diyorum.

Toplumda bir başka sosyal cinayet daha işleniyor ki, o da en az bir cana kıymak kadar dehşet verici. O da, bu hazin olay bahanesiyle cemaatleri ortadan kaldırmaya çalışmak cinayetidir. Cemaatler ve tarikatler, bu milletin yüz yıllar boyu istifade ettiği, maddî ve manevî dinamiklerinden birisidir. Orta Asya’dan, Hoca Ahmet Yesevi ile başlayan tarikatçılık, iman, ahlâk, edeb gibi manevî değerleri yükselten kurumlar olduğu gibi, meslek, sanat, askerlik, çiftçilik gibi maddî faaliyetlerin de en güzel şekilde yapılmasını sağlayan birer dernek gibi faaliyet göstermişlerdir. Türk-İslâm devletlerinin manevî mimarları, tarikatler ve cemaatler olmuştur. 

Anadolu’yu Türk İslâm yurdu haline getiren akıncıların öncüleri, Horasan Erenleri olarak bilinen Alperenlerdir. Anadolu’nun Moğollar tarafından yakılıp yıkılması sonucu, millî birliğin yeniden sağlanması, halkın moral ve motivasyonunun yükseltilmesi için çaba sarfeden tasavvufî önderler olmuştur. Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlânâ, Sarı Saltuk, Ahi Evren, Abdal Musa gibi mutasavvıflar, dervişler ve şeyhler, milletin manevî ordusu olarak vazife yapmışlardır. 

Sultanların ve padişahların da bir çoğu bu tarikatlere mensup devlet adamlarıydı. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul’dan Anadolu’ya silâh sevki esnasında bazı tekkelerin büyük bir vazife ifa ettiklerini de biliyoruz. Cumhuriyet devrinde bile, nakşi devlet adamları vazife almışlardır. Kısacası, cemaat ve tarikat anlayışını bu milletin kalbinden söküp atmak mümkün değildir. 

Milletleri manevî bağlarından koparırsanız, kökü kesilmiş ağaç gibi kısa sürede çürür ve yıkılır. Manevî bağların istinat noktası ise, cemaatler, tarikatler, tekkeler ve zaviyelerdir. Nitekim, bir zamanlar “din terakkiye mânidir” diyerek dini milletin hayatından çıkarmak isteyenler olmuş, buna karşılık, “dinin meseleleri terk ve feda edilmesinde zarardan başka ne faydası görüldü?” diye ortaya çıkan Bediüzzaman Hazretleri, sarsılan dinî temelleri yeniden inşa ve ihya etmiştir. Nakşibendilik, Mevlevilik gibi tarikatler de, dinî ve millî birliğin korunmasına katkı sağlamaya devam etmektedirler.

Bir öğrencinin cemaat evinde intihar sonucu vefat etmesi, elbette büyük bir trajedidir. Bir gencin vefatı değil, ayağına taş değmesi bile vicdan sahiplerini üzer. Lâkin, böyle acı bir olayı bahane ederek cemaatlere saldırmak, hiç de vicdanlı bir davranış değildir. Evvelâ vefat eden gence bir saygısızlıktır. Sonra, cemaatlerin mensuplarına bir haksızlıktır. Ülkemizde hergün bu tür üzücü olaylar meydana geliyor. Barlarda, diskoteklerde, okullarda, kışlalarda, hapishanelerde de bunun gibi intiharlar oluyor. Hiç kimsenin aklına buraları kapatmak gelmiyor. Böyle yerlere karşı bir düşmanlık düşünülmüyor. 

Bu intihar olayının sebepleri arasında gelecek kaygısı, umutsuzluk, mutsuzluk gibi durumlar da dile getiriliyor. Bir üniversite öğrencisinin bu kadar karamsarlık ve umutsuzluk girdabına düşmesinde, yetkililerin de sorumluluğu vardır her halde. Yargıya intikal etmiş bir intihar olayı, elbette en ince noktalarına kadar tahkik edilecek ve varsa sorumlular cezalandırılacaktır. 

Bu bahane ile cemaat düşmanlığı yapmanın kimseye bir faydası yoktur.

Okunma Sayısı: 1745
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  16.1.2022 17:43:03

  Toptancı yaklaşmak müslümana yakışmaz. Bir vakıadan tümü böyledir demek hakka uygun olmaz. Bunu da örneklerle çok güzel ifade etmişsiniz Abdil ağabey. Allah razı olsun.

 • Said Yüksekdağ

  16.1.2022 14:39:43

  Allah razı olsun Abdil ağabeyim. Cemaatlerin toplum nezdindeki önem ve ehemmiyetini ve yapmış oldukları hizmetleri çok güzel ifade etmişsiniz. Yüreğinize sağlık 👏🏼

 • Ahmet DEMİRDÖĞMEZ

  16.1.2022 12:43:01

  Allah razı olsun muhterem ağabey çok güzel ve yerinde ifadeler kalemine ve yüreğine sağlık binler tebrik ve dualar

 • Ali Sarıkaya

  16.1.2022 11:31:15

  Çok güzel bir tespit yazısı. Tebrik ediyorum. İfadeler de çok nezih olmuş.

 • S.topuz

  16.1.2022 10:07:51

  Allah c.c. böyle fırsat düşkünlerine akıl,fikir,vidan ve sağlıklı bir muhakeme duygusu,kabiliyeti ve basireti ihsan buyursun. İnsanların hayatında kaç ceşid dertleri olduğununu da göz ardı etmeyin lütfen! Allah islah etsin böyleleri. Lütfen gözünüzden şu at gözlüklerini de çıkarıp atın ve etrafınızdakı gerçekleri görün ve ayılın kendi hayal dünyanızdan!.. eğer samimi ve ciddiyseniz?...Allah yar ve yardımcımız olsun. Bu ve bunun gibi genç ihtiyar vefat eden (?)vatan evlatlarına ALLAH C.c. rahmet etsin. Aile efradlarına sabr- ı Cemil ihsan etsin. Amiiin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı