"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Paylaşımın mahiyetini beslediği duygular belirler

Sebahattin YAŞAR
25 Eylül 2021, Cumartesi
Sosyal medyada paylaşım sıklığı depresyon işareti, paylaşımda kullanılan renkler, filtrelemeler, somut/soyut unsurlar birer iç yansıma; dengeli sıklıkla paylaşım, renkli ve doğal unsurlar pozitif ve mutlu insan ürünleri; koyu renkler, belirsiz çağrışımları olan objeler negatif insan ürünleri olarak ifade ediliyor.

Elbette her paylaşımın olumlu/olumsuz bir duygu karşılığı vardır. Paylaşımı faydalı/zararlı kılan da budur. Paylaşımın arka planındaki etkenlerin çeşitliliği insanların faaliyetleri sayısıncadır. Çünkü her faaliyet bir niyet temelinde gelişir. Bazen olur ki, bir cümlede seçilen bir kelime her şeyi değiştirebilir. İnsanın yaşadığı ‘an’ı sayısınca renkliliğinin olması ne de güzeldir. Paylaşımları güzel ve anlamlı kılan da işte bu helal çeşitliliktir.

Duygu ve hisler yönetilmeye muhtaçtır. Yaşadıklarını birileriyle paylaşmak duygusu kontrollü ise hayata tatlılık katar, kontrolden çıktığında ise hayatı çekilmez hale getirir. İnsan böyle durumlarda kendisi için değil başkaları için yaşamaya/çalışmaya başlar. Basit duygu tatminleri uğruna, güzellikler içinde insan aç kalmamalıdır. ‘Ne derler’ endişesi, şahsiyet oluşumunu dahi gölgede bırakır. Böyle insanların paylaşımlarında belirgin obje kendisidir. Bu kendi odaklı baskın duygu, birilerine bir şeyleri göstermek sevdasıyla insanı hayati tehlikelere dahi atar ve pek çok insanın hayatını karartır. Onun için sadece insanların beğenisine dönük ameller çok pahalıdır, yorucudur.

Paylaşımın ölçüsü ve sınırları konusunda dinin helâl çizgisi hem kişinin kendisini hem de muhatabının hukukunu korur. İnsan helâl ve faydalı nimetleri kendisi yaşarken, sevdikleriyle de paylaşır. Bu açıdan görmek, göstermek istemek sırrı, İlâhî bir tecellidir. Bu yönüyle İlâhî güzelliklere tefekkür yoluyla dikkatleri çekmek ilimdir. Nitekim Bediüzzaman Haazretleri de kendine has derin tefekkürünü kelimeler diliyle, eserleriyle bizlerle paylaşmıştır. (Âyetü’l-Kübra, tefekkürünü paylaştığı en zengin eserinden biridir.)

Paylaşım deyince güzel şeyler akla gelmelidir. Bütün pozitif unsurlar da birer paylaşım ürünüdür. Âlemde iman /küfür, iyi/kötü, faydalı/zararlı, güzel/çirkin her şey birilerine ulaşma/ulaştırılma hedefindedir. Helâli yaygınlaştırmak güzeldir, bir hizmettir, bir ibadettir. Beğeninin özünde, Sanatkârın sanatını tanımak/tanıtmak vardır. Eserleriyle görünmeyi ve kanunlarıyla bilinmeyi murad eden Kudret, vahid-i kıyasi anlamıyla insanı da bu duygu kapsamına almıştır. Evet, görmek ve göstermek, bir esma tecellisidir. İnsandaki mahiyetini ise beslediği duygular belirler.

Okunma Sayısı: 923
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  25.9.2021 15:04:47

  Paylaşımlarda mesuliyet şuuruyla ihlas kriterini ön planda tutmak gerekiyor. Kendimizin ve çevremizin menfaatine olan en tesirli metot bu olsa gerektir. Hesap gününü düşünmek de herkesin hukukunu koruyan bir yaklaşım olduğunu notunu düşelim. Helal paylaşımlarda da dikkat edilmesi önemli bir nokta var:Kendimizi değil şahs-ı maneviyi nazara veren hususları nazara vermek. Bu eneyi kabartmadığı gibi belki havuzda erimesine vesile olur. Bir de belli bir sürenin dışında bu alanlarda oyalanmamak gerekiyor. Zira belli bir noktadan nazarlar başka yöne kayma ihtimali var. Bu hakikatler çerçevesinde ifadelerinize tüm kalbimle katılıyorum. Çok istifadeye medar bir yazınızı daha ilgiyle takip ettik. Allah razı olsun.

 • Ömer

  25.9.2021 00:29:39

  Binlerce tebrikler hocam,tam bir akademisyen bakış açısıyla güzel bir makale olmuş, kaleminize sağlık. Görmek ve göstermek,bir esma tecellisidir.İnsandaki mahiyetini beslediği duygular belirler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı