"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kur’ân’ın üslûbundaki güzellikler

Mehmet ERBAŞ
03 Mayıs 2021, Pazartesi 00:12
KUR’ÂN’IN MU’CİZELİĞİ - Hazırlayan: Mehmet Erbaş

İKİNCİ NÜKTE-İ BELÂGAT: 

Nükte: İnce manalı söz, anlaşılan manada.

Belâgat: Yerinde uygun söz söyleme sanatı.

Kur’ân insanların nazarına İlâhî sanatın dokumalarını açar gösterir. 

Meselâ: De ki: “Kimdir gökten ve yerden sizi rızıklandıran? Kimdir ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkaran? Kimdir kâinatı yerli yerince tedbir ve idare eden?” Onlar diyecekler ki, “Allah’tır” Öyleyse, “Hâlâ O’na ortak koşmaktan korkmaz mısınız?” de. –İşte hak olan Rabbiniz Allah O’dur. (Yunus Sûresi. 31-32)

İşte başta der. Sema ve zemini, rızkınıza iki hazine gibi hazırlayıp, oradan hububatı çıkaran kimdir? Allah’tan başka koca sema ve zemini iki itaatkâr hazinedar hükmüne kimse getirebilir mi? Öyle ise şükür O’na mahsustur.

İkinci fıkrada der ki: Sizin azalarınız içinde en kıymettar göz ve kulaklarınızın maliki (sahibi) kimdir? Hangi tezgâh ve dükkândan aldınız? Bu lâtif kıymettar göz ve kulağı veren ancak Rabbinizdir. Sizi icad edip terbiye eden O’dur. Bunları size vermiştir. Öyle ise yalnız Rab (terbiye eden) O’dur. Mabud da (kendisine ibadet edilen) O olabilir.

Üçüncü fıkrada der. Ölmüş yeri ihya (diriltip) edip yüz binler ölmüş taifeleri dirilten kimdir? Hak’tan başka ve bütün kâinatın Yaratıcısından başka şu işi kim yapabilir? Elbette O yapar. O ihya eder, diriltir. Madem Hak’tır. 

Hukuku zayi etmeyecektir. Sizi bir mahkeme-i kübraya gönderecektir. Yeryüzünü dirilttiği gibi sizi de diriltecektir.

 Dördüncü fıkrada der: Bu büyük kâinatı bir nizamla kâinat idare edip tedbirini gösteren, Allah’tan başka kim olabilir? Madem Allah’tan başka olmaz, koca kâinatı bütün ecramıyla (yıldızlarıyla) gayet kolay idare eden kudret o derece kusursuz, nihayetsizdir ki, hiçbir şerik ve ortaklığa, yardıma ihtiyacı olmaz. 

Koca kâinatı idare eden küçük mahlûkatı başka ellere bırakmaz. 

Demek ister istemez “Allah” diyeceksiniz.

Okunma Sayısı: 757
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı