"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İttifaktaki ehemmiyetli kuvvet

Risale-i Nur'dan
31 Ağustos 2021, Salı
Aziz, Sıddık Risale-i Nur Şakirdleri Kardeşlerim!

Risale-i Nur Şakirdlerinin zayıf kısımlarına zarar veren, hatıra gelmeyen, ihtiyar bir zat tarafından bir itiraz münasebetiyle ve o gibi itirazların esasını kesecek bir hakikati beyan etmeye mecbur oldum. Evvelce birisine dediğim gibi bunu tekrar ediyorum.

Hem mûcib-i taaccüb hem medâr-ı teessüftür ki ehl-i hakikat, ittifaktaki fevkalâde kuvveti zayi ettikleri ve zıya’ ile mağlûp oldukları halde; ehl-i nifak ve dalâlet, meşrebine zıt olduğu halde ittifaktaki ehemmiyetli kuvveti elde etmek için ittifak ediyorlar. Yüzde on iken doksan ehl-i hakikati mağlûp ediyorlar. Ve en ziyade medâr-ı taaccüb ve medâr-ı hayret şudur ki: En ziyade muavenet ve teşvik beklediğimiz ve onlar da o yardıma İslâmiyetçe ve meslekçe ve vazifeten mükellef oldukları bize yardımı yapmayıp, bilâkis, yanlış anlamasına binaen Risale-i Nur’un hizmetine fütur verecek, mevki-i içtimaiyelerinin ehemmiyetine istinaden itiraz etmişler.

Bir hakikate dair beyanata itiraz etmişler. Ben bilmiyorum hangi meseledir, hangi âyete dairdir. Olsa olsa, gayet mahrem kısmından olan Birinci Şuâ namında İşârât-ı Kur’âniyeden bir meseleye dair olacaktır. Bu âciz kardeşiniz hem o eski dost zata hem ehl-i dikkate ve sizlere beyan ediyorum ki Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyan’ın feyziyle Yeni Said, hakaik-ı imaniyeye dair o derece mantıkça ve hakikatçe bürhanlar zikrediyor ki değil Müslüman uleması, belki en muannid Avrupa feylesoflarını da teslime mecbur ediyor ve etmektedir.

Amma Risale-i Nur’un kıymet ve ehemmiyetine işarî ve remzî bir tarzda, Hazret-i Ali (ra) ve Gavs-ı A’zam’ın (ks) ihbaratı nev’inden, Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyan’ın dahi bu zamanda bir mu’cize-i manevîsi olan Risale-i Nur’a nazar-ı dikkati celb etmesine mana-yı işarî tabakasından rumuz ve îmâları, i’câzının şe’nindendir ve o lisan-ı gaybın belâgat-i mu’cizekârânesinin muktezasıdır.

Evet, Eskişehir Hapishanesinde, dehşetli bir zamanda ve kudsî bir teselliye pek çok muhtaç olduğumuz hengâmda manevî bir ihtarla “Risale-i Nur’un makbuliyetine dair eski evliyalardan şahit getiriyorsun. Halbuki ‘Yaş ve kuru ne varsa, apaçık bir kitapta yazılmıştır.’ (En’am Sûresi: 59) sırrıyla, en ziyade bu meselede söz sahibi Kur’ân’dır. Acaba Risale-i Nur’u Kur’ân kabul eder mi? Ona ne nazarla bakıyor?” denildi. O acib sual karşısında bulundum.

Ben de Kur’ân’dan istimdad eyledim. Birden, otuz üç âyetin mana-yı sarihinin teferruatı nev’indeki tabakattan mana-yı işarî tabakasında ve o mana-yı işarî külliyetinde dâhil bir ferdi Risale-i Nur olduğunu ve duhulüne, medâr-ı imtiyazına bir kuvvetli karîne bulunmasını bir saat zarfında hissettim ve bir kısmı bir derece izah ve bir kısmı mücmelen gördüm; kanaatimde hiçbir şek ve şüphe ve vehim ve vesvese kalmadı. Ben de ehl-i imanın imanını Risale-i Nur’la muhafaza niyetiyle o kat’î kanaatimi yazdım ve has kardeşlerime mahrem tutulmak şartıyla verdim.

Kastamonu Lâhikası, 104. mektup, s. 166

LÛ­GAT­ÇE:

belâgat-i mu’cizekârâne: Mu’cize derecesinde üslûp ve ifade tarzı.

duhûl: İçeri girme, dahil oluş.

ehl-i dalâlet: Dalâlet ehli; yoldan çıkanlar, azgın ve sapkın kimseler.

ehl-i nifak: İki yüzlü kimseler, münafıklar, ara bozucular.

i’câz: Mu’cizelik, insanların benzerini yapmaktan âciz kaldıkları şeyi yapmak.

karîne: İşaret, ipucu.

mûcib-i taaccüb: Şaşırmaya sebep olan.

rumuz: Remizler, işaretler.

zıya: Kayıp, yitim.

Okunma Sayısı: 1147
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • cenk çalık

  31.8.2021 16:18:56

  "Hem mûcib-i taaccüb hem medâr-ı teessüftür ki ehl-i hakikat, ittifaktaki fevkalâde kuvveti zayi ettikleri ve zıya’ ile mağlûp oldukları halde; ehl-i nifak ve dalâlet, meşrebine zıt olduğu halde ittifaktaki ehemmiyetli kuvveti elde etmek için ittifak ediyorlar. Yüzde on iken doksan ehl-i hakikati mağlûp ediyorlar" İttifakta mühim bir sır var. Sayıdan ziyade önemi var. Üç büyük düşmandan birinin itilaf çözümünün de ittifak olması tesadüf değil.İslam aleminin şu an ki durumu da ittifakın ne kadar ehemmiyetli olduğunu ispat ediyor. Döne döne uhuvvet ve ihlas risalelerini okumak ve yaşamak elzem vesselam...

 • Halil İbrahim Karahan

  31.8.2021 10:32:02

  Allah razı olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı