"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

‘Liderler Açık Oturumu’nu özlemişiz

Ahmet Hamdi AYDIN
10 Nisan 2017, Pazartesi
“Liderler Açık Oturumu”, 15-20 yaş grubundakilerin bilmediği ve görmediği, daha büyüklerin de nerdeyse unuttuğu ve özlediği bir kavramdır.

Bilindiği gibi açık oturum, geniş kitleleri ilgilendiren bir konunun, konuyla ilgili uzmanlar tarafından bir başkan yönetiminde ve dinleyiciler önünde tartışıldığı konuşmalara denir. 

Diğer bir ifadeyle güncel bir olay veya toplumu ilgilendiren bir sorunun dinleyiciler önünde bir başkan yönetiminde tartışıldığı konuşmalara açık oturum denir.

Açık oturum kalabalık bir izleyici önünde gerçekleştirilir. Bir salonda topluluk önünde olabildiği gibi, radyo veya televizyondan da yapılabilir. 

Konusu önceden belli olan açık oturumda bir başkan ve en fazla altı konuşmacı vardır. Başkan zamanı iyi kullanmalıdır. 

Bunun için konuşmacılara eşit süreler verir, sorularla konuşmacıların bakış açılarını sınırlandırır veya genişletir. 

Başkan konuşmacılara soru sorar. Programın sonunda ise önceden not aldığı konuşmaları özetleyerek birbiriyle ilişkilendirir.

Katılımcı-konuşmacıların siyasî parti liderleri olduğu bir açık oturum ‘liderler açık oturumu’dur. 

Özellikle seçimlerden hemen önce mutlaka bütün parti liderleri bir açık oturumda bir araya gelir ve kamuoyu önünde son kozlarını oynarlardı.

Meselâ 1991 seçimi öncesindeki açık oturumda zamanın siyasî parti liderleri Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Doğu Perinçek, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan, Can Okanar’ın moderatörlüğünde bir araya gelmişlerdi.

Seçime damgasını vurmuş olan bu açık oturum yakın tarihin unutulmaz olaylarından biridir.

Dikkat ederseniz eski bir şeyi hikâye ederek anlatıyorum. Gerçekten unutmuşuz, ama özlemişiz.

Eskideki gibi olsaydı referanduma bir haftanın kaldığı bu günlerde bütün liderler bir televizyonda bir araya gelirdi ve görüşlerini paylaşır, sorunları tartışırlardı. 

Vatandaş sonuç hakkında tahminler yapabilirdi. 

Fakat özellikle son 15 yıldır liderler tek tek çıkıp konuşuyor. 

Artık bunu liderlerin bir araya gelmekten çekindiklerine mi, yoksa kendlerine güvenmemelerine mi verirsiniz, yoksa birbirlerine tahammül edememelerine mi verirsiniz bilemem…

Ama kim ne derse desin, liderler açık oturumu konusunda geri gitmişiz.

Okunma Sayısı: 4735
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • mustafa

  10.4.2017 18:52:32

  Her birinin ayrı ayrı, yüzleşemeyeceği, açıklama getiremeyeceği hataları, kendini tekzip eden tutarsız söylemleri var... Karşı karşıya geldiklerinde bunlar ister istemez ortaya dökülüp rezil olmaktan çekindikleri için de uzaktan -cevap verilmeyecek olan- atışlarla birbirlerine yüklenmenin ötesine geçemiyorlar...

 • HÜSEYİN İLHAN

  10.4.2017 13:25:00

  Ahmet hocam bu açık oturumların omamasının kanaatimce iki nedenini görüyorum; 1-Şu anki mevcut siyasi hakim zihniyetin 'BEN NE DERSEM O OLUR,DOĞRUDUR, düşünce ve uygulamalarıdır. 2-Liderlerin fikri noktada ki sığlıkları,kifayetsiz oluşları,akılk,ruh sağlıklarının sağlıksız oluşudur.Bilhassa iktidar kanadındaki liderin akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünüyorum.Zira bu şahısın bir dediği diğerini tutmuyor.Kendi kendini tekzip ediyor amma muhalefet bunu yeterince nazarlara sunmuyor.

 • mahzun gönül

  10.4.2017 12:58:39

  Çoğu rahmetli olmuş eski liderlerimizi seyretmek çok güzel , hele de onların o toplumu incitmeden konuşmalarını çok özlemişiz. Lakin şu an ki seçime onlar mı katılacak ta habire onları konuşturuyor birileri. Şu an ki mevcut liderler niye karşılıklı konuşamıyor, ne oldu bu millete anlamak zor doğrusu.

 • Toygar

  10.4.2017 07:19:45

  Bir arada oturup konuşabilecek lider de, vatandaş da kalmadı. Kimse birbirine saygı duymuyor? Nasıl olacak ki şimdi?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı