"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Vicdandan Hakk’a yolculuk

07 Haziran 2015, Pazar
Bir Kutlular hikâyesi...

Kutlular Abi önceki gün, -günahı da vebali de boynuna- adı yalnızca günahlarının kararttığı bir mezar taşında kalacak, ismi nisyana mahkum olacak zavallı bir kalemşörün ‘kara’ vicdanının hedefi oluverdi. Kalemini sefihliğe esir edenlerin bir dâvânın vicdanına dil uzatması alıştığımız bir şeydi; lakin çukurluğun dipsizliğine şahitliğimiz ilk kezdi. Şahit ol ya Rab!  

Mehmet Kutlular’ın hikâyesi vicdandan Hakk’a yolcuğun adıdır. Savruluşların, satışların, satılışların, kayboluşların, kaybolmuşların, kaypaklığın, kaypakçılığın, omurgasızların ve omurgasızlığın dünyasında hakperestliğin, hakkı temsil eden dik duruşun, imanlı söyleyişin, Müslümanca hal ve etvarın adıdır.

Hakkı çiğneyenler karşısında; kul hakkını yiyenlere, kula kulluk edenlere, insaf ve vicdana sığmayacak pespayeliklere alkış tutanlara ‘durun kalabalıklar!’ diye seslenen; tehditler, yasaklar, hapisler, tedhişlerle sesini kısmak isteyenlere ‘zalimler için yaşasın cehennem!’ diye haykıran Üstadının yolunda hakkın sesidir.

Hakkın gür sesi olmak… Yeni Asya’nın seslendirdiği bir hakperestlik ve adamlığı ölçüsüdür. Yolunu iman ve Kur’ân hakikatlerinin çizdiği rotaya çevirenler, iman kalesini zaafa uğratmak isteyen tahripçi fikirler ve hareketlerle daima karşı karşıyadır. Bilerek ya da bilmeyerek zındıkaya alet olanlar, İslam kardeşliğini öldüren hücumlara destek verenler, mümine yakışmayan bir garabet ve hamakatle on iki yıldan beridir beraber yürüdükleri yol arkadaşlığını “aldanmışız, bizi de aldatmışlar” diyerek satanlar… ‘müsbet hareket’ prensibiyle hakka, adalete, vicdana, insafa çağıran Yeni Asya’yı ve Mehmet Kutlular’ı anlayabilirler mi? Konuşmaya, anlamaya, sormaya cesaret edemeyerek bir dâvâ adamını mazlum kızı üzerinden vurmaya çalışmak hangi aklın, hangi vicdanın, hangi pazarlığın ürünüdür? Tarih talimatlı muvazzaf kalemleri de nefret ve tel’inlerle kaydedecektir elbet. 

Mehmet Kutlular… 12 Eylül darbesi sonrasında Kemalizm’le dindarları barıştırmak isteyen menhus ve karanlık projeleri Risale-i Nur projektörüyle fark eden, kirli oyunları Kur’ân’ın emrettiği meşveretten aldığı güçle bozan, istibdat ve tahakküm karşısında izzet-i İslamiyeyi muhafaza eden mümtaz bir şahsiyettir. Bugün Yeni Asya’nın Bediüzzaman’a yaslanan yüz elli yıllık Ahrar çizgisini görmezden gelerek Demokrat Parti kararını hazmedemeyenler Kutlular Abi’nin adamlığını nerden bilsinler? Milli Görüş esvaplı müfteriler, 12 Eylül darbesi sonrası Kutlular Abi’nin kapısını çalarak “yurtdışında Milli Görüş ve Süleymancılar’a karşı birlikte çalışmak şartıyla kendilerini ihya edeceklerini” söyleyen darbecileri “onlar bizim din kardeşimiz, aramızdaki meseleleri içimizde hallederiz, siz de kim oluyorsunuz?” diyerek kovuşunu ya bilmiyorlar ya da pis siyaset oyunlarının en derin çukurlarında kaybolmuş vicdanları mümince duruşu ve söyleyişi çoktan unutmuştur da ellerinden düşürmedikleri Kur’ân’ın hakka, hakikate, adalet ve kardeşliğe dair evamirinden nasipleri dahi kalmamıştır.

Kutlular Abi; mukaddes dâvâsı uğrunda şahsını, şahsiyetini, canını, canından bir parçayı, evladını feda eden bir dâvâ adamıdır. İla-yı kelimetullah davasını kuru bir dünya saltanatına indirgeyenler böyle bir dâvâ adamının yüreğindeki sırları, ruhundaki acıları nereden bilecekler, böyle bir dâvâ şuuruna nasıl erişecekler? 

Kutlular Abi, “adalet, meşveret ve kanunda inhisar-ı kuvvet”e dayanan bir cumhuriyeti; din ve vicdan hürriyetini güvence altına alan, faziletle ve ahlak prensipleriyle süslenmiş bir ahrarlık anlayışına dayanan demokratlığı savunan Üstadımızın dâvâsını, bu dâvâyı seslendiren Zübeyir Gündüzalp çizgisini Yeni Asya bayrağı altında muhkemleştirenlerin önde gelenlerinden biridir. Talimatla iş tutanlar, vicdanını üç kuruşluk hava parasına satanlar, Kur’ân’ın yüzde doksan dokuzluk ahkâmını yüzde bire bilmem neyin karşılığında feda edenler… kardeşlik, hıllet, muhabbet ve hamiyetten nasibi olmayanlar… bir arada yaşama prensiplerinden, çoğulculuktan bihaberler… demokrasiyi küfür ilan edenler… İslam coğrafyasını kana bulayan ellerin uşaklığını yaptıklarının farkında bile olmayanlar… hak ve adaleti meslek ittihaz eden bir cemaatin meşveretle verdiği seçim kararını Kutlular Abi üzerinden ahlaksızca eleştirenler… Biliniz ki, yüz elli yıllık hak çizgisini uydurduğunuz bir paralel yaftasıyla susturmaya çalışmak konjonktürel, kârlı bir siyaset hamlesi olabilir; ama asla ahlaki ve vicdani değildir. 

Kutlular Abinin şahs-ı manevî ile beraber yürüdüğü çizgi… İstibdad ve zulmün, din ve vicdan hürriyetini kısıtlayıcı her hareketin, dine ve dinî değerlere karşı duran her türlü anlayışın karşısında duran doğru bir çizgidir. Dün Kemalizm adına yapılanların bugün dindarlık kisvesi altında sergileniyor olması bu çizginin değişmesi için geçerli bir sebep midir? 

Mehmet Kutlular… Eğilmeden, bükülmeden hak bildiği yolda yürüyen çilekeş yolcu… Hakk’a varan yolculuğunda varsın bazıları kokuşmuş vicdanlarının baykuşluğuna soyunsun. Biz biliyoruz ya! “Allah imhal eder; ancak asla ihmal etmez.”   

Okunma Sayısı: 5716
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mikail Yaprak

  8.6.2015 12:36:56

  Tebrikler Ahmet kardeşim.

 • Recep nart

  7.6.2015 23:21:04

  Tükürüyorum o yeniakit yazarının yüzüne

 • Sezai Mumcu

  7.6.2015 23:08:14

  II. O zaman hemen anladim ki Kutlular agabeyin omuzlarina öylesine nuranî bir yük, kudsî bir hizmet yüklenmis ki onun envariydi o sabaha kadar kapinin altindan odama parlayan nur. Kanaatimce Münazarati kalbinin anahtarligi gibi ruhunda ve cesedinde tasiyan bu mübarek zata Allah'in uzun ve ve semeredar ömürler vermesini ve müstecib dualarinda bizleri de dahil etmesini istirham ederim. Yazarimizin eline saglik, tebriede mübalaga degil asgar ile yetinmis !

 • Sezai Mumcu

  7.6.2015 23:07:36

  I. Ilk tanismamizda ceyrek yüzyila yaklasan bir zaman önce Ahlen'de hemsehrimin evinde Kutlular agabey ve ben misafir olarak ayri odalarda kaldik. Bir gün öncesinden Almanya'nin büyük bir sehrinde büyük kalabaliga hitaben ders yaparkenki ciddiyeti, vakuru ertesi, sabah sabah namazindan sonraki mütevazi ve kendini gayet geri planda tutan bir abdiyeti müsahede ettim. Hemsehrime kahvaltidan sonra dedim: Cok ince fikirlisin amma sabaha kadar holün isigini acik birakmana hic gerek yoktu, kapinin altindan gelen isik neredeyse odami aydinlatiyordu dedim. Hemsehrim saskin ama pek de önem vermeden, kardesim sabaha kadar isik misik yoktu orda dedi.

 • Çeti acar

  7.6.2015 18:45:47

  meslek hayatları birilerine yağcılık ve yalakalık ile geçenler, hak ve hakikat yolunda üstadı ve Zübeyir abi dimdik duran kutlular abi nin ödediği bedelin binde birini ödediler mi acaba. bu gibilere verilecek cevap " bir kelime ile değil belki bir tükrük ile cevap veriyorum...." " . . . tükürün o ehl-i zulmün o merhametsiz yüzüne "

 • canlı cenaze

  7.6.2015 15:43:19

  tebrik.

 • MEHMET DİKEN

  7.6.2015 12:05:18

  Ahmet Kardeşim Hislerimize tercüman oldunuz. Tek söz söylemek istiyorum. Zalimler için yaşasın cehennem.

 • Hüseyin İLHAN

  7.6.2015 10:44:01

  Muhterem yazar ağabeyimizden rabbim razı olsun.HAK,ADALET ve İNSANLIK namına bir dava ve davanın ferdi(aslında yaşayan MAREŞAL)olan,alçakların alçaldıkça irinlerini kustuğu yazıya cevabi yazınız ve hakikatleri ifade edişinizi tebrik ederim.

 • Ali Vefalı

  7.6.2015 10:09:58

  1980 öncesi ve sonrası Yeni Asya Cemaatini ve Gazete yayınlarını güya çok sadık görmeyenlerin, hatta ağabey dediğimiz şahısların, sonradan siyasi cereyanlarla, vahim şekilde nasıl savrulduklarını, Son 10-15 yıl içinde bir siyasiyi desteklediklerini açıklayan ağabeylere tarafgir olan kişilerin, gençlerin, Risalei Nurun kıyısından köşesinden aldıkları cüzi bilgilerini ancak siyasi laflarına, alet açıkca aksesuar olarak kullandıklarını, siyasi görüşlerinin aksine fikir söyleyenlere, bozuk, kırık, sokak laflarıyla hakaret ettiklerine, bu yaralayıcı davranışlarında ağabeyleri adeta basamak yaptıklarını, ne gariptir ki bu seviye düşüklüğüne televizyona, internetlere düşen ağabeylerin bir şey demediğine veya böyle savrulmalardan habersizlermiş olduğuna şahit olduk gördük ve içimiz burkuldu. Mehmet Kutlular Ağabeye yapılan bu aşağılık saldırılarda, Allah sabırlar versin.

 • Ali Kandil

  7.6.2015 09:42:03

  Kalemine, ellerine sağlık Ahmet Dursun kardeşim...Ve Zalimler için yaşasın Cehennem...

 • Garib Doğu

  7.6.2015 07:31:27

  Hay ağzına sağlık Ahmet Dursun.Kara kalem sahibi vicdansız ve insafsıza hak ettiği cevabı,ağzının payını vermişsiniz.Allah ebediyen razı olsun.

 • Ayhan Alşan

  7.6.2015 03:05:09

  Demek ki neymiş?..Kutlular ağabeyin her nefesi birilerinin nefesini kesmekte,uykularını kaçırmakta,ne yapacaklarını bilememekte ve saldırganlaşmaktalar...Mademki Allah var..O halde ahiret te var.Elbette Mahkeme_i Kübrada görülecek hesabınız da var.Biz biliyoruz ki, münafık kafirden daha şiddetlidir...İşaretil_İcazda bahsi var. Biz sizi oradan tanıyoruz..Sizi Allah'a havale ediyoruz.

 • Abdurrahman Koçak

  7.6.2015 01:14:29

  Ahmet Dursun kardeş Allah sizden ebediyyen razı olsun..Bu yazı ile yüreğimize su verdin...Çerçeveye alınacak bir yazı...Zalimler için yaşasın Cehennem..Bizi bu çapulcuların anlamasını beklemiyoruz...İhtiyacımızda yoktur...Hak yolumuza sebatla devam....

 • dere

  7.6.2015 00:35:57

  Selimiye camii minarelerinden daha dik ve vakurlu.Ağrı dağından daha sağlam irade.Küfrün karşısında asla eğilmez.Tehditlerden korkmaz.Emsalsiz bir insandır O.RABBİM ONDAN EBEDİYYEN RAZI OLSUN.(Amin)

 • İsmail OKUR

  7.6.2015 00:28:56

  Allah razı olsun..hislerimize tercüman oldunuz..bu zavallıları ve içimizde ki avanelerini Allah'a havale ediyoruz..

 • Kadir Akbas

  7.6.2015 00:25:21

  Sevgili kardesim yuregine, kalemine saglik. Tarihe isik tutacak bir yazi olmus.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı