"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ehl-i dünyaya meyledenin vebali kimin?

Sebahattin YAŞAR
03 Şubat 2020, Pazartesi
Kur’an’a ve İslam’a hizmet eden toplulukların, yine Kur’an hakikatlerine uygun olarak duruşları, sair insanların savrulmalarına ve günahlara düşmelerine bir engel teşkil eder.

Doğru dürüst insanların varlığı, doğru dürüst olmaya çalışan sair insanlara kuvve-i maneviye olur. Aynı şekilde İslam’a hizmet ediyorum iddiasında olanların, İslam’a uygun olmayan tavır ve tutumları ve Kur’an hakikatlerine perde olmaları ve bir şekilde zarar vermeleri avam insanların dinden imandan uzaklaşmalarına sebeptir ve ağır vebaldir.

Konuyla ilgili, Bediüzzaman’a kulak verelim: “Aziz, sıddık kardeşlerim. Sizin tesanüdünüze benim ziyade ehemmiyet verdiğimin sebebi, yalnız bize ve Risale-i Nur’a menfaati için değil, belki tahkiki imanın dairesinde olmayan ve nokta-i istinada ve sarsılmayan bir cemaatin kat’i buldukları bir hakikate dayanmaya pek çok muhtaç bulunan avam ehl-i iman için dalalet cereyanlarına karşı, yılmaz, çekilmez, bozulmaz, aldatmaz bir merci, bir mürşit, bir hüccet olmak cihetiyle, sizin kuvvetli tesanüdünüzü gören kanaat eder ki, “Bir hakikat var, hiçbir şeye feda edilmez, ehl-i dalalete başını eğmez, mağlup olmaz.” diye kuvve-i maneviyesi ve imanı kuvvet bulur, ehl-i dünyaya ve sefahate iltihaktan kurtulur.” (Şualar, 507.)

Kur’an hizmetinde bulunanların, İslamiyet’in yüksek hakikatlerine uygun hareket etmeleri şarttır. Bu önemli gereklerden birisi, tesanüttür. İman ve Kur’an talebelerinin birlik beraberliği, dayanışması, güçlü bir şahs-ı manevi oluşturmaları, dışarıdan gelecek dinsizlik cereyanlarına ve içeriden gelecek münafıkane cereyanlara karşı sağlam durmaya vesile olacaktır.

İmana ve Kur’an’a samimi hizmet eden bir topluluk sair ehl-i iman için ve toplulukları için de bir kuvve-i maneviye olur. Böyle bir cemaatin varlığı avam insanları sefahate ve dalalete düşmekten alıkoyar. İslamiyet’in hakikatlerini, Kur’an’ın düsturlarına uygun aleme neşreden bir cemaatin varlığı zayıf insanları savrulmaktan kurtarır ve İslam’ın geleceği ile ilgili de ümit aşılar. 

Aralarındaki işlerini Kur’an’ın emri olan istişare ile yapan, şeffaflığı şiar edinmiş, adaletli hizmet erlerine ve topluluklara ne mutlu! İslam adına hareket edip, Kur’an’a uymayan davranışları olan kişi ve topluluklara ise esefler!

Okunma Sayısı: 1114
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mürsel

  3.2.2020 14:25:04

  Aralarındaki işlerini Kur’an’ın emri olan istişare ile yapan, şeffaflığı şiar edinmiş, adaletli hizmet erlerine ve topluluklara ne mutlu! İslam adına hareket edip, Kur’an’a uymayan davranışları olan kişi ve topluluklara ise esefler!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı