"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“F...” raporundaki “çok geç” itiraflar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
08 Ocak 2022, Cumartesi
17-25 Aralık sonrası, Perinçek’in “Adını biz koyduk” dediği “örgüt”le “mücadele”de Erdoğan’ın görevlendirdiği bir ismin, o mücadeleye dair gözlemlerini, gördüğü aksaklıkları, önerilerini dile getirdiği ve 2021 Ağustos’unda güncellenip Saraya sunduğu raporda yer aldığı belirtilen pasajların devamı:

* Siyasîlerin suç ve ceza için milat belirleyip belirleyemeyeceği tartışılırken, başbakan yardımcısı, bakan, parti genel başkanı ve iktidardan ya da muhalefetten birçok milletvekilinin örgüte yönelik yaptırımlara itirazları dikkate alındığında, 2014 ve 2015 yıllarında sıradan vatandaşların, bu yapının terör yüzünü bilmelerini istemek âdil olmayacaktır. 

(Bu arada, raporun yazarı “terör” diyor, ama bu nitelemenin özellikle AİHM’de kabul görüp görmeyeceği halen önemli bir soru işareti.)

* Örgüt mensupları kolektif cezalandırılmayarak, örgütçü olmayan anne, baba, kayınvalide, kayınpeder ve kardeşlerinin devlete küsmelerinin önüne geçilmelidir. Örgüt mensuplarının devlet okullarında öğrenim gören çocukları, öğretmen ve öğrenciler tarafından dışlanmamalıdır. Bu öğrencilerin ekonomik ve psikolojik durumları gözetilerek, başarılı öğrenciler diğer öğrenciler gibi yurt ve burs yönünden ayrım görmemelidir. 

* Örgüt üyeleri örgütten ayrıldıkları takdirde çocuklarının nafakalarının temini, ev kirası gibi rutin ödemelerinde örgüte muhtaç bırakılmamalıdır. Devlet bu kişilerden askerlik yapmayanı askere aldığına, gelir elde edenden vergi almaya devam ettiğine göre, kamudan ihraç edilen örgüt üyelerinin özel sektörde çalışabilmesi için hukukî bir engelden ziyade psikolojik engel bulunmamalıdır. (Hukukî engel yok demek istiyor galiba.)

***

Raporun Independent Türkçe tarafından aktarılan kısımlarında, bu konudaki saplantıların hâlâ aynı katılığıyla devam ettiğini gösteren ifadeler de az değil. Ama “mücadele”de yapılan yanlışların en azından bir kısmının, “Ba’de harabi-l-Basra” dedirtecek şekilde son derece gecikmeli olarak ve iş işten geçtikten sonra da olsa itiraf edildiği görülüyor.

Bu itiraflar eşliğinde yapılan teklifler, bizim sürecin başından beri ısrarla vurguladığımız hususların sadece çok küçük bir bölümü.

Ve gelinen noktadaki ağır enkaz ortada.

Yorumunu okurlarımıza bırakalım.

Okunma Sayısı: 5869
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • H.Bulat

  9.1.2022 08:18:10

  Bu iş 21 asrın "Kerbelası" olmuştur. en iyisini Allah bilir.Gelecek nesillerin Kerbelalardan ders çıkarmasıni dilemekten başka bir şey daha var mı onuda bilmiyorum.

 • Demokrat hukukçu

  8.1.2022 13:41:01

  Eğer samimi olarak bir şey yapılmak isteniyorsa öncelikle hukukta asla yeri olmayacak ve isteyenin istediği gibi yorumlayarak lastik gibi sündürebildiği “irtibat ve iltisak” kelimelerini ihtiva eden KHK iptal edilmelidir. Mahkemeden mahkemeye bile uygulaması değişmektedir. Bir de zamanında yasa dışı olmayıp meşru olan okul, banka, sendika, gazete, kitap,dergi, telefon uygulaması vs. gibi delillere dayanılmamalıdır.Zira bunlar suç değildi ki suç delili olabilsin. Suç olmayan bir eylem suç delili olarak kabul ediliyor.

 • İsmail Atak Cebecili

  8.1.2022 13:18:07

  Anlaşılan ve ortaya çıkan, bütün yollar yakın zamanda yapılacak, belki de bir baskın seçime çıkıyor. Alınan tedbirler sonuç verse de vermese de, yurt dışından büyük miktarlarda para gelse de gelmese de, artık seçim görülmüştür. Bu Rapor da, seçime dönük hazırlatılmış bir metin olup, fitne çıkarmak amacı da taşıyabilir, o Kitleye pas atma, onları kazanma, onlardan az da olsa oy alma amaçlı da olabilir.

 • Ali ok

  8.1.2022 12:49:10

  Maalesef ülke kendi kendilerine dini dar bir avuç insan tarafından Perinçek ten aldıkları güçle hakiki dindarları dünyadan vazgecirttiler.

 • Nabi

  8.1.2022 09:14:27

  Bu saçmalıklarla alüde ,keramet i kendinden menkul ,nev -i şahsına mahsus dünyada bir eşi görülmemiş/görülmeyecek ...öcülükle mücadeleden alabildiğine nemalalanan kim/kimler de iyice araştırılıp tek tek ortaya çıkarılmalıdır ki tüm masumların yüreği de ferahlamış ,adalet yerini bulmuş olsun.Bir de elde hiçbir somut delile dayanmadan/olmadan şahsi kin ve garazla ...öcü suçlamalarıyla yıllarca suçlanarak pisikolojileri bozulan on binlerce insanlar bu insanlıktan nasibini almayan kişilere karşı dava açıp kazandıkları da tazminatlarını ,devletin kendisi değilde bu fitnekar insanlardan alınıp mazlumlara verilmelidirki tam adalet yerini bulmuş olsun.Böyle bir uygulama mutlak surette yapılmalıdır ki devlet boş yere külfet altına sokulmamış olsun.Böylesi önemli bir konuyu makalelerinizle kifayetli vuzuha kavuşturduğunuz için tebrik ederiz.Cenab ı Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

 • H.ibrahim Karahan

  8.1.2022 03:52:02

  Allah razı olsun her türlü kötülüklerden korusun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı