"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatin psiko-sosyal kazanımları

Ali FERŞADOĞLU
26 Temmuz 2021, Pazartesi
Günlük hayatımızda, hepimiz, tabiî akış içinde oluşan âile, arkadaş, komşu gibi küçük gruplar içinde yer alırız zaten. Diğer taraftan, dernek, şirket, sanat, spor, cemaat, ekol, tarikat gibi çeşitli gruplara yazılı veya gönüllü üye oluruz.

Kişiler mensup oldukları grup veya cemaatin değer yargılarını, davranış biçimlerini, tutumlarını benimser ve ona göre hareket ederlerse orada tutunabilir.  

Aslında bir grup/cemaatte yer almamız, sosyal varlık olmamızın bir sonucudur. Deccalizm/Süfyanizm, Kemalizm bu sosyal olguyu kabul etmese de. Çünkü, kişiliğimizi başkalarına göre geliştirir, davranışlarımızı onlara göre ayarlarız. Zîrâ, kişiliğimiz içinde bulunduğumuz grup ve çevrenin düşünce, gaye, beklenti, duygu, prensip veya kaidelerine göre değerlendirilir. Yapımıza uygun, düşüncelerimizle örtüşen bir grup/cemaate dahil olmak bize neler kazandırır? 

l Rûhî ve sosyal vasıflarımızı geliştiririz.  

l Ortak değerleri oluşturur ve tekâmül ettirir/olgunlaştırırız. 

l Var olan düşünce ve davranışları, cemaat/grup içinde pekiştirir, arttırırız. 

l Yeni tutum ve davranışlar kazanırız. 

l Cemaatin değerleri ve davranışları istikametinde ve etkisi altında birlikte veya tek başına yeni faaliyetler, girişimler, hareketler sergileriz. 

l Hepimiz hayatın dağdağalarından, ağır şartlarından bunalırız. Nefes almak, dinlenmek, teselli bulmak, mânevî gücücümüzü takviye etmek, hemcinslerimizle kaynaşmak isteriz. Cemaate girerek teselli buluruz. 

l Asrımızın yakıcı hastalıklarından olan “yalnızlık” bizi vahşete, sıkıntıya, strese sokar. Sosyal hayata aktif olarak katılarak yalnızlığımızı gideririz.  

l Merak duyduğumuz işleri ve hobilerimizi cemaat içinde gerçekleştirme imkânı buluruz. 

l Kimlik bunalımlarını grupla özdeşleşerek atlatırız.  

l İstidat (potansiyel halindeki yeteneklerimizi) ve kabiliyetlerimizi geliştirerek maddî veya kültürel üretimde bulunarak rahatlarız. 

l Hareket ve heyecan üzere yaratıldığımızdan faaliyetten lezzet alırız. Yeknesaklık sıkıntı verir. İşte, grup/cemaat aktivitelerine katılarak bu tür sıkıntıları atlatırız. 

l Âciz ve zayıf varlıklar olduğumuzdan, dayanışma, yardımlaşmaya muhtaç ve mecburuz. Problemlerimizi de içinde yer aldığımız grupla çok daha kolay hallederiz. 

l Cemaatin fertlerinden ve şahs-ı mânevîden enerji, feyiz alırız. 

Okunma Sayısı: 1206
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahim Karahan

  26.7.2021 11:11:08

  Allah razı olsun Cenab-ı Hakk cemaat olma şuuruyla davranmak nasip etsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı