"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hadiselerle birlikte okumak

Sebahattin YAŞAR
21 Haziran 2021, Pazartesi
Yeni hadiseler eski okumalarla çözümlenmez.

Zübeyir Gündüzalp, Üstad vefat ettiğinde hareketli ortamlardan kenara çekilip, mütemadiyen Risale-i Nurlar’ı okur ve ‘Okumazsam, yanılırım.’ ifadesini kullanır. Her yeni hadise yeni okumalara ihtiyaç duyar. Bir anlamda bu hizmetler içerisinde, olaylar değiştikçe kendimizi güncellemek gerektir.

Risale-i Nur hizmetlerin kendi başına gelişen işler olmayıp, bir sistem dahilinde ve satırdan şekillenen bir program olduğu açıktır. Yanılmamanın, yanlış karar vermemenin okumakla olacağı aşikârdır. Meselâ günlük özel Risale okumaları ve özellikle de müzakereli okumalar hadiselere karşı kişinin kendini yenilenmeyi sağladığı gibi, hizmetin sağlıklı devamını, insicamı bozmamayı, ihlâsı kaybetmemeyi, ittihat ve tesanütü yitirmemeyi de netice verecektir.

Hizmetin birbiriyle bağlantılı zincir halkaları gibi ihlâsı, sadâkati, sebatı, istikameti gerekli kılan bir bütünlük olduğu unutulmamalıdır. Bir halka sadece kendini değil, öncesi ve sonrasını da ilgilendirir. Bütünlük öyle oluşur.

Bugün yaptığımız günlük on sayfa okuma, Zübeyir Gündüzalp’in tarifiyle, kendimizi korumayı sağladığı gibi, geçmiş ve gelecek bağlantısını, kul ile Rabbi arasındaki ahdi de yeniler.

Diğer taraftan, bugün yaşadığımız bir olayı çözümlerken dünün okumalarının katkısı olduğu gibi, olay yaşandıktan sonraki okumalar, o olaya dönük isabetli yorumlamaları beraberinde getirir. Bir olay yaşanmadan ne duygusu, ne duâsı, ne enerjisi ne de feyzi yaşanır. Ferdî veya cemaati yaşanan her hadise yeni okumaları gerekli kılar. Olay sonrası yeni okumalar yeni mana kapılarını aralar. Duâ yoğunluğu ve sığınmalar artar. Olayın dersi de budur.

Yaşadığımız hadiseler oranında okuduğumuz satırların manaları, çeşitlenir, zenginleşir. Bu, bir anlamıyla kendimizi hadiselere karşı okuyarak güncellemektir. Yoksa, çağ ve gelişmeler insanı ve toplulukları yutar, yok eder.

Okunma Sayısı: 1270
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • cenk çalık

  21.6.2021 11:26:02

  Okuyarak güncellenmek ne büyük bir haslettir. Okumazsak sanırım nefsimizle başbaşa kalıyoruz. En ihtiyacımız olan bilgi yerine hissiyatımızla ve zanla hareket ediyoruz. Bunun da neticesi hüsran oluyor. O zaman aldanmamak ve aldatmamak için döne döne okumalıyız vesselam...

 • Abdullah Tunç

  21.6.2021 08:28:40

  Risale okumaları fevkâla de önemlidir.Bilhassa hu susi okumaların önemi da ha da büyüktür.Zübeyir abe; hususi dersini terk eden hizmeti terk eder eder.Son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken diğer bir husus;Risale-i Nur'un siya si ve içtima-i meseleleri nin hayata doğru tatbik e dilmeleridir.Bu noktada dehşetli hataların yaıldığı bir vakıadır. Örnekleri çok. Bir tanesi şu; şefkatın suistimali.İfrat ile tefritte bulunulması." Şefkat yüzünden,esasatı islami yenin haricindeki bid'at ve dalalet yollarına sapamla rı çeviren bir hakikattır." Başlığı altında;rahmetin derecesinden ve peygam berin şefkatından aşanla rın,dalalete ve ilhada si rayet eden bir maraz-ı ru hi ve bir sakami kalbiye nasıl düştüklerini ibretle beyan ediliyor.İşte şefka tın içtima-i ve siyasi haya ta yanlış tatbik etmenin dehşetli neticesi...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı