"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Peki, şimdi ne olacak?

Ali FERŞADOĞLU
05 Temmuz 2022, Salı
Adalet felç! Ekonomi mefluç! Fakirlik, açlık diz boyu! Eğitim sistemi, kitle iletişim vasıtaları ufûnet saçıyor! Ahlâki dejenerasyon had safhada! Bunların teşhis ve tesbit şu:

Şahsa ve zümreye dayalı müstebit/baskıcı sistem, Kemalizm, Kapitalizm, “dindar siyasalcı, ırkçı, asabiyetçi” zihniyetler iflâs etti! Zira, 20 yıldır uygulanan “Ben tok olduktan sonra başkası açlıktan ölse bana ne!” diyen faiz ve bankalar sistemi! “Komşusu açken yatan bizden değildir!” ve “Ey iman edenler! İnsanlar arasında adâletle hükmedin ve emaneti, (işi, ehline, liyakatli olana, uzmanına, lâyık olana) verin.” (Nisâ Sûresi, 58.) diye ferman eden dinimizle hiçbir alâkası yoktur! Bugün Türkiye dahil İslam aleminde uygulanan anlayış, sistem “beş menfi esas (olumsuz temel) üzerine oturmuş:  

Güçlü olan haklıdır. Sonucu tecavüz! Hedef-i kastı menfaattir. Herkesi zahmetten zahmete, sıkıntıya sokuyor. Hayat prensibi cidal, çarpışmadır. Sonuç, müthiş boğuşma, çekişme, didişme. Kitleler arasındaki bağı başkasını yutmakla beslenen unsuriyet ve menfi milliyettir. Irkdaş, akraba, partidaşını desteklediğinden çatışma, kavga çıkıyor. Cazibedar hizmeti, hevâ ve hevesi (nefsi arzu ve geçici istekleri) teşcî ve arzularını tatmindir. Buda insanın mânevî hayvana dönüşmesine sebeptir.  

Peki, ne olacak şimdi? İnsanlık bizzat ve kasten hakkı arıyor. Çektiği sıkıntıların hangi siyasi, felsefi veya ahlaki anlayıştan kaynaklandığını bizzat gözlemledi, yaşayarak tecrübe etti. Ve anladı ki, “Eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl (çökme, yıkılma, yok oluş).” (Münâzarât, s. 52.)  

Çok hızlı bir fikri, ilmi/teknolojik, sosyal bir gelişim ve dönüşümün sancılarını yaşayan insanlık, Bediüzzaman’ın tesbitiyle “serbestiyet, hürriyet ve malikiyet devrine” akıyor. Zira, “Meşrûtiyet hâkimiyet-i millettir... Umum akvâmın sebeb-i saadetidir; siz de saadete gideceksiniz. Bütün eşvâk ve hissiyât-ı âliyeyi (ulvi duyguları) uyandırır; uyku bes, siz de uyanınız. İnsanı hayvanlıktan kurtarır; siz de tam insan olunuz. İslâmiyetin bahtını, Asya’nın tâliini (geleceğini) açacaktır. Size müjde. Bizim devleti ömr-ü ebedîye mazhar eder. Milletin bekâsıyla ibkâ edecek; siz daha me’yus olmayınız.” (Divan-ı Harb-i Örfî, s. 59.)  

Zalimler için yaşasın Cehennem! Yaşasın Kur’ân’ın Kanun-u Esasîleri! Yaşasın Şeriat-ı Ahmedî (asm) Yaşasın meşrutiyet-i meşrua! Sağ olsun hakikat-i şeriat terbiyesinden tam ders alan neyyir-i hürriyet! Yaşasın şeriat-ı garrâ! Yaşasın adalet-i İlâhî! Yaşasın ittihad-ı millî! Ölsün ihtilâf! Yaşasın muhabbet-i millî!.. Gebersin ağrâz-ı şahsiye ve fikr-i intikam! (Divan-ı Harb-i Örfi, s. 19) Yaşasın sıdk! Ölsün yeis! Muhabbet devam etsin! Şûrâ kuvvet bulsun! (Hutbe-i Şamiye, s. 67.) 

Okunma Sayısı: 1352
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  5.7.2022 12:58:15

  Avrupa Birliği muhalifleri, AB ile entegre olunca, kendi menfaat ve çıkarları istikametinde kurmuş oldukları fasid ve kayırmaci ve de keyfine ve menfaatlerine göre HAK ve HUKUKU evirip çevirenlerin rahatı ve düzenleri alt-üst OLACAK. ONUN için Avrupa Birliğine almasınlar diye, AVRUPA KRİTERLERİNİ savsaklayıp, hep tersinden öküzleri koşuyorlar. İnadlaşma oradan geliyor. Millilik ve maneviyatcılıkla milleti aldatıp, APTAL yerine koyuyorlar ve OYALIYORLAR! Yazık, hemde çok yazık Memleketin kaybettiği kayıp yıllara. Allah c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • S.topuz

  5.7.2022 12:55:26

  "Hem Deccal'ın rejimine ve teşkil ettiği komitesine ve hükûmetine ait garib halleri ve dehşetli icraatı, onun şahsıyla münasebetdar rivayet edilmesi cihetiyle manası gizlenmiş. Meselâ: "O kadar kuvvetlidir ve devam eder; yalnız Hazret-i İsa (A.S.) onu öldürebilir, başka çare olamaz." rivayet edilmiş. Yani, onun mesleğini ve yırtıcı rejimini bozacak, öldürecek; ancak semavî ve ulvî, hâlis bir din İsevîlerde zuhur edecek ve hakikat-i Kur'aniyeye iktida ve ittihad eden bu İsevî dinidir ki, Hazret-i İsa Aleyhisselâm'ın nüzulü ile o dinsiz meslek mahvolur ölür. Yoksa onun şahsı bir mikrop, bir nezle ile öldürülebilir."(Şualar - 581

 • S.topuz

  5.7.2022 12:49:41

  DECCALİZMİ tamamen yok etmek eşyanın tabiatına ters ve iman- küfür mücadelesi de KIYAMETE kadar devam edeceğine göre, o zaman tek ÇARE VAR: O da tüm inananların,bilhassa İSA aleyhisselam ve ümmeti ile MÜSLÜMANLARIN ,bu dinsizlik, ahlaksızlık ve HUKUKSUZLUKLARA ve de KATLİAM VE KIYIMLARA beraberce engel olup,manevi bir SEFERBERLİK İLAN EDEREREK İNSANLIĞA SIRADIL MÜSTAGIMİ gösterip,İman ve KUR'AN Tefsirleri Risale-i NURLARLA Sahili Selamete ulaştırması şarttır. Bunun başka alternatifi kalmamıştır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı