"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yüksek Öğretim Şûrâsı

Ahmet BATTAL
07 Temmuz 2021, Çarşamba
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri bir mail gönderdi ve 2021 Kasım ayında, ülkemizde ilk defa, yükseköğretimle ilgili çeşitli güncel meselelerin tartışılacağı ve üzerinde uzlaşılan tekliflerin YÖK’e iletileceği bir Şûrânın toplanacağını duyurdu.

“Asya’nın Bahtının Miftahı Meşveret(ler) ve Şûra(lar)dır” vecizesini elli iki senedir bu milletin ufkuna yerleştirmeye çalışan dindar demokrat bir gazetenin akademisyen yazarı olarak bu güzel haber bizi elbette heyecanlandırdı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ı ve ekibini şimdiden tebrik ediyoruz. 

Şûrânın temel prensipleri şunlar olacakmış:

1- Şûrâ gündemi paydaşlarla birlikte belirlenecekmiş. Yani demokrasinin abc’si olan “gündem tesbiti” işi demokratik yöntemle yapılacakmış. 

2- Öncelik sırasına göre gündem oluşturulacakmış. Yani yükseköğretimle ilgili tartışılabilecek çok konu olduğundan ülkemiz için öncelikli konular arasından bir tercih yapılarak sınırlı sayıda konu başlığının ayrıntılı bir şekilde tartışılması ve sonuç üretilmesi hedefleniyormuş.

3- Görüşülmesi planlanan ana başlıklar ve alt tartışma konuları şöyleymiş: 

Paydaşlar tarafından “yükseköğretimle ilgili güncel tartışmalar, insan kaynağı, kurumsal yapı, süreçler, kültür ve iklim” gibi ana başlıklar altında “yükseköğretimin organizasyonu ve yönetimi, yükseköğretime erişim ve dezavantajlı gruplar, yükseköğretimde kalite ve akreditasyon, esneklik ve çeşitlilik, hesapverebilirlik ve şeffaflık, bilimsel özgürlük ve idarî özerklik, eğitim/öğrenme ortamları ve yöntemleri, uzaktan eğitim ve dijital dönüşüm, açık bilim ve açık erişim, akademide liyakat ve ehliyet,  akademik liderlik, uluslar arasılaşma, eğitim, araştırma, bilim ve meslek ahlâkı” gibi pek çok alt başlıkta gündem konusu teklif edilebilecekmiş.

4- Paydaşların teklifleri alınıp askıya çıkarıldıktan sonra Şûrâ gündemi belirlenecekmiş.

Yani gelen tekliflerin tasnif edilip değerlendirilmesinin ardından, bu öneriler YÖK’ün internet sayfasında askıya çıkarılacak ve böylece yapılan öneriler ve geri bildirimler doğrultusunda Şûrâ gündemine nihaî şekli verilecekmiş.

5- Şûra, Yeni YÖK’ün “yükseköğretimde katılımcılık” ilkesinin bir tezahürü olacakmış.

6- Ve Şûra, Türk Yükseköğretiminde en geniş çerçevede katılımcılığı arayan ilk girişim olacakmış.

Hepsi güzel. 

Daha önce Üniversiteler arası Kurul toplantılarına ve başka Şûrâların toplantılarına iştirak etmiş ve eksiğini de fazlasını da görmüş bir akademisyen olarak, bu organizasyonun –elbette düzen ve disiplin içinde olmak kaydıyla- çok sesliliğin ve akademik hürriyetin tam olarak görüneceği ve uzun yıllar boyunca kendisine atıf yapılacak bir Şûrâ olmasını dileriz. 

Bir hususu ise şimdiden hatırlatmak isteriz:

Maile göre Şûrâya katılımları ve katkıları istenilen kurum ve kuruluşlar şunlar: Üniversiteler, ilgili bakanlıklar, TBMM ilgili komisyon üyeleri, siyasî parti temsilcileri, TÜBA, TÜBİTAK, Yükseköğretim Kalite Kurulu, ÖSYM, Ulusal Ajans, YTB, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu gibi kurumlar, Sendikalar, Sanayi ve Ticaret Odaları, Meslek Odaları, Sivil Toplum Kurumları ve çeşitli seviyedeki başarılı öğrenciler.

(“TBMM ilgili komisyon üyeleri”nin Şûrâya “dâvet edilmiş” ya da “edilecek” olmasını yadırgamadık desek yalan olur. Neyse.)

Gördüğünüz gibi basın-yayın kuruluşları ve bilhassa akademik hayatla ilgili uzmanlık yazıları yazan mensupları bu listede değiller ve işin içinde şimdilik yoklar. Bu bizce önemli ve fakat telâfisi mümkün bir eksiklik. 

Bu eksiklik “basın zaten orada olacak” denilerek görmezden gelinmemeli. Zira basının tek görevi “haber vermek” değil. 

Biz de bu kapsamda bu köşeyi temsilen Şûrâya iştirak etmeye talibiz. 

YÖK Başkanına ve işin ilgililerine buradan duyuruyoruz.

Okunma Sayısı: 1067
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Metin

  7.7.2021 12:46:10

  3- Üniversiteler genç işsizlerin üretim merkezi olmaktan çıkarılıp Mezunlarına iş bulma imkanı sağlayamayan bölümler kapatılmalı. Gençlerin hayallerini yıkan bir üniversite yerine onların ufuklarını açan bir üniversite olmalıdır. Üniversitelerin Sadece mezun vermek yerine mezunlarının takibini yapıp onları iş hayatına kazandırma arayışı içinde olması gerekmektedir. 4- Üniversiteler, Rektörün eş dost ve akrabalarının istihdam edildiği bir yapıdan acilen kurtarılmalıdır. Akademik Personel alımında kesinlikle torpilin önüne geçilmelidir. 5- Üniversiteler bilimsel çalışmalarıyla birbirleriyle ve Dünya ile yarışır olmalıdırlar. 6- Nasıl ki Hardward, Oxford gibi dünyaca bilinen yabancı üniversiteler varsa bizim de adından söz ettiren, bilimde otorite olan dünyaca ünlü üniversitelerimiz olmalı. 7- Üniversiteye akademik personel alımında devletin milli güvenliği vb argümanlar öne sürülerek Torpile bahane aranmamalıdır.

 • Metin

  7.7.2021 12:45:58

  Şura için öneriler; 1- Üniversitelerin iş ve işçi bulma kurumu hüvetinden çıkarılıp, akademik çalışmaya sevdalı bilim insanı olmaya istekli nitelikli, çalışkan, bilim üretebilecek kapasitesi olanlar arasından objektif kriterlere göre akademik personel seçimi yapacak bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Akademik personel seçim ilanlarının adrese teslim bir yapıdan tez elden kurtarılması gerekmektedir. Mevcut akademik personel arasında bilim üretememiş olanların başka iş ve mesleklere kaydırılması yoluna gidilmelidir. 2- Üniversiteler bilim üretim merkezleri olmalı, özel sektörle işbirliği içerinde yaptığı akademik çalışmalar ile öncü görevi görmelidir.

 • Hüseyin İlhan

  7.7.2021 08:14:18

  İnşaallah bu talebinize müspet cevap verilir ve ülkemizin geleceği olan evlatlarımızın yetişmesi,ülkenin ilmi alanda ilerlemesi için doğru kararlarda alınmasını dilerim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı