"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İnsanı kazanma öncelikli olmalı

Abdullah ŞAHİN
18 Nisan 2023, Salı
İctimai Hastalıklarımız (5)

Allah (cc), alemlere rahmet olarak gönderdiği Efendimiz Hz. Muhammed’in (asm) mübarek şahsiyetinde, insanoğlunu yaratıp kendine muhatap almış, ona hadsiz birdeğer ve kıymet vererek, bütün nimet ve güzellikleri, adeta, onun ayağı altına sermiştir.

Yapılan araştırmalara göre, insan odaklı olan idare sistemleri gerek maddi kalkınma ve gerekse etik değerler konusunda dünyanın en ileri ülkeleridir. Bunun en güzel örneği, adalet, hürriyet, emniyet, iş ahlakı vb. ortaya çıkan sıralamada, bir numaralı ülkenin Yeni Zellanda olmasıdır.

Yeni Zelanda pratikte çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Dinî ve kültür kimliklerinin öne çıkarılması, ifade hürriyetinin sınırlarının belirlenmesi, dinî uygulamalar konusunda geniş çaplı faaliyetler tanınması bu çok kültürlü yapının oluşmasına katkı sağlamıştır.

Bahsedilen araştırmanın ilk on ve ilk yirmi sıralarını paylaşan ülkelerin, bazı olumsuzluklar dışında, maddi ve etik kalkınmasını tamamlamış, medeni ve mutlu ülkeler olduğu ayrı bir gerçek. Maalesef bu sıralamada islam ülkelerinden sadece Malezya 50. sıralarda kendine yer bulabilmiştir. 

Bu kriterlerin en çarpıcı yönü, şüphesiz insan odaklı olmasıdır. Rehber şahsiyetlerden Şeyh Edebali’nin “Evlat, insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü bu halin ta kendisidir.

Özetlersek, devlet her halükarda bütün vatandaşlarına sahip çıkıp, onları maddeten ve manen kazanmalı. Çünkü, devletlerin kalkınmışlık ve mutluluk seviyeleri, geniş kitlelerin, hep birlikte  bir mutluluk ve yaşam sevinci halesi oluşturmasıyla bir anlam kazanır. Burada feda edilecek tek bir ferd de olmamalıdır.

Bu konuyu ülkemiz açısından değerlendirecek olursak, muhteşem bir tarihi geçmişi vb. özellikleriyle ülkemiz, aslında yukarıda sıralanan mutlu ülkelerin en önünde olmaya layıktır.

Bunun gerçekleşmesi, inanç, ırk ve siyasi düşünceler farketmeksızın, herkesin birinci sınıf insan olarak sahip çıkıldığı bir anlayış ve sistemle mümkündür.

Ülkemizin bu hedefe ulaşmasının manilerinden biri olan terör konusunda İspanya ve İngiltere örneği karşımızda durmaktadır. Adı geçen ülkeler, bu olumsuzluklara bulaşan vatandaşlarını planlı şekilde eğitip rehabiliteyle kazanarak, bu işin üstesinden gelmişlerdir. Biz de millet olarak, ‘fabrika ayarları’mıza dönerek, kısa sürede bu hedeflere ulaşabiliriz.

Gerek şu an ülkemizi yönetenlerin, gerekse yönetme iddiasında olanların bu hususta yapması gereken, bu işe ciddi ve planlı şekilde kafa yorarak, her insanını kazanma yollarını bulması gerekir. Bunun yolunun da, şefkatli bir devlet anlayışıyla, öncelikle masumun hakkı hayatını muhafaza etmek şartıyla, suçu işleyene cezasını veren şeffaf bir adalet ve hukuk sistemini inşa etmekten geçtiğini unutmamalı.

Şurası unutulmamalıdır ki, kaybedilen her insan, kendisinden çok şeyi alıp götürdüğü gibi, ülke ve insanından da çok şeyleri alıp götürür.

Okunma Sayısı: 1230
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı