"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kişi değil, sistem güçlü olmalı

21 Temmuz 2022, Perşembe
CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem tek bir kişinin aklının değil, toplumun bileşenlerinin oluşturduğu ortak payda, ortak akıldır. Kişi değil, sistem güçlü olmalı” dedi.

Röportaj: Ramazan Tavşan

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni (CHS) nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkede 15 Temmuz mağduriyeti üzerinden yürünerek cumhur ittifakı bileşenleri alelacele partili CHS diye bir ucubeyi millete dayattılar. O dönem bu sisteme eleştiri getirmenin adeta vatana ihanet algısı oluşturularak “ver yetkiyi, gör etkiyi”, ülke şöyle uçacak, böyle uçacak denilerek dayatılan bu sistem, daha birinci dönemini bitirmeden kendini bitirmiştir. Ülkeyi koalisyonlardan kurtaracağız demişler. AKP+MHP+BBP ve VP koalisyonuna mecbur kalmışlardır. Türkiye’nin beş yıllık kredi temerrüt riski olan CDS puanı 900 olmuş, borç veren bir ülke veya fon bulunamıyor. Öyle bir duruma düşmüşüz ki savaşan iki ülkenin limanından buğday gemisi hareket edecek mi diye nöbet tutar hale gelmişiz. Bu sistemde hukuk çökmüş, sağlık çökmüş, eğitim çökmüş görüyorsunuz. Ülkeyi bu girdaptan kurtarmak için erken seçim, hemen seçim diyoruz. Bu ülke bir kişinin yönetim beceriksizliği yüzünden bu kadar bedelleri hak etmiyor.

- Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’den (GPS) ne anlamalıyız?

GPS tek bir kişinin aklının değil, toplumun bileşenlerinin oluşturduğu ortak payda, ortak akıldır. Çılgın değil, makul akıldır. Devletin temsil ve yetkilerinin bir kişiye indirgendiği değil, kuvvetler ayrılığının olduğu devletin kurumlarının bağımsız hareket ettiği, liyakatli kişilerin iş başında olduğu, devlet aklı ve hafızasının geçerli olduğu, tarihi devlet gelenek ve tecrübelerinin, temayüllerinin hâkim olduğu sistemdir bu. Bu sistem hak, adalet, liyakat ve denetimin hâkim olduğu hamili kartların geçerli olmadığı, ayrıcalıklı kesim ve kişilerin olmadığı bir sistemdir. Bu ülkenin güçlendirilmiş kişilere değil güçlendirilmiş sisteme ihtiyacı vardır. Biz bunun başardığımız zaman başka ülkelerde bize gıpta ile bakar ve en basit ifadeyle gelişmiş ülkeler %2 ile borç kaynak bulurken biz artı %9 daha (CDS) yüksek bedel ödemek zorunda kalmayız. 

- 6’lı Masanın varlık amacı nedir?

6’lı masa farklı kaynak ve frekanslardan beslenen dünya görüşleri ve hayata bakışları farklı olan insanların birlikte yaşama, barış ve huzur adına ben değil, biz merkezinde büyüttüğümüz ortak değerlerimizdir. Kurtuluş savaşında ‘biz’ demişiz, bir cumhuriyet kurmuşuz. 1974’te ‘biz’ demişiz, Kıbrıs Barış harekâtını başarmışız. 1991’de ‘biz’ demişiz sol ve sağı bir araya getirmişiz. Birlikte ülkeyi yönetmişiz. Şimdi de 6’lı masa toplumun farklı kesimlerinin yeni bir Türkiye inşaası için güç birliği projesidir. Bu yönüyle toplumda 6’lı masa, bir toplumsal uzlaşı olarak kabul görüyor. 

*Trabzon yerelinde siyasi atmosfer nasıl?

Trabzon siyasette de sporda da hep iddialı bir şehirdir. Burada kendinizi ifade edebildiğiniz ölçüde başarılı olursunuz. 6’lı masa büyük bir teveccüh görmekte, iktidarın Trabzon yerelindeki gücünü yıkmış durumdadır. Bunu ilk seçimlerde net olarak yaşayacağız. 

*Yeni Asya Gazetesi, camiası ve Bediüzzaman Said Nursi hakkındaki kanaatlerinizi alabilir miyiz?

Samimi olmak gerekirse, Yeni Asya ve Bediüzzaman hakkında fikir beyan edecek kadar derinlemesine bilgi sahibi değilim. Şimdi sizleri tanıdım. Memnun oldum. Bu ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Çok verimli olduğuna inanıyorum.

Okunma Sayısı: 5178
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  21.8.2022 10:16:08

  "Hülâsa-i kelâm: Ehl-i hükûmetin ve ehl-i siyasetin ve ehl-i idare ve inzibatın ve adliye ve zabıtanın bizimle uğraşacak hiçbir işleri yoktur. Olsa olsa, dünyada hiçbir hükûmetin müdafaa edemediği ve aklı başında hiçbir insanın hoşlanmadığı küfr-ü mutlak ve dehşetli bir taun-u beşerî ve maddiyyunluktan gelen zındıkanın taassubuyla, bir kısım gizli zındıklar şeytanetiyle bazı resmî memurları aldatarak evhamlandırıp, aleyhimize sevketmek var. Biz de deriz: Değil böyle birkaç vehhamı, belki dünyayı aleyhimize sevketseler, Kur'anın kuvvetiyle, Allah'ın inayetiyle kaçmayız. O irtidadkâr küfr-ü mutlaka ve o zındıkaya teslim-i silâh etmeyiz!.." Said Nursî Şualar - 292

 • S.topuz

  21.8.2022 10:14:14

  " İşte Kur'anın emriyle, gayet şiddetle ve nefretle siyasetten ve idareye karışmaktan kaçındığımızın hakikî hikmeti ve sebebi budur. Yoksa bizde öyle bir hak kuvveti var ki, hakkımızı tam ve mükemmel müdafaa edebilirdik. Hem madem herşey geçici ve fânidir ve ölüm ölmüyor ve kabir kapısı kapanmıyor ve zahmet ise rahmete kalboluyor; elbette biz, sabır ve şükürle tevekkül edip sükût ederiz. Zor ile, icbar ile sükûtumuzu bozdurmak ise; insafa, adalete, gayret-i vataniyeye ve hamiyet-i milliyeye bütün bütün zıddır, muhaliftir." Said Nursi, Şualar - 292

 • S.topuz

  21.8.2022 10:12:57

  "Şimdiki fırtınalı asırda gaddar medeniyetten neş'et eden hodgâmlık ve asabiyet-i unsuriye ve umumî harbden gelen istibdadat-ı askeriye ve dalaletten çıkan merhametsizlik cihetinde öyle bir eşedd-i zulüm ve eşedd-i istibdad meydan almış ki, ehl-i hak hakkını kuvvet-i maddiye ile müdafaa etse, ya eşedd-i zulüm ile, tarafgirlik bahanesiyle çok bîçareleri yakacak, o halette o da ezlem olacak veyahut mağlub kalacak. Çünki mezkûr hissiyatla hareket ve taarruz eden insanlar, bir-iki adamın hatasıyla yirmi-otuz adamı, âdi bahanelerle vurur, perişan eder. Eğer ehl-i hak, hak ve adalet yolunda yalnız vuranı vursa, otuz zayiata mukabil yalnız biri kazanır, mağlub vaziyetinde kalır. Eğer mukabele-i bilmisil kaide-i zalimanesiyle, o ehl-i hak dahi bir-ikinin hatasıyla yirmi-otuz bîçareleri ezseler, o vakit hak namına dehşetli bir haksızlık ederler. Said Nursi, Şualar - 292

 • S.topuz

  21.8.2022 10:10:06

  Her şeyin başı ADALET. ADALET olmayan yerde OT bile bitmezmiş. Şimdi görüp anlayabildinizmi, bizim Hükumete içerde ve bilhassa dışarda niye hiç kimsenin ve dış yatırımcıların ve Siyasîlerin zerre kadar GÜVENEMEDİĞİNİN SEBEPLERİNDEN birini ve en ÖNEMLİSİNİ?! Hukuğu doğru işlemeyen, işlese uygulanmayan, veya Siyaset baskısı ve KORKUSUYLA ADALET nasıl tecelli edebilir ki? Mazlumların AAAHHHLARI ARŞI ALAYA yükseledursun, elbet bir gün çıkar o AHLAR aheste aheste. Bir de MİLİLİKDEN nara atıyorlar. Yazık, hemde çok yazık. GÜZEL ÜLKEMİZİN İTİBARl zayi oluyor. Ve ÜLKE hızlı bir şekilde, SİYASİ ve EKONOMIK UÇURUMUN EŞİĞİNDE, İFLAS ETMİŞ DURUMDA! Ey SİYASİLER UYANIN ARTIK BU GAFLET UYKUSUNDAN DA, ne yapacaksanız bir an evvel yapın. GÜVEN TAZELEYİN! SEÇİMSE SEÇİM, GEÇİMSE GEÇİM, SEÇİM DE SEÇİM, hem de ÂCİL SEÇİMMMM.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı