"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gençlerin GSS prim borçları affedildi

28 Mayıs 2016, Cumartesi
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gençlere çıkartılan Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları sürekli olarak tepki görmüş ve her kesim tarafından adil olmadığı dile getirilmişti.

Çünkü, gençlerin okuldan mezun oldukları tarihten hemen sonra iş bulamadıklarını göz önünde bulundurmadan, işsiz oldukları döneme ilişkin genel sağlık sigortası prim borcu çıkartılması ve bir de buna kanunî faiz eklenmesi gerçekten, hayatın olağan akışına aykırı idi. 

Halktan gelen tepkiler ve biriken GSS prim borçlarının SGK tarafından yıllarca tahsil edilemediği gerçeği görülünce, bu konuda gençlerin lehine önemli bir kanunî düzenleme yapıldı. 26 Nisan 2016 tarihli ve 6704 sayılı Kanunla, 5510 sayılı Kanuna geçici 69’uncu madde eklenmiştir. Söz konusu madde metni; “Bu maddenin yayımı tarihinden önce 60’ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilir. Bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar söz konusu süreler için ödenmiş olan primler iade ve mahsup edilmez” şeklindedir.  26 Nisan 2016 tarihli ve 6704 sayılı Kanunla getirilen bu düzenlemeye göre, SGK tarafından 25 yaşını doldurmamış olan gençlere çıkartılan bütün genel sağlık sigortası prim borçlarının asılları, gecikme zamları, faizleri ve diğer bütün ferilerinin tahsilinden vazgeçilmiş, yani affedilmiştir. Ancak, işsiz gençlerin 25 yaşını doldurduktan sonraki zaman zarfında işsiz kaldıkları süreler için, SGK tarafından çıkartılan genel sağlık prim borçlarını ödeme zorunlulukları halen devam etmektedir.

*

Emekli Sandığında 18 yaştan sonraki yaş düzeltmeleri kabul edilmez

Soru 1: Kâğıt üzerinde 10 Ocak 1974 doğumluyum. 20 yıllık devlet memuruyum. 25 yıl hizmet ve 54 yaş emeklilik bilgisini daha önceden sizden almıştım. Ancak nüfus kütüğüne 5 yaşında kaydolduğumu belgelemem durumunda emeklilik tarihim değişir mi? Şöyle ki; ilkokul diplomam  elime geçti, doğum tarihim  10 Ocak 1974, ilkokul bitirme yılım 1981, yani 7 yaşında ilkokulu bitirmişim.            

Salih ORTACA 

Cevap 1: Emekli Sandığı’na tabi çalışanların emeklilikte geçerli yaşlarının tesbitinde; 18 yaşın dolduğu tarihten sonra yapılan yaş düzeltmeleri ve diğer yaş tashih işlemleri kabul edilmiyor. Ancak durumunuz ilginç. Dâvâ açarak; nüfus kaydınınız, nüfus idaresinde yapılan bir hata sonucunda yanlış yazıldığı tesbit edilerek, mahkeme kararıyla doğum tarihinizi düzeltirseniz ve kurum bu düzeltmeyi kabul etmezse, bu defa yeni bir dâvâ açarak; mahkeme kararıyla tesbit edilen doğum tarihinizin, kurum tarafından kabul edilmesini sağlamaya çalışabilirsiniz.

*

Askerlik sürenizin hizmetinize dâhil olması için borçlanmanız gerek

Soru 2: 17 Temmuz 1966 doğumluyum. 1986-1987 arasında 18 ay askerlik yaptım. 31 Ocak 2000 tarihinde Bağ-Kur’lu oldum. Ve Bağ-Kur’a 15 yıl 2 ay 6 gün prim ödedim. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren de SSK’ya geçtim ve halen SSK’lı olarak çalışmaktayım. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? Bir de askerlik hizmetim geçmiş yıllarda hizmet süreme dâhil mi, değil mi?                          

Suphi Özden

Cevap 2: 1 Ocak 2015 de başlayan sigortanızı 1 Temmuz 2018’e kadar devam ettirmeniz ve askerlik sürenizi de borçlanmanız halinde, SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan SSK’ya 1260 gün prim ödedikten sonra pirim ödemeseniz dahi, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 31 Temmuz 2023’de emekli olabilirsiniz. Askerlik hizmetinizin hizmet sürenizi dâhil olabilmesi için, bu süreyi borçlanmak zorundasınız.

Not: Her hafta Cumartesi günleri bu köşede olacağız. Sosyal güvenlikle ilgili karşılaştığınız sorularınızı ahmetarican34@gmail.com e-posta adresine yazın. Sizin için cevaplayalım. 

Okunma Sayısı: 8699
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Emre

  22.3.2017 16:49:29

  37 yaşındayım 2012 yılın da gelir testi sonucu g2 olarak belirlendi ama maddi gücüm yetmediği için odeyemedim su an evli ve 1 çocuk babasıyım su an çalışmıyorum g2 çıktığı için herhangi bir çocuk yardımı alamıyorum ne yapmam lazim

 • mehmet tatsız

  26.10.2016 01:41:11

  Gss borcumu odedim 3 ay sonraa Af çıktı parayi geri alabilir miyim

 • Nil

  29.5.2016 21:54:03

  25 yaşındayım ve bayanım fakat temmuzda 26 olacagım. Çalışmadıgım için 26 oldugum ilk günden itibaren mi borç işleyecek. Evlenmemiş kız çocukları için de aynı şekilde mi kanun işleyişi

 • Murat

  28.5.2016 00:11:18

  Şimdi baktım Ahmet abi ama borcum silinmemiş?!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı