"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hepimize nurigasyon elzem!

Ali FERŞADOĞLU
13 Şubat 2024, Salı
Navigasyon; adrese en kısa ve hızlı şekilde ulaşımı sağlayan bir sistemdir. Şoförlere elzem, bize lâzımdır.

Esasında hepimize, bilhassa Müslümanlara hem dünya hem de ahiretteki adresleri gösteren nurigasyon hayati önemde. Zira, “Bu müthiş zamanda ve dehşetli düşmanlar mukabilinde ve şiddetli tazyikat karşısında ve savletli bid’alar, dalâletler içerisinde…”1 karmakarışık, perişan, zelzeleli dünyada “ifsat, ahlaksızlık, dinsizlik” komiteleri her tarafta cirit atıyor. En çok sorulan sual ve yerlerin bazıları şöyledir:

“Allah nerededir, varsa niye görmüyoruz? Meydan-ı haşir (diriliş ve toplanma yeri), Cehennem nerededir? Âhirzamanda yeryüzüne indirilecek ve Deccalı öldürecek Hazret-i İsâ (as) nerededir? Asr-ı Saadette formüle edilen gerçek huzur ve mutluluk nerededir? Vs., vs., vs.

Fen, sosyal ilimlerin dallanıp budaklandığı, seküler felsefelerin şüphe ve vesveseleriyle ahlâksızlıklarını kitle iletişim vasıtalarıyla her tarafa dehşet saçan suallerin sorulduğu çağdayız. Kur’an, “Ey iman edenler… iman ediniz!”2 gibi ayet tabiriyle iman edenlerin imanlarını yenilemeleri, tazelemeleri, taklitten tahkike çevirmeleri emredilir. Peygamberimiz de (asm), “İmanınızı ‘La ilahe illallah’ ile yenileyiniz”3 diye ilim ve tefekkürle imanlarımızı yenilememiz gerektiğini tebliğ eder. Ve elindeki mu’ciznümâ Kur’an’la, “Sırr-ı hilkat-i âlem olan muammâ-i acîbânesini hall ve şerh edip ve sırr-ı kâinat olan tılsım-ı muğlâkını feth ve keşfederek, bütün mevcudâttan sorulan, bütün ukùlü hayret içinde meşgul eden üç müşkül ve müthiş suâl-i azîm olan ‘Necisin? Nereden geliyorsun? Nereye gidiyorsun?’ suâllerine muknî, makbul cevap verir.”4

Ve Risale-i Nur’da “her müşkül halledilir, her suale cevap verilir.”5

Keza, “avâlim-i uhreviyenin mukaddes haritası” olan Kur’an’ın tefsiri Risale-i Nur ise, Kur’ân’dan feyiz alan bir nurigasyon gibi yüzlerce direkt, 20 binin üzerinde endirekt mesele ve sualin cevaplarını verir. “Avrupa dinsizleri ve ehl-i dalâlet münâfıkları, dehşetli bir surette Kur’ân’a hücumu hengâmında Risale-i Nur o seyl-i dalâlete karşı mukavemet edip, Kur’ân’ın tılsımlarını keşfederek hakikatini muhafaza ediyor.”7

Dipnotlar:

1-Lem’alar, Enst./intr., s. 164.; 2-Nisa Suresi’nin 136.; 3-Müsned, 2:359; el-Münzirî, et-Terğîb ve’t-Terhîb, 2:415, vd.; 4-Sözler, s. 215.; 5-Tarihçe-i Hayat, s. 45.;  6-Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 113.; 7-Şualar, s. 639.

Okunma Sayısı: 1005
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  13.2.2024 11:12:47

  Ellerinize sağlık, Allah razı olsun. İstikametimiz şaşmış, Allah, dostlarının hatırına, bizleri duaları kabul olunan razı olduğu kullarından etsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı