"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İttihad-ı İslâmın tarihî seyri

M. Latif SALİHOĞLU
13 Kasım 2023, Pazartesi
Yüz yıllarca İslâmın bayraktarlığını yapan Abbasiler gibi Osmanlıların da en büyük gayesi ve hedef-i maksadı, Kelamullah olan Kur’ân’ın manasını, Resûlullah’ın (asm) mesajını ve ahlâkını dünya-âleme duyurmak, bunları neşir ve ilân etmek olmuştur.

Bu hizmeti en güzel, en ideal şekil yapabilmek için de ümmetin birlik-beraberliğine, yani İttihad-ı İslâma ihtiyaç vardı. Bu hakikate en geniş mânâsıyla hizmet eden ve bunda başarı sağlayan Osmanlılar oldu. 1517’de kurmaya muvaffak oldukları İslâm Birliği tam 400 sene devam etti. 1917’de İngilizlerin Filistin ve Hicaz’ı işgal etmesinin ardından, o muazzam birlik bozuldu gitti. Haliyle, başta Ordadoğu olmak üzere, Bosna’dan Yemen’e, Kafkaslar’dan Afrika’ya, umum âlem-i İslâmın huzur ve emniyeti de bozuldu, adeta tarumar oldu. 

Öyle ki, Müslüman toplulukların bugün de çekmiş olduğu en büyük sıkıntı ve ıztırabın sebebi, aralarındaki ittihadın bozulması, birlik-beraberlik ruhunun zaafa uğramış olmasıdır.

*

Osmanlılar, Bizans’ın fethine kadar, daha çok Rumeli’ye ağırlık verdi. Balkan coğrafyasında büyük fetihlere imza attı. Bu sayede, Boşnak, Pomak ve Arnavut gibi bazı topluluklar ekseriyetle Müslüman oldu.

Balkanlarda düzeni sağlayan Osmanlı, ardından Şark’a dönerek “Andolu Birliği”ni sağlamaya koyuldu. Karşısında küçüklü-büyüklü birtakım Anadolu Beylikleri vardı. Zaman içinde bunlarla da anlaşıp musalaha yaparak birlik yolunda büyük mesafe kazandı.

1512’de devletin başına geçen Sultan Selim zamanında, önce Türkler ile Kürtlerin ittihadı sağlandı; hemen ardından Araplarla da kaynaşma temin edilerek İslâm Birliğinin altın çağı başlatılmış oldu.

*

Sultan Selim tahta geçtiği devirde, bilhassa bugünkü Doğu ve Güneydoğu’daki vilayetlerin çoğu İran merkezli Safevî Devletinin tesiri ve hegemonyası altındaydı. Kendince Âl-i Beyt muhabbetine dayalı bir devlet kuran Şah İsmail, kendisine itaat etmeyen bölgedeki bütün unsurlara, bütün aşiretlere baskı yaparak onları yıldırmaya, sindirmeye çalışıyordu. Bilhassa Şafiî mezhebinde olan Kürtlere yapmadığı zulüm, çektirmediği eza ve cefa kalmadı. Dahası, dayı tarafı olan Özbeklere, hatta Sünnî ve Özbek asıllı annesine dahi hiç acımadan karşı koydu. Zira, ona göre Âl-i Beyt siyasetine karşı gelen kâfirdir, hatta kâfirden beter bir düşmandır. Tabiî, hakiki olan değil, kendi kafasındaki Âl-i Beyt siyaseti...

*

Büyük bir siyasî deha sahibi olan Sultan Selim, İdris-i Bitlisî gibi âlim ve tarihçi olan büyük bir diplomadı Şarktaki Kürt aşiretlerine gönderip onları ikaz etti. Şayet ittihad etmezsek, Şah İsmail’in hem onları vurup perişan edeceğini, hem diğer bütün Ehl-i Sünnet camiasına karşı saldırgan bir politika izleyeceğini elçiler vasıtasıyla ihsas ettirdi.

Ehl-i Sünnetten olan Kürt aşiretleri, Sultan Selim’in çağrısına müsbet bir karşılık verdi. “Müsalemet” ile Osmanlı Devletine tabi olacaklarını kabul ettiler. Ardından, Şah İsmail’e karşı 1514’te Çaldıran zaferi kazanıldı. Aradan iki sene geçtikten sonra, bu kez çok daha uzun ve meşakkatli bir seyr u sefere başlandı. Şam diyârının ardından peşpeşe Kahire, Kudüs ve Hicaz bölgesi Osmanlı’ya dahil edilmek suretiyle, hemen her bakımdan muhkem bir İslâm Birliği tesis edilmiş oldu.

*

Bugün itibariyle, ümmetin her ferdi için farz vazife olan İttihad-ı İslama giden yol, yine benzeri mahiyette ortaya konulacak müşterek bir ruh ve şuurdan geçer ve geçmeli. Alem-i İslâm, ecnebilerin vesayeti altında perişan vaziyette. En başta Filistin inim inim inliyor. Bu hal böyle gitmez ve gitmemeli. Bu derde bir çare bulmalı. Mazide olduğu gibi. Gelecek yazılarda bu noktaya tahşidatta bulunmak arzu ve emelindeyiz. Niyet hayır, âkıbet de hayrolur inşallah.

Okunma Sayısı: 1425
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  13.11.2023 21:05:38

  ..."Evet o ecnebilerin, canavarlar gibi yaptıkları muamele ve zulümler, İslâm dünyasında, hürriyet ve istiklal ve ittihad-ı İslâm cereyanını da hızlandırmıştır. Nihayet, müstakil İslâm devletlerinin teşkilini intac etmiştir. İnşâallahü Teâlâ, Cemahir-i Müttefika-i İslâmiye de meydana gelecek ve İslâmiyet, dünyaya hâkim ve hükümran olacaktır. Rahmet-i İlahîden kuvvetle ümid ve niyaz ediyoruz."... ..."Evet, Risale-i Nur'daki hakaik-i Kur'aniye öyle bir kuvvettir ki: Bu kudret karşısında, küfr-ü mutlakın ve dinsizliğin temelleri târumâr olacak; inhidam çukurlarına yuvarlanarak geberecektir. Bâki kalanlar, iman ve Kur'an nuruyla felah ve necat bulacaklardır. Evet dağları, taşları, pamuk gibi dağıtacak, demir ve granitleri yağ gibi eritecek derecede olan bu kuvvet-i Kur'aniye dünyayı nur ve saadete gark edecek. Bu Nur-u Kur'an, imanların kurtuluşunda, dünyaya hâkim ve hükümran olacaktır. وَ اٰخِرُ دَعْوٰيهُمْ اَنِ الْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ Sözler - 773

 • Oğuz Yiğiter

  13.11.2023 12:24:07

  Ittihad-ı İslâmı teminin nüvesini,asrın Bediî'si Medresetüzzehra Üniversitesi Eğitim Modelinde; Mektep, Medrese ve Tekye Fakültelerini aynı kampüs içine yerleştirerek bu üçünün ahenk içinde çalışmasıyla eğitimin tam olacağına işaret etmiştir. Dahili harici bütün ihtilaf ve sıkıntıların kaynağında bu üç ana damarın mükemmel bir senkronizasyonla mecralarında biribirlerine kuvvet vererek verimli bir şekilde çalıştırılmaması yatıyor. Sadr-ı evvel medrese-i nuriyelerde ve saff-ı evvel ağabeyler, uygulamalarında bu meşreplerin ayrışmadan birbirine kuvvet verir vaziyette çalışmalarını sağlayabilmişler, zaman içinde bu fıtrî meşrep ve mizaç damarları çeşitli saiklerle kristallendirilince mevcut parça parça adacıklar oluştu maalesef

 • Latif Salihoğlu

  13.11.2023 12:07:37

  Muh. Hasan Doğan'a: O müstebid ve aldatıcı siyasetin miadını doldurmaya başladığına ve artık sekerata doğru gittiğine dair emareler çoğaldı. Biz ondan sonrasına şimdiden kendimizi hazırlamalıyız.

 • Hasan Doğan

  13.11.2023 10:33:26

  En büyük ittihad ancak üstadın çeşit çeşit sarı hastalıklar gibi içimizde hayat bulup dirilen türlü türlü istibdatları ortadan kaldırmadan ittihad ı islamın tesisi çok müşkül görünüyor.Ki bizde 1013 den önce kör topal da olsa bir Demokrasi varken maalesef bizde de tek adam sistemine geçildikten sonra hepsi kral ve tek adamla yönetilen islam alemine ne faydanız olacak ki.Ancak biz nur talebelerinin vazifesi üstadın bu düsturlarını sürekli dile getirip önce bizde bir demokrasinin tesisi sağlanmalı,ancak içimizde dahi bugün bu diktaya destek verenler ve demokrasi ittifakı olan millet ittifakını şer ittifakı olarak gösterenler var.Rabbim feraset versin.....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı