"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Allah razı olsun

Sinan Özden
04 Nisan 2019, Perşembe
İhsân, ikrâm ve nimetlere karşı gösterilen hürmet ve saygı çok önemlidir.

Bizler hayatımızın her anında farklı ikrâmlara mazhar oluyoruz. Bunlara karşın ikrâm sahibine bir geri dönüş yaparız. Bu geri dönüş, bazen farklılık gösterebiliyor. İşte ikrâm ve ihsânlara karşı sarfedilen ibâreler; “Teşekkür ederim, sağol / varol / berhudâr ol, eyvâllah, çok mersi ve en güzeli olan Allah razı olsun ... Siz hangisini tercih edersiniz? Âcizâne kendim, elbette ki Allah razı olsun ibâresini tercih ediyor ve ilân ediyorum! 

Evet, bir kişinin bize bu ulvî duâyı etmesi ne kadar büyük bir hediyedir, değil mi? Düşünsenize siz, bir insana sırf Allah’ı razı etmek, O’nun hoşuna gidecek tarzda ikrâmda veya iyilikte bulundunuz. Bu ikrâm ve ihsâna muhatâp olan kişi de size bu yaptığınız kerîm davranıştan dolayı “Allah senden razı olsun.“ diyor. Ya hu bundan daha büyük bir duâ olabilir mi? Biz zaten neden ibâdet ediyoruz? Neden bunca hayır ve hâsenât yapma çabası içerisindeyiz? Sadece Allah’ın rızasına nâil olabilmek için değil mi? Bir kişinin size “Allah razı olsun“ demesi, size yapılmış en büyük ve güzel duâdır. 

“Mü’minin şe’ni, kerim olmaktır. Senin ikramınla sana musahhar olur. Zahiren leîm bile olsa, iman cihetinde kerimdir. Evet, fena bir adama “İyisin iyisin” desen, iyileşmesi ve iyi adama “Fenasın fenasın” desen, fenalaşması çok vuku bulur. (Mektubat - 265)

Mü’min bir insanın fıtrâtında mevcut olan kerîm olma sıfatı, insanların kendisine musahhar olmasına vesile olur. Bir insana sürekli olarak pozitif tarzda hitâb etmek onu olumlu; negâtif tarzda hitâb etmek ise olumsuz yönde etkiler. O zaman bizler eğer mü’min isek; bize yapılan iyiliklere en güzel duâlarla mukabele etmeliyiz ve bu duâlara bizim de muhatâb olmamız için çok çaba sarf etmeliyiz. 

Sonuç olarak; insanlara yapılacak en güzel duâ:

“Allah razı olsun” duâsıdır. Bu duânın azîm bir sırrı vardır. Bu ulvî duâ, diğer bütün duâların mâyasını oluşturma hüviyetini taşır. Rabbimize karşı yaptığımız  bütün duâların ruhu olan ihlâs (samimiyet) anahtarını elde etmeye vesile kılar. Halk arasında çok yaygınca dile gelen, “Bana/bize duâ et” diye bir istekte bulunulduğu meşhurdur. 

Bu isteğe verilebilecek en güzel duâî cevap ”Allah senden ebeden razı olsun“ duâsıdır. Çünkü Cenâb-ı Hâk bir kişiden razı olduğunda; o kişi, kurtuluşa ermiş ve sermedî bir saadete mazhar olmuştur, demektir.  

Üstad Hazretleri, “Amelinizde rıza-i İlâhî olmalı.” dedikten sonra şöyle devam ediyor: 

“Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için bu hizmette, doğrudan doğruya, yalnız Cenab-ı Hakk’ın rızasını esas maksat yapmak gerektir.” (Lem’alar)

Cenâb-ı Hak, bizleri razı olduğu kulların zümresine ilhâk eylesin inşaallah.

Okunma Sayısı: 2973
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı