"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Slogana sinir olmak!

Mehmet KARA
18 Mayıs 2019, Cumartesi 00:12
Yüksek Seçim Kurulu’nun dört oy pusulasının atıldığı zarftaki sadece bir oyu iptal edip, 23 Haziran’da sadece Büyükşehir Belediyesi seçimini yenileme kararını vermesinin ardından seçim takvimi devam ederken, cumhur ve millet ittifakının adayları arasındaki yarış kızışıyor.

İstanbul’daki seçimlerde ilginç olan Millet İttifakı’nın adayı tek başına Cumhur İttifakı’nın adayının arkasında ise hem Cumhurbaşkanı hem de MHP Genel Başkanın olması… Bahçeli seçime kadar İstanbul’a “mitil” attı. Erdoğan ise İstanbul’dan ayrılmıyor.

Burada dikkat çeken bir husus da Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim sloganı haline gelen “Her şey çok güzel olacak” cümlesinin hem Erdoğan hem de Bahçeli tarafından çok ağır şekilde eleştiriliyor olması…

İlk bakışta “her şeyin güzel, hem de çok güzel olmasından neden rahatsız olunur?” sorusu akıllara takılırken sanatçıların, yazarların, futbol statlarındaki onbinlerce kişinin aynı anda bu sloganı seslendirmeleri öyle görünüyor ki iki lideri de hayli sinirlendirmiş.

Spor müsabakalarında tribünlerden “Her şey çok güzel olacak” sloganları atılmasına Erdoğan o kadar sinirlenmiş ki, “Ya bu statları biz yaptık, biz. Bunlar yanlış yolda. Ama biz düzelteceğiz. Hepsi kayda giriyor” diyerek kızgınlığını ifade ediyor.

Devlet Bahçeli Erdoğan’dan daha sert ifadelerle bu slogana, “Neymiş, çok güzel şeyler olacakmış. Yerin dibine batsın sizin güzeliniz” şeklinde tepki gösteriyor.

Bu arada dikkatinizi çekiyor mu? Erdoğan’ın üslûbu bilinir. O dahi bu kadar kızgın ifadeler kullanmazken, Bahçeli’nin son günlerde bu kadar sert ağır ve hırçın olmasına bir anlam verilemiyor. 

Bunca sinir ve ağır sözlerin söylendiği ortamda AKP’nin seçim kampanyasında “kucaklayıcı bir dil kullanmayı” plânladığı haberi yapılıyor! Bırakın kucaklamayı bu dille ne ayrışma, ne de kutuplaşma biter… “Türkiye ittifakı, kucaklama” deniyor, ama huylu huyundan bir türlü vazgeçmiyor…

Hangi slogan tutar?

“Her şey çok güzel olacak” sloganına karşı Cumhurbaşkanı  Erdoğan İstanbul’da, “Daha güzel olacak” deyince AKP’liler de bunu hemen kullanmaya başladılar. 

İstanbul’da tramvayda, “Her şey çok güzel olacak başkanım” diye kendisine seslenen vatandaşa iki sefer yüksek sesle “daha güzel olacak” diye seslenen Erdoğan’ın yakındakiler gülüşüyorlar, ama Erdoğan’ın yüz hatlarından bunu pek de hoş karşılamadığı anlaşılıyor. İstanbul’da AKP’nin adayını destekleyen MHP de ise “Biz Biriz Siz Hepiniz” sloganı kullanacakmış…

Şimdi diğer bir parti çıkıp, “İstanbul fevkalâdenin fevkinde iyi ve harika olacak” derse hiç şaşırmamak gerekiyor. Bu işte, “Öz, hakikî” gibi isimler kullanan otobüs firmalarının durumuna döndü.

Bakalım hangisi daha çok tutacak? 

12 gündür gerekçe bekleniyor

YSK’nın İstanbul’daki seçimleri yenileme kararını verdiği 6 Mayıs’taki toplantı 5.5 saat sürmüştü. Ancak aradan 12 gün geçti, ama kararın gerekçesi bir türlü açıklanamıyor. Gerekçe ve bu karara red veren 4 üyenin “muhalefet şerhi” ortaya çıksa da bu kararın neden alındığını millet öğrense…

Yoksa birçok soru hâlâ cevap bekliyor. En çok merak edilen de, bir zarf içindeki 4 oydan neden birinin iptal edildiği ve bunun nasıl tesbit edildiği?…

Okunma Sayısı: 1383
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp-3

  18.5.2019 15:45:53

  23 Haziran için İstanbul'a "mitil" atan küçük ortak, devleti ve imkanlarını arkasına alan iktidar adayı için sonuçta "havlu atmak" ihtimali de vardır. Zira kısa zamanda demokrasi ve hukuk adına utanç verici çok şey yaşandı. Seçmen bir kez daha anladı ki, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün dışındaki sistem ve yönetim anlayışlarıyla ülke sorunlarını çözmek çok mümkün görünmemektedir. O halde bu küçük seçimde demokrasi ve hukukun ülkeye yeniden avdeti düşüncesiyle oylarını kullanacaklarını düşünüyorum. Her şerde bir hayır ciheti vardır. İstanbul birileri için "aşk" birileri için halka "hizmeti" ifade ediyor. Şahsen İstanbul'da yaşamış olsam halka "hizmeti" tercih ederdim. Tıpkı Bediüzzaman'ın "ekmek- hürriyet" şıkkında tercihini hürriyetten yana kullanması gibi. İlla demokrasi ve hukuk, hürriyet ve adalet.

 • Gündüz Alp-2

  18.5.2019 15:35:40

  Pek çok kalem sahibinin söylediği bir gerçek vardır: İktidarın küçük ama muktedir ortağı, iktidar için atanmış bir kayyım mesabesindedir. Pek çok eylem ve söylemiyle iktidar gemisinin rotasını o belirlemektedir. Gemi karaya oturmuş ne gam! O bildiğini yapmaya devam ediyor. Yeni ittifak ya da sloganı beğenmezse yüksek perdeden dile getirmesi, iktidarın çarkı için yeterli. Bakalım 23 Haziran seçiminin sonucunun "cumhur" ittifakına, yeni CHS sistemine nasıl getirisi ve götürüsü olacak? Muhtemel yenilgi hem ittifakı hem CHS'yi bitirebilir. Acaba kaygı da korku da bundan mı? Artık "beka" halledilmiş(!) olmalı ki, İmralı ve terörist başı sahneye sürülüyor. Hadi hayırlısı. "Denize düşen yılana sarılır" derler. Ama su yılanından pitona varıncaya kadar yılandan yılana fark vardır, değil mi? Millet dururken yılana sarılmak pek akıllı işine benzemiyor. Herkes reyinde hürdür.

 • Gündüz Alp

  18.5.2019 15:23:04

  Sayın Kara, YSK'nın yılan hikayesine dönen gerekçeli karar yazımı işi, gün geçtikçe 3 bilinmeyenli denkleme dönüşüyor. Onlar da haklı. Yazacakları kararın bumerang gibi dönüp kendilerini de vurma ihtimali var. Zira yetkin hukukçuların bile "hukuksuz" dediği yks'nın İstanbul Büyükşehir Başkanlık seçimi iptal ve yenileme kararı, hür ve demokrat dünyada bile kabul görmedi. Kendi itibar ve güvenini adeta sıfırladı.Öyle ya aynı zarf aynı sandık kurulu, fakat oyun üçünü harika bulan sandık kurulunun saydığı başkanlık pusulası arızalı(?). Akıl ve mantıkla izah edilemeyen bu işe bizim bile kafamız karıştı. Evet seçim "murdar" edildi. Eden kim? Üç şüpheli: İktidar, ysk, muhalefet. Muhalefetten şüphe etmek akla ve mantığa pek uymuyor. O halde? Neyse gerçekler bir gün (er ya da geç) gün yüzüne çıkacaktır. 23 Haziran, İstanbul için değil tüm Türkiye'nin demokrasi ve hukuku için çok önemlidir. Muhalefet ve millet ittifakı ona odaklanmalıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı