"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hükümet sistemleri

Ahmet Hamdi AYDIN
27 Mart 2017, Pazartesi
Son dönemlerdeki başkanlık sistemi veya Cumhurbaşkanlığı sistemi tartışmasında bir “sistem değişikliği”nin olduğunu herkes biliyordu, fakat ne veya hangi sistemin değişeceği konusunda kafalar karışıktı. Öyle ki gazeteci ve televizyonculardan bile bilmeyenler vardı.

Genellikle devlet sisteminin veya siyasî rejimin değişeceği zannedildi. Hâlâ da tam olarak neyin değişeceğini bimeyenler vardır. Referandumun yaklaştığı son günlerde nihayet basın yayında bunun bir “hükümet sistemi” değişikliği olduğu ifade edilmeye başlandı. Fakat bu sefer de “hükümet sistemi”nin ne olduğu sorusu kafaları karıştırmaya başladı. Burada konuya biraz açıklık getirmek istedim.

Hükümetin ne olduğu ile başlayalım. Hükümet, bir ülkede devletin görevlerini yerine getirmesini sağlayan yetkili organdır. Yürütme organı veya Bakanlar Kurulu… Bu organ farklı sistemlerde işleyebilir

Hükümet sistemleri Anayasa Hukuku’nun önemli ve güncelliğini koruyan bir konusudur. Devletin elinde bulundurduğu yürütme, yasama ve yargı kuvvetlerinin birbirleri arasındaki ilişkilere göre çeşitlere ayrılır.

Temelde dört çeşit hükümet sistemi vardır: Başkanlık, yarı başkanlık, parlamenter ve meclis hükümeti. Fakat bunların bazılarının birleşmesi veya ayrılması ile bu sayı 7-8 olabilmektedir.      Hükümet sistemlerini kısaca şöyle sayıp açıklayabiliriz:

Meşrûti Monarşi: Bu sistemde yasama ve yürütme, yürütme organında toplanmıştır.

Devletin tek otoritesi hükümdardır. Kral, Padişah vs.

Meclis Hükümeti: Bu, kuvvetler birliği ve meclisin üstünlüğü ilkesine dayanır.

Diktatörlük: Diktatörlük yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin tek bir kişide toplanması sistemidir.

Başkanlık Sistemi: Bu sistem sert kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanır. Yasama ve yürütme birbirinden ayrılmıştır. Yürütme yetkisi halkın seçtiği başkana, yasama yetkisi parlamentoya aittir.

Parlamenter Sistemi: Bu sistemde yasama ve yürütme organları birbirinden bağımsız olmakla beraber aralarında işbirliği söz konusudur. Kuvvetlerin işbirliğine dayanır. Yani yumuşak kuvvetler ayrılığı hükümet sistemi…

Yarı Başkanlık Sistemi: Devlet başkanının doğrudan halk tarafından seçildiği ve önemli siyasî yetkiler kullandığı, Bakanlar Kurulunun da parlamento önünde sorumlu olduğu hükümet sistemidir.

Karma Hükümet Sistemi: Bu sistem, meclis hükümeti sistemi ve parlamenter sistemin birleşmesi veya karmasıdır.

Literatürde bu kadar çeşitli hükümet sistemi yazılıp çizilirken, referandumda onaylanması halinde Türkiye’ye gelecek olan “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”ne pek yer verilmez. O sebeple “Türk usûlü başkanlık sistemi” denilip duruldu ya… Anayasa değişikliği gerçekleşirse Cumhurbaşkanına “devlet başkanı” sıfatı verilecek, ama hükümet sisteminin adı “cumhurbaşkanlığı” olacak. Üstelik “partili” cumhurbaşkanlığı… Tam “Türk usûlü” bir hükümet sistemi…

Okunma Sayısı: 10429
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  27.3.2017 11:33:26

  Hocam tabiri caizse UYDURMA ve kişinin inhisarına terkedilmiş oy veren milletin ise kukla olarak görüldüğü sistemdir. Zaten mv.seçiminin öncesinde temayül yoklaması denen garabetlik sahipleri bunda besi görmezler.Onlar akıllarına tekadama verip ALLAH ın verdiği akıl,iz'an,insaf,v,cdan,merhamet,şefkat,hürmet ve insan olma vasfını ellerinin tersiyle iten zavallı konumundadırlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı