"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tuzakları fark edemeyen bir genç

Hüseyin GÜLTEKİN
10 Haziran 2024, Pazartesi
Çocuk yaşta iken “Can Kardeş” ile haşir neşir oldu, onu merakla okudu, oradaki yazı ve hikâyelerden etkilenerek Risale-i Nur’la ve nur simalı ağabeyleriyle tanıştı.

Delikanlılık çağına erişince; daha bir şevkle, heyecanla derslere, sohbetlere katılıyor, artık ağabeylerin verdiği vazifeleri isteyerek yapıyor...

Ağabeyler de onu sürekli hizmetlere teşvik için tebrik ve taltif ediyorlar; beraber pikniklere, gezilere gidiyorlar. Zaman zaman yaptıkları bilgi yarışmalarında verdikleri hediyelerle onu taltif ediyorlar.

Gençlik çağına erişince ağabeyler hizmetlerde hem onun önünü açmak, hem de onun hizmete katkıda bulunması için ona önemli bir imkân tanıdılar.

Uzunca bir zaman, bir taraftan sevdiği ağabeylerle beraber hizmetlere devam ederken, diğer taraftan da isteyerek seçtiği mesleği ekseninde iş hayatına devam eden bu gencimizde, kaynağını bir türlü bilemediğimiz bazı Saiklerle ağabeylere karşı bir soğukluk belirdi; sohbetlere de kerhen katılıyor gibi hâl ve davranışlar baş göstermeye başladı.

Kimselere açıktan bir şeyler söylemese de kıyıda köşede hususi olarak konuştuğu, bazı arkadaşlara bazı sitemlerde, tenkitlerde bulunması ağabeylerin kulağına gelse de onlar bu gibi tenkitleri görmezden gelerek ona karşı olan sıcak alâkalarını devam ettirdiler.

Aradan geçen zaman içerisinde, mesleğinin icabı olarak bilhassa cemaatin siyasi görüşüne ve tercihlerine muarız olan bazı insanlarla teşrik-i mesaide bulunan bu genç, belki de farkında olmadan bunların etkisinde kalarak, gün geçtikçe, beraber hizmetlerde bulunduğu ağabeylerden uzaklaşmaya başladı. Ama yine de ağabeyler, ellerinden geldiği kadar, ilişkilerin tamamen kesilmemesi için arayıp hâl hatır sormaya devam ettiler. Ama nafile...

Anlaşılan o ki bu gencimiz muhtemelen bir tuzağa düşmüştü. Suret-i haktan görünen, bu yeni “dost” kisvesindeki dünyalık adamlar bu gencimizi iyice kendilerine bağlamak için gece gündüz demeden arıyorlar, geziler tertip ediyorlar, ziyafetler çekiyorlardı…

Gel zaman git zaman bu gencimizi tamamen hizmetlerden alıkoymak için, oldukça dolgun maaşlı bir iş buluyorlar. Beklemediği, böyle bir maddi imkâna kavuşan gencimiz maalesef, artık tamamen, cemaat ile olan irtibatını kesiyor, bu yenidünyalık adamlarla deyim yerinde ise haşir-neşir olmaya başlıyor. Bununla da yetinmeyip, senelerce beraber olduğu ağabeyleri sudan bahanelerle tenkit etmeye yeltenmeye başlıyor.

Demek ki, geçmişte olduğu gibi bugün de ifsad komiteleri, Nur hâdimlerini kudsî hizmetlerinden vazgeçirmek için her yola başvuruyorlar. Kimine cezbedici makam-mevkileri sunmakla; kimine iştah açıcı maddi imkânları tanımakla, kiminin enaniyetini, gururunu okşamakla, kiminin havf damarını işletmekle…

Evet, ehl-i dalâletin bu sinsi tuzaklarını boşa çıkarmak için çok çok temkinli ve dikkatli olmamız lazım.

Okunma Sayısı: 1713
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Vasfi Akçetin

  10.6.2024 12:57:30

  Herkes ve herşey değişebilir.Olaylara Üstadi bakış açısından bakıldığında;Kur'ani ölçülerle de sabittir ki;insan gelişime ve değişime açıktır.NOT:Prototip misal isterseniz;geriye doğru değiş(tiril)en ve tarikatlaş(tırıl)an-şahıslaş(tırıl))an-bizdenmiş gibi görünen-lere bakıverin...Göreceksiniz ve şaşırmayacaksınız!

 • Erhan

  10.6.2024 10:38:02

  Bu dönemin en tehlikeli cazibesi, lüks hayat yaşamak, para, makam, mevki ve şehvi duyguların sürekli harekete geçirilmesidir. insanoğlunun da en zayıf noktaları bunlardır. bu işi planlı, bilerek yapan çok imansız insanlar vardır. büyük bir ihtimal bu kardeşimiz de bazılarının çıkar ve menfaatleri doğrultusunda hareket ettirilebilmek adına bu tuzaklara çekilmiştir. Allah ıslah etsin, Allah zalime fırsat vermesin, hele hele yeni Asya camiasını dağıtabilmek adına korkunç derecede ayak oyunlarının oynandığı böyle bir dönemde çok dikkatli olmak lazım. Türkiye cumhuriyeti tarihinde zulmün en dehşetli olduğu bu dönemlerde bile, hak hukuk adaletten ayrılmadınız, rüzgâra göre pozisyon almadınız, Allah siz ve YENİ ASYA camiasından ebeden razı olsun. iyi ki varsınız.

 • P. Kocabaş

  10.6.2024 10:24:43

  Keşke komplo teorisi olsaydı ama değil. Çok örnekleri var.

 • Pelin Kurukahveci

  10.6.2024 00:26:00

  Belki de gencin düşüncesi zamanla değişmiş olabilir. Her şeyi komplo teorisi gibi başkalarından bilmemek lazım.

 • Ahmet Cemil Çökren

  10.6.2024 00:12:13

  İçimde evladım yanıyor, imanım tutuşmuş yanıyor. Söndürelim inşallah. Çook çalışmamız lazım. Uykularımız kaçmalı. Üstadımız günde niye 2 saat uyurmuş. Senin çocuğun yoğun bakımda olsa uyuyabilir misin geceleri horul horul. Rabbim dert edip dava adamı olanların sayılarını arttırsın. Amin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı