"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokrat Parti ve Millet İttifakı

İlimdar Kaya
03 Mayıs 2021, Pazartesi
İttifaklar grup veya siyasî partiler arasında ortak fayda sağlayacak şekilde karşılıklı çıkarlara dayalı olarak kurulan ilişkilerdir, grupların ve kişilerin bir araya gelerek etkilerini arttırmak ve planlanan hedeflere ulaşmak için güçlerin birleştirilmesidir.

Bu sebeple, yeni seçim sistemi ve ittifak düzenlemesi birçok açıdan yeni ve farklı uygulama fırsatları ortaya çıkardı, ülkemizde son dönemde göze çarpan en önemli hususlardan biri siyasî ittifaklardır. 24 Haziran 2018 Milletvekili Seçimlerinde siyasî partiler arasında ittifaklar kurularak seçime gidildi. 

İktidar kanadında “Cumhur İttifakı (AKP-MHP)”  kuruldu, bu ittifak parlamenter sistemden vazgeçerek başkanlık sistemine geçmek istiyordu. Başkanlık sistemine geçiş kampanyası yürüten AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakına karşılık başkanlık sistemine karşı olan siyasî partiler ise bir araya gelerek Millet İttifakını (CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi, Demokrat Parti) kurdu. Millet ittifakında bulunan siyasî partiler başkanlık sistemine karşı idiler, güçlendirilmiş parlamenter sistemini savunuyorlardı. Partiler bu şekilde ittifaklar teşekkül ettirerek daha güçlü bir şekilde 24 Haziran seçimlerine katıldı.

Millet İttifakında bulunan partilerin ortak noktası başkanlık sistemine karşı oluşları ve parlamenter sistemden yana olmalarıdır. Hâlbuki bu partiler sosyal demokrat, milliyetçi, demokrat gibi değişik parti politikalarına sahip siyasî partilerdir. Bu hususu kullanmaya kalkan Cumhur İttifakı bunu sürekli kaşıyarak Millet İttifakını dağıtmak istiyor. Cumhur İttifakı bu oluşumdan çok rahatsız. Çünkü Millet İttifakı Parlamenter sistemi yanlışlarından temizleyerek geçmişin kötü anılarını silip yeniden inşa etmek arzusunda. Bu husus ülkede her kesim tarafından kabul görür ve taraftar bulur. Bu gelişmeler Cumhur İttifakını haddinden fazla rahatsız edince, Cumhur İttifakına mensup partiler çeşitli yöntemler kullanarak Millet İttifakını dağıtmak veya bu partilerin bazılarını ittifaktan ayırarak güçsüz bırakmak istiyor.

Hayat serüveni 1908 yılında ilân edilen İkinci Meşrûtiyet sonucunda Osmanlı Ahrar Fırkası ile başlayan ve yoluna Hürriyet ve İhtilâf Fırkasıyla devam eder Ahrarlar. Daha sonra dine ve dindara vurulan prangaları parçalayarak dinî gelişmelere sebeb olan Demokrat Parti ve ülkeyi şantiye yerine döndüren Adalet Partisi’nden sonra DYP, ardından da Demokrat misyonun bugünkü temsilcisi Demokrat Parti, CHP bahane edilerek Millet İttifakından koparılmak isteniyor. İnsanları bu yola sürükleyen veya bu şark kurnazlığı ile bu şekilde davranılması kimlerin fikri, perdenin arkasında kimlerin olduğunu tahmin etmek zor değil. Elbette bu düşüncenin bir amacı var, bir gayeye matuf. Bu plan Demok- rat Parti’nin büyüyüp gelişmesini önlemek için ortaya konmuştur. Onun için bu tür fikir beyan eden kişilerin sözlerine ve davranışlarına rağbet etmemek gerekir, ferasetimizi kullanarak alet olmamalıyız.

Partiler seçime tek başlarına girdiklerinde elde edecekleri fayda ile ittifak halinde elde edecekleri fayda ve ortaya çıkan sinerji çok farklıdır. Demokrat Parti’nin ülkenin meselelerine katkı sunması ve politika oluşturması için sınırlı kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanmak için seçim öncesi misyonu ve savunduğu değerler gereği Millet İttifakı içinde yer alması isabetli ve doğru bir karardır. Demokrat Parti Millet İttifakı’ndan koparılıp tek başına seçime sokulduğunda baraj altı kalması kuvvetle muhtemeldir. Ama bugün Millet İttifakı’na katılımı sayesinde Mecliste temsil edilmektedir. Demokrat Parti’nin parlamentoda bulunması seçim öncesi yapılan ittifakın bu partiye sunduğu fırsatın meyvesidir.

Dün 12 Eylül 1980’de Adalet Partisi ihtilâlle iktidardan uzaklaştırılınca Demokratların önü ANAVATAN ve MDP partileri ile kesildi. Zaman sonra ülke insanı Demokratlara sahip çıkarak onları iktidara taşıdı. Bugün de Demokrat Parti Millet İttifakından koparılıp önü kesilerek Demokrat misyon işlevsiz hale getirilmek isteniyor. Demokrat Parti’nin güçlenmesi başkalarının zayıflayıp güçsüzleşmesini netice verir. Demokrat Parti Millet İttifakı içerisinde kalarak büyüyüp gelişir. Aklın yolu birdir.

Okunma Sayısı: 1189
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahin KARAHAN

  4.5.2021 08:12:30

  Allah razı olsun.İSABETLİ BAKIŞ inşallh Demokratlar dikkate alırlar.Tebrik ederim.

 • Abdurrahman

  3.5.2021 15:45:51

  Demokrasi ortak paydasında buluşmak (millet ittifakı) bu ülkenin yarınları için elzemdir. Bunun aksi tek adam rejimidir.

 • Halil

  3.5.2021 12:43:28

  Tebrikler, harika bir yazı olmuş, "... Demokrat misyonun bugünkü temsilcisi Demokrat Parti, CHP bahane edilerek Millet İttifakından koparılmak isteniyor." fevkalade önemli bir tespit, düşünsenize Demokrat Misyonun büyük temsilcisi Süleyman Demirel, CHP'nin o günkü temsilcisi SHP ile koolüsyon yapmışken, bugün birileri sureti haktan görünerek DP'nin tek başına hareket etmesini istiyor, sinsice!!!

 • Rıdvan Ercan

  3.5.2021 05:29:16

  Demokrat parti ve millet ittifakı yazınızdan dolayı tebrik ediyorum.

 • Oğuz Yiğiter

  3.5.2021 01:08:45

  Allah razı olsun. Kafa karışıklığını ve fikrî çatallaşmayı izâle edici, âdetullah kanununa uygun hareket etmeyi, öncelikler hiyerarşisinde def-i şer, celb-i nef' denklemindeki akılcı tercihi netleştiren ufuk açıcı bir makale. Tebrikler, dualar...

 • Hasan Muharrem okur

  3.5.2021 01:08:34

  Aynen katılıyorum.DP millet ittifakı içindeki yerini ,açık ve net ortaya koymalıdır.Bu netlik ki DP üzerinde oynanmak istenen münafıkane hareketleri boşa çıkaracaktır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı