"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Onlar; şeyhlerinin arkasından gidiyorlar, ya siz?

Hüseyin GÜLTEKİN
25 Mart 2019, Pazartesi 00:01
Onlar her ne kadar; “biz artık Millî Görüş gömleğini çıkardık” deseler de Üstad Bediüzzaman’ın siyaset noktasında kesin bir dil ile reddettiği mazisi Cevat Rıfat Atilhan’a, Eşref Edip’e ve N. Fazıl Kısakürek’e dayanan ve merhum Erbakan ile devam etmekte olan siyasî zevatla olan bağlarını devam ettiriyorlar ve kendilerinin de onların yolunda olduklarını ifade ediyorlar.

Ne yazık ki, Bediüzzaman’ı rehber ve üstad olarak kabul eden, onun nazarlara verdiği ölçü ve prensiplerinden haberdar olan bir çok Nur Talebesi, Üstad Bediüzzaman’ın siyaset noktasında kesin bir ifade ile reddettiği Siyasal İslâmın beyin takımının arkasından giden, onları rehber ve üstadları olarak kabul eden bu günkü siyasî kadroların saflarında yer alarak destek veriyorlar.

Üstad Bediüzzaman’ın yıllar önceden teşhis ederek karşı çıktığı, aradan yıllar geçse de duruş, tercih ve tavırlarında hiçbir değişiklik yapma ihtiyacı duymadan, mazideki üstad ve liderlerinin tavsiyeleri istikametinde yollarına devam etmekte olan bu siyasî kadrolardan yana tercihlerde bulunmanın hangi anlama geldiğini anlamak gerçekten zor.

 “Millî Görüş” geleneğinin ilk adımının atılacağı Millî Nizam Partisi’nin kuruluş arefesinde içlerinde Nurun saff-ı evvel talebelerinden bazı ağabeylerin de bulunduğu bir istişare toplantısında, yapılan fikir alış verişleri sonucunda çıkan karara karşı Erbakan Hoca’nın; “Ben bir de şeyhime danışayım.. Ondan sonra partiyi kurup veya kurmama hakkında bir karara varalım..” diyor. Erbakan’ın bu söyledikleri Zübeyir Ağabeye iletilince o da; “Madem Erbakan şeyhine danışmadan böyle bir partinin kurulup kurulmamasına karar veremiyor. Biz neden konu ile ilgili Üstadımızın tavsiye ve ikazlarına müracaat etmeyelim” diyerek böyle bir partinin kurulmasının uygun olmayacağını, buna rağmen din adına çıkacak olan bu partinin haklı olarak içinde veya yanında olamayacaklarını beyan ediyorlar ağabeyler. 

Görüldüğü gibi aradan yıllar geçse de şartlar değişse de onlar şeyhlerine, üstadlarına danışmadan, onların iznini, onayını almadan adım atmıyorlar. Onların ikaz ve tavsiyelerine harfiyen kulak vererek siyasî tercih ve tavırlarını belirliyorlar. Keşke siz de hemen her konuda olduğu gibi siyasî ve içtimaî meselelerin tayini ve tesbitinde de en doğru ve şaşmaz yol gösterici olan Üstadımızın ikaz ve tavsiyelerine müracaat etmekten imtina etmeseydiniz. Değil ülkemizin, belki dünyanın sevk ve idaresine vakıf olan Bediüzzaman’ın bütün insanlığın nazarlarına sunduğu ölçü ve düsturları kulak ardı etmeseydiniz. Keşke yıllar önceden siyasî tavır ve tercihlerini reddettiği o geleneğin devamı olan bu günkü siyasî kadroların safında yer almasaydınız... 

Üstadımızın bir taraftan Demokratların başa gelmeleri için İslâm, vatan, Kur’ân adına  açıktan destek verdiği, muvaffak olmaları için duâ ederek, nokta-i istinat olurken, diğer taraftan da yanlış iş ve uygulamalarda bulunmamaları için gerekli ikaz ve tavsiyelerde bulunduğunu biliyoruz. Keşke siz de Üstadın nazarlara verdiği ölçü ve düsturlar çerçevesinde evvelâ destek vereceğiniz partinin demokrat olup olmadığını tesbit etseydiniz. Sonra da Üstadımızın yaptığı gibi kayıtsız şartsız biat edip, destek vermek yerine gerekli ikaz ve tavsiyelerde bulunsaydınız. 

Ülke ve millet olarak belki de bu gün yaşamakta olduğumuz maddî ve manevî sıkıntıları  yaşamazdık. Unutulmamalıdır ki maruz kaldığımız problem ve sıkıntıların önemli bir sebebi de Yeni Asya ekolünün haricindeki Nur Camiası’nın siyasî tercihlerindeki savrulmalardır, isabetsizliklerdir.     

Okunma Sayısı: 1700
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  25.3.2019 10:51:23

  Gafletin yağma etmesi;desise-i şeyta niyelere kapılmaktır.Dünya'yı ahirete tercih etmektir.Enaniyet tuzağına düş mektir.Menfi cereyanlara yönelmeltir. Risale-i Nur'un şaşmaz,mustakim prensip ve kaidelerine muhalefettir. Menfaatın mamyetik alanına girmek tir.Mevki ve makamla sarhoş olmak tır.Her halde bu kadarı yeter...

 • Abdullah Tunç

  25.3.2019 08:13:53

  Ben şeyhlerine,üstatlarına olan bağlı lıklarını takdir ediyorum.Onlar siyasi görüşlerinden taviz vermiyorlar.Her hal-u karde sahip çıkıyorlar.Hadiseler onları tastik etmemeleine rağmen gö rüş ve düşüncelerinde ısrar ediyorlar. Bizimkilere gelince;asıl şaşılacak nokta buradadır. Risale-i Nurun şaşmaz ve şaşırtmaz ölçü, kaide ve prensipleri ortada olduğu ve ,hadi seler de bunları tastik ettiği halde bu nurani çizgiyi bırakıp, nereye gittikleri ve neye hizmet ettikle bilinmeyen siyasi cereyanlara kapılıp gitmek akıl karı mıdır?Hakika ten çok acaip bir hal ve gidişat! Bunun akıl,ilim ve mantıkla izahı mümkün değildir. Bu gaflet midir,basiret bağlan masımıdır veya balka sebep midir bilmiyorum .Evet bugün kü sıkıntıların temelinde bu sapma vardır.Cenab-ı Hak bir an evvel yandırsın.

 • Osman Yıldırım

  25.3.2019 07:22:36

  Hüseyin Hocam; Yeni Asyanın dışındaki Nur talebeleri dediğimiz kesimler Demokratlığı Büyük parti olma, iktidarda olmaya bağlamaktadırlar. Yani demomikratlık demek gücü elinde bulundurmak olarak anlamaktalar. Oysaki böylesi bir anlayış kabul edilebilir bir anlayış olmadığı gibi Risale i Nur prensiplerine de uymamaktadır.Şu anda mevcut DP yi var olarak görmüyorlar zira küçük ve zayıf addettiklerinden sahip çıkmıyorlar onlara göre DP her zaman güçlü olacak ve devlet imkanlarına sahip olacak, dolayısıyle bu zevat her zaman güçlüden yana olmuş veya iktidara gelmesi kesin olan bir partiye demokrat demekteler.zira 12 Eylülden sonra konseyci, ondan sonra ANAP, daha sonra Refah ve en sonda AKP ci olmuşlar ve " İŞTE ÜSTADIN DEMOKRAT DEDİKLERİ BUNLARDİR, diyerek gücün peşine takılmışlardır ve bunada NURCULUK demişlerdir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı