"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir 12 Eylül hatırası

Hüseyin GÜLTEKİN
04 Temmuz 2022, Pazartesi
Dünyalık bir makama-mevkiye sahip olmanın ötesinde yarım ümmi sayılabilecek bir okuma-yazmaya malik olmasına rağmen, Nurlardaki hakikatlere olan vukufiyetine diyecek yoktu bu ağabeyin.

İlerlemiş yaşına rağmen şevkle ve heyecanla hizmetten hizmete koşardı. Belirgin olan bu meziyetlerinden dolayı; hemen her şakirt anlamakta zorluk çektiği meseleleri anlamak için gidip bu ağabeyden sorup öğrenmeye çalışırdı.

Üstad’ın, zaman şahıs zamanı değil; şahs-ı manevi zamanıdır... Söylenen her sözün kalbe girmesine yol vermeyeniz... Mihenge vurmadan kabul etmeyiniz gibi dikkat çekici ikazlarını her nedense bazı ağabeyler dikkate almıyor; işin kolayına kaçarak merak ettikleri suallerin cevaplarını Nurlardan almak yerine ağabeyden öğrenme yolunu tercih ediyorlardı.

Farkına varmadan, istemeyerek de olsa neticede Nurlardaki hak ve hakikatlerle örtüşmeyen yanlış anlamalara yol açıldı maalesef.

Askerî cunta 12 Eylül 1980’de meşru iktidarı silah zoru ile alaşağı ettikten sonra menfur emellerine ulaşmada en büyük mani olarak gördükleri Nur camiasını etkisiz hale getirmek için bazı sinsi planlar yaptılar. İç bünyede bazı ihtilâflar çıkarmak için hemen her yerde cemaat üzerinde sözleri kabul gören ağabeyleri yanıltarak yanlarına aldılar maalesef.

İşte bunlardan birisi de yazımın başında bahsini ettiğim merhum ağabey. Ağabeyin geleceğini duyan hadimler dershanede merakla ve heyecanla ağabeyin söylediklerini tasvip imalarıyla dinlemeye başladılar.

Saygıda kusur etmediğimiz, bugüne kadar Risale-i Nurlardaki hak ve hakikatler, ölçü ve prensipler ışığında bize tavsiyelerde bulunarak yol gösteren ağabeyin her nedense bugüne kadar söylediklerinin hilâfına, Nurlardaki ölçülerle örtüşmeyen sözlerinden ve tavsiyelerinden ciddî manada rahatsız oldum; o ortamda ağabeye itiraz etmenin de doğru olmayacağını düşünerek çareyi oradan ayrılmakta buldum.

 Tevafuğa bakın ki ben dershaneden çıkar çıkmaz, jandarma baskın yaparak ağabeyi ve dinleyicilerin büyük bir bölümünü gözaltına alıp sabahleyin de mahkemeye sevk ettiler.

Bu üzücü haberi alır almaz derhal adliyeye gittiğimde mahkeme salonunda ağabeyin ile yanındaki kardeşlerin yorgun ve perişan halleri haliyle beni derinden yaraladı. Bu arada ağabey bana, “Hüseyin kardeş sen dershaneyi terk eder etmez; jandarma geldi… Ya senin bir bildiğin var veya sende bir keramet var...” deyince; ben de; “Kabulü mümkün olmayan konuşmalarınız, tavsiyeleriniz herhalde Gayretullah’a dokundu ki bu musibete maruz kalındı” diye mukabelede bulundum. “Beşer zulmeder; kader adalet eder” hakikatini o anda söylemeyi uygun görmeyerek; “Ağabey, benim olup bitenden ne haberim var ne de bende herhangi keramet var...” diyerek geçmiş olsun temennilerinde bulundum. 

Okunma Sayısı: 1730
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  4.7.2022 20:34:12

  Evet zaman birlik,beraberlik ve ittihad ZAMANI. Risale-i NUR' un iman ve ibadelerle ilgili derslerini devamlı mütaala ettiğimiz gibi, SOHBET ve DERS  mekan ve zeminlerinde LAHİKALARA ve Ictimai ve de  siyasi konuları da hiç bir endişe,korku ve sebebe takılmadan icra ederek tamamlamak bunun yegane çaresidir. Bunu layıkı vechi ile yapamadığımız için bütün bu sıkıntılar maalesef. İTTİHAD-I İSLAM in ve SULH-U  UMUMİNİN yolu, RİSALE-İ NUR CAMIASININ ve diğer Dini CEMAATLERİN HER MESELEDE İTTİHAD ETMELERİNDEN geçer. Yoksa daha çoook oyalarlar ve boyalarlar müslümanları ve İNSANLIĞI!?.. • Allah c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • Osman Yıldırım

  4.7.2022 09:00:31

  Bugünde benzeri hadiseler yaşanmaktadır. Dini kendi siyasetine alet etmekte hiç bir beis görmeyen mevcut siyasileri üstadın tavsiye ettiği Demokratlar olarak tavsiye eden bazı mübarekler bu yanlışlarına devam etmektedir. Oysaki bugünkü bu siyasalislamcı siyasilerin demokratlarla uzaktan yakından alakaları bulunmamaktadır. Bunların REİS'lerinin tek bir değeri var oda sarayı terketmemektan ibaret olup,Hak hukuk adalet insan hakları hürriyetler ve demokrasi bunların umurunda değil fakat bazı Nurculara göre bunlar desteklenmesi gereken yegane siyasi heyettir hatta bunları destelemeyenler vatan haini veya teröristtirler. Cenab ı Hak ferasetimizi artıra basiretimizi aça inşallah.

 • Ferhat ardıç

  4.7.2022 01:51:58

  Benim elimede kaçmak için çok fırsat geçti ama batıl davasını savunan insanlara karşı kaçmak zor geldi onun için bekleyelim görelim ne olacak diye kaçamadım ve çok faydasını gördüm. Şimdi daha iyi durumdayız unutmayın ki Allah kalplere bakar niyet hayr akıbet hayr yeterki niyet iyi olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı