"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Lobi faaliyetleri ve İsevîlerle işbirliği

Mahir Kaya
05 Temmuz 2024, Cuma
İletişim vasıtalarının artmasıyla dünya büyük bir köy hükmüne geçti.

Din, milliyet, sınıf farkı olmaksızın insanları etkileme ve yönlendirme mümkün hale geldi. Her şeyde olduğu gibi bunu hayra da, şerre de kullanmak mümkün. 

Lobi faaliyetleri; siyasi, iktisadi ve içtimai meselelerde uluslararası arenadaki karar verme süreçlerini etkileme ve yönlendirme stratejisi olarak tanımlanabilir. Her türlü faaliyetin sınırlarının olabildiğince genişlediği global eko-sistemde lobicilik, kuşkusuz önemli bir faktör haline gelmiştir. 

Gerek ABD gerekse Avrupa ülkelerinde Ermeni ve Yahudi Diasporasının etkin ve güçlü olmasında lobicilik büyük önem arz etmektedir.

Bugün “mazlum coğrafyalar” olarak tabir edilen ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Irak, Suriye, Filistin, Afganistan gibi ülkelerde; savaşların, işgallerin, siyasi karışıklıkların sona ermesi ABD ve Avrupa ülkelerinde yürütülecek lobi faaliyetleri ile mümkün olacaktır. 

Yine İslâm dünyasının lokomotifi konumunda olan ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan hukuk dışı uygulamalar, uluslararası mekanizmaların harekete geçirilmesi ile son bulacaktır. 

*** 

Cumhuriyet döneminden bu yana, Türkiye’nin yurtdışında aktif bir lobi faaliyeti yürüttüğünden söz etmemiz mümkün değildir. Bunda lobicilikle ilgili bir devlet politikasının olmaması, yurtdışındaki Türklerin birlikte hareket etmemeleri, parlamentoda yeterli güce sahip olmamaları, mali anlamda zayıf olmaları vb. sebepler etkili olmuştur. 

Lobicilikte diplomasi, strateji, mali güç vb. kavramlardan da öte, en önemli mesele hedef kitleye aktarmak için elde yeterli argümanların olmasıdır. Bugün Ermeni lobisinin güçlü olmasında, 1915 Tehcir Kanunu ve sonrasında yaşanan mağduriyetler etkili olmuştur. 

*** 

Darbe dönemlerinde, özellikle 1971 Muhtırası ve 1980 darbesi sonrasında Marksist düşünceli sol gruplar yurtdışına çıktı. İltica ettikleri ülkelerde yaşadıkları mağduriyetleri ve Türkiye'deki hukuk dışı uygulamaları anlatmak için lobi faaliyetleri yürüttüler. Dernekler kurup, dergiler çıkardılar. Yüzlerce etkinlik organize ettiler. Bir çoğu dünyayı tanıyan yetişmiş entelektüeller olarak daha sonra yurda döndü.

*** 

Konu hâlâ sıcak. Ehl-i zındıka Müslümanları bölüp parçalamaya, birbirleriyle boğuşturmaya devam ediyor.  Son menhus darbe teşebbüsü bahane edilerek 'kurunun yanında yaş'ta yakıldı, 'at izi ile it izi' karıştı. İnsanlar mağdur edildi. “Türkiye’nin beyin takımı”  olarak nitelendirebileceğimiz eğitimli insanlar yaftalanarak, her türlü haklarından mahrum bırakılıp sivil ölüme mahkum edildiler. 

Bu insanların çoğu ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerine iltica etti. İltica ettikleri ülkelerde yaşadıkları mağduriyetleri anlatmak için ellerinde yeterli argümanlar var. Yaşadıkları baskı ve zulümler nedeniyle Ortadoğu ülkelerinden Avrupa’ya göç eden Müslümanların da, benzer imkanlara sahip olduğunu söylemek mümkün. 

İltica eden bu insanların, yaşadıkları coğrafyalarda geniş kitlelere ulaşarak mağduriyetlerini anlatmaları, bulundukları ülkelerdeki karar organlarını ikna etmeleri ciddi bir lobi çalışması gerektirir. Bu çalışmayı yaparken, kendilerini öz vatanlarından koparan ehl-i zındıka ile mücadele edebilmeleri için, 'hakiki dindar İsevîlerle' işbirliğine ihtiyaç duyacaklardır. 

Bediüzzaman Hazretleri’nin “Lemalar” adlı eserinde : “âhirzamanda İsevîlerin hakikî dindarları ehl-i Kur’ân ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındıkaya karşı dayanacakları gibi; şu zamanda dahi ehl-i diyanet ve ehl-i hakikat, değil yalnız dindaşı, meslektaşı, kardeşi olanlarla samimî ittifak etmek, belki Hıristiyanların hakikî dindar ruhanîleriyle dahi, medar-ı ihtilâf noktaları muvakkaten medar-ı münakaşa ve nizâ etmeyerek, müşterek düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçtırlar” sözü bu meselede bir yol haritası olarak değerlendirilebilir. 

Okunma Sayısı: 788
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • A.Yılmaz

  5.7.2024 14:24:34

  Ermeni meselesindeki yanlışı da düzeltmek gerekiyor. Ermenilerin ellerinde sağlam argümanlar yok. Tehcir kanunu aksine soykırım olmadığına dair bir delildir. Bu şekilde bu ağızla konuşmak Yeni Asya yazarlarına yakışmıyor. Türkiyeyi sıkıştırmak için kullanılan bir sopadan başka bir değeri yok bu soykırım iddiasının. Lütfen sözlerin nereye gideceğini hesap ederek yazalım. Teşekkür ederim.

 • Mustafa Said Kara

  5.7.2024 14:14:06

  Ehli zındıka olarak eğer Türkiyedeki insanları kastediyorsanız bu tanımlama hiç olmamış.

 • Nahit Topaloğlu

  5.7.2024 12:45:41

  Mahir Kardeşim, tebrik ederim. Türkiye'nin ihmal ettiği, "lobi" faaliyetini işleyen yazınız güzel olmuş. Yönetim, zorlanınca ABD'deki Yahudi lobi kurumlarına rüşvet kabilinden milyonlarca dolar paralar yağdırıyor. Bir iki hususu sizin ve okuyucularımızın nazarına sunmakta fayda mülahazasıyla: 'kurunun yanında yaş'ta yakıldı, yerine "kurunun yanında yaş" da yakıldı. Bağlama edatı -de ayrı yazılır ve "te, ta" diye sertleşmez. "İsevî" lafzındaki şapka hassasiyetinden, "siyasi,mali, iktisadi, içtimai" kelimeleri de nasîbedâr olsaydı daha güzel olurdu. Köşenizde mail adresinizin olmayışı ve okuyucularımızın da dikkatine sunmak niyetiyle yorum köşesine yazdım. Mail adresiniz olsaydı belki daha uzun hususî sohbet edebilirdik. Bâki selam ve muhabbetlerimle kardeşim. Fî emânillah!

 • cemal özkaya

  5.7.2024 11:32:52

  lobi faaliyetleri ve ehli zındıka ifadeleri bence biraz düşünülmesi gereken ifadeler. hak aramak için mahkemelere gitmekle, kimlerin dahil olacağı belli olmayan lobi tavsiyesi aynı şeyler değil. sevmeyebiliriz eleştirebiliriz ama ehli zındıka ifadesi maksadını aşmış bir ifade ve bence doğruda değil.

 • HÇeşitcioğlu

  5.7.2024 10:38:50

  Yaşadıkları mağduriyetleri anlatıp ülkesini mi şikayet edecek? Önce ülkesine dönüp haklı haksız verilecek cezayı çekmeyi göze almalı. " ben tokadımı Antranikle beraber Enver'e Venizelos' la beraber Said Halim' e vurmam. Vuran da sefildir." bsNursi ra. Onlar önce iç muhasebe ve murakebesini yapıp tövbe istiğfar etseler yeter...

 • Oğuz Yiğitet

  5.7.2024 02:43:40

  Bana göre es geçilmiyecek bir yazı. Yazının başlığı dikkatimi çekti, özet kısmında Îsevî ruhanıletiyle ittifak mrselesi geçince whatsapp durumumda paylaştım. İçeriğini sonradan okudum, iyi ki paylaşmışım, çok önemli bir hususa dikkat çeken bir yazı. Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı