"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Senin ne kıymetin var ki...”

Mikail YAPRAK
04 Ağustos 2022, Perşembe
Başlıktaki bu ifade öyle bir kitapta, öyle bir makamda yerini alıyor ve öyle bir zatın ağzından çıkıyor ki, azgın nefs-i emmareyi dizüstü çöktürüyor, hakikata boyun eğdiriyor.

Nimetleri beğenmeyen yahut onların tasnifini kendi beynine göre yapan, hem de kendini beğendiği halde kendinden bile haberi olmayan her kim ise, ah şu hakikata bir kulak verebilse ve akıl nimetiyle kafasını teftişe tabi tutabilse.. İşte o hakikat:

“Ey müteşekki! Sen nesin? Neye binaen itiraz ediyorsun? Cüz’i hevesini külliyat-ı kâinata mühendis mi yapıyorsun? Kokmuş olan zevkini nimetlerin derecelerine mikyas ve mizan mı yapıyorsun? Ne biliyorsun ki, zannettiğin nimet nikmet olmasın? Senin ne kıymetin var ki, sineğin kanadına müvazi olmayan hevesini tatmin ve teskin için, felek çarklarıyla hareketten teskin edilsin?“1

Bu hakikatın bir de hikâyesi var: “Padişah ve akıl hocası…”

Padişah da olsa, onu deneme ve denetleme hakkı elbette ki akıl hocasına aittir. Hele bir de bu akıl hocası evliyadan bir zat olursa...

Günün birinde, akıl hocası, dilenci kılığına girip, çok hırslı olan sultanın karşısına çıkar. Elindeki kabı göstererek, şöyle sorar:

-Şanlı padişahım, sizin gücünüz bu kabı altınla doldurmaya yeter mi?

Padişah hiddetlenerek, kabın altınla doldurulmasını yaverine emreder.

Lâkin, mümkünü yok. Kabın altında sanki görünmez bir kuyu varmış gibi, dökülen altınlar, elmaslar ve her türlü mücevherat kaybolur ve kab hep bomboş görünür. Padişah, bu gidişle hazinenin boşalacağını düşünerek, olayı durdurur ve hayretle bunun sırrını öğrenmek ister. Dilenci kılığındaki akıl hocası, kendisini gizleyen kılığından sıyrılıp, işin sırrını şöyle açıklar:

“Bu kab” der, “insan hırsından yapılmıştır.“ Ve hiçbir şey onu dolduramaz. Hırsına mağlûp olan insan, ister senin gibi padişah olsun isterse de bir köylü… Kesesi hiç dolmayan dilenciye benzer. Dünyanın en güzel sarayları, dünyanın en güzel atları, dünyanın en büyük hazineleri onu doyurmaz. Hatta dünyayı da yutsa tok olmaz. Elinde kabıyla, dilenir durur.”

Hikâyedeki sultanı geçmişte bırakıp günümüz sultanlarına, başkanlarına bakalım..

Aslında günümüz demokratik sistemleri hem halkın, hem de idarecilerin işini kolaylaştıran ölçü ve prensiplere zaten sahiptir. Yeter ki açıklık ve şeffaflık olsun. Yeter ki toplumlar, kendi idarecilerini gözlemleyecek ve sorgulayacak kadar uyanık olsun..

Omuzlarındaki yükün ağırlığını hisseden gerçek idareciler, zaten hakkın hatırını ve umumun hukukunu daima özetir. Yıprandığını ve yorulduğunu hisseder etmez, daha güçlü omuzlara devretmek için ve zaafa düşmeden emaneti teslim etmek için âdeta yalvarır. Bunun aksi bir durum; yani ilânihaye kendini orada tutmak için, türlü yollara başvurmak, bulunduğu pozisyondan ayrı düşmeyi kendine yedirememek, emaneti bir başka ele devretmekten hazzetmemek ve bunu “zül” telâkki etmek, akla ziyandır. Vesselam..

Dipnotlar:

1-Mesnevî-i Nuriye, s.162

Okunma Sayısı: 1853
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  4.8.2022 11:48:17

  Vallahi benim tabagim ve bardagim da O KABIN AYNISI... her ögünden sonra yine bos ve bir sonraki ögüne yine doldurulsa nihayetinde yine bos. Hani bu yazi sayesinde ta Hz. Adem AS'a kadar giden ATALARIMIN KABLARINI düsündüm hepsi sonunda bos. NEFSIMIZ DOYDU MU? Vallahi DOYMADI Ebedi Cenneti Istiyor bu NEFIS! O halde Allah'i taniyacak. Emrine uyacak ve O'nun rizasi icin ne gerekiyorsa yapmaya calisacak ki o KABLAR BOS KALMASIN NEFS DE VALLAHI DOYDUM RABBIM ELHAMDULILLAH DESIN...

 • Nihat

  4.8.2022 11:29:29

  Kaleminize sağlık

 • Hüseyin T

  4.8.2022 11:24:22

  Ademoğlu gen ve yapı itibariyle hayır ve iyilikten ziyade şer ve kötülüğe meyillidir..Düşünürler teologlar ve psikologlar insandaki bu şeytanî yönün farkında oldukları için dinler ve eğitim sistemleri yoluyla kötülük potansiyeli taşıyan beşeri varlığı iyiye ahlaka hukuka adalete merhamete evrilmesini, dönüşmesini, halife-i ruy-i zemin olmasını sağlamak için yoğun bir araştırma geliştirme neticesinde elde edilen bulgu ve bilgileri bu mecrada nevi beşerin adam/Adem olması için kullanıyorlar ..

 • Ahmet Danışmaz

  4.8.2022 00:31:47

  O hırs kabını ancak toprak doldurur. Allah razı olsun. Selamlar

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı