"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İsrail’e lojistik destek!

Cevher İLHAN
08 Aralık 2023, Cuma
İsrail’in çoğu çocuk ve kadınlar olmak üzere on yedi bin mâsum sivili katlettiği, kırk binini yaraladığı Gazze soykırımı sürerken Filistin’e komşu Körfez ülkeleri dahil bölge ülkeleriyle Ankara’nın ikircikli tavrı çarpıcı.

Her defasında tumturaklı nutuklar atılıyor; ancak fiiliyat ve icraatta İsrail’i caydıracak hiçbir ciddi adım atılmayıp hiçbir yaptırıma yanaşılmazken, son Katar gezisinde İsrail vahşet ve zulmünün durdurulmasına dair kayda değer bir mesaj verilmemesi bunun son örneği.

GAZZE’NİN İLHAKINA ZEMİN…

Hafta içinde BAE’de 28. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda, ardından Katar’daki 4. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde “Gazze’deki mezalimin Suriye’yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor” diyen Cumhurbaşkanı “İsrail saldırılarında çoğunluğu çocuk ve kadın on yedi bin Filistinli mâsumu katleden Gazze kasabı Netanyahu’nun işlediği insanlık ve savaş suçlarının yanına kâr kalmaması” temennisini tekrarlamakla kaldı.

İsrail’in en son Han Yunus kentine saldırılarla Gazze’nin güneyini bombalamayı yoğunlaştırdığı sırada Netanyahu’nun “savaş sonrası Gazze’de yeniden Filistin otoritesi olmayacak, hatta bir Filistin otoritesi olmayacak” çıkışı, bütün Gazze’nin işgaliyle “İsrailleştirilerek” ilhakı planının ilânı.

Bu arada, Gazze saldırılarının başında apar topar Telaviv’e koşup “Ben bir Yahudiyim” diyen Amerikan Dışişleri Bakanı’nın Ankara’yı ziyarette Gazze’den Filistinlilerin boşaltılması hesâbıyla Türkiye’ye en az 500-750 bin Gazzelinin sığınmacı olarak gönderileceği önerisinin kabul edildiği haberlerine dair tek bir tekzip gelmemesi İsrail’in  işgal ve ilhak plânına zemin hazırlanması vahametini ele veriyor…

İSRAİL’İ KİM ŞIMARTIYOR?

“Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin destekleri olmasaydı, şu anda bölgemizde böylesi bir tabloyla karşı karşıya olmazdık” yakınmasında bulunan Cumhurbaşkanı “Bu ülkelerin gerek nakdi, gerek silah, mühimmat, araç gereç gibi ayni ve parasal olarak sınırsız desteklerinin İsrail’i şımarttığı”ndan şikâyet ediyor.

Ama bu şikâyet, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki mahallelere, hastanelere, mülteci kamplarına, camilere 100 bin top mermisi yağdıran İsrail’e, önemli bir kısmı iktidardakilerin yakınlarına ait olan her biri 1.500 tonluk 400 gemi ile başta İsrail’in silâh yapımında kullandığı demir-çelik ve diğer savaş malzemeleri olmak üzere gıdaya kadar ticari ve lojistik desteğin Türkiye’den gitmesi vahametini sorduruyor.

Gerçekten, Gazze’deki mâsum sivilleri bombalayan İsrail savaş uçaklarının yakıtı neden hâlâ Türkiye’den gidiyor? Niçin bunca zulmü dayatan İsrail’e ambargo uygulanmıyor? İsrail’le istihbarat işbirliği, savunma sanayii anlaşmaları, silâh ve enerji ihaleleri, tarım ve tohumculuk, telekomünikasyon alanlarındaki anlaşma ve işbirlikleri neden rafa kaldırılmıyor?

Konya’daki İsrail Hava Kuvvetleri Koordinasyon Merkezi, Malatya-Kürecik’teki Radar Üssü durmuyor mu? İsrail’e lojistik destek taşıyan sözkonusu “gemiler” ya da “gemicikler” kime, hangi “yandaş şirketler”e ait? Neden bu sorulara cevap verilmiyor?

Okunma Sayısı: 1657
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Neslinur

  8.12.2023 18:29:25

  Guantanamo da esirlere uygulanan insanlık suçunun benzeri, Filistin li kardeşlerimize uygulanıyor. Suçlu suçsuz demeden gözlerin bağlanması, ellerin arkadan kelepçelenmesi, türlü türlü işkencelere maruz kalmaları...Yürekleri dağlayan bu vahşetin biran evvel son bulması ; yapanların kahrolmaları için Rabb imize niyazımızı yoğunlaştıralım inşallah😥🤲

 • Fakir

  8.12.2023 14:49:15

  Çok güzel demişsiniz. CEHALET, TARAFGİRLİK, HUSUMET, FAKİRLİK. GÜCÜ ELİNDE MUNAFIK BİR GÜRUH ... HAKTAN OLA İNAYET

 • S.topuz

  8.12.2023 05:34:51

  "34- Desatir-i hikmet, nevamis-i hükûmetle; kavanin-i hak, revabıt-ı kuvvetle imtizac etmezse cumhur-u avamda müsmir olamaz. 35- Zulüm, başına adalet külahını geçirmiş; hıyanet, hamiyet libasını giymiş; cihada bağy ismi takılmış, esarete hürriyet namı verilmiş. Ezdad, suretlerini mübadele etmişler. 36- Menfaat üzerine dönen siyaset, canavardır. 37- Aç canavara karşı tahabbüb; merhametini değil, iştihasını açar. Hem de diş ve tırnağının kirasını da ister.38- Zaman gösterdi ki: Cennet ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Mektubat - 471

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı