"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Millî devlet ile milliyetçilik arasındaki fark...

Şükrü BULUT
18 Ocak 2019, Cuma
Bediüzzaman, ifrat tefriti doğurur, der. Avrupa’da son zamanlarda çok farklı tonlarda kendisini hissettiren “millî reflekslerin“ ortaya çıkışını, globalci Multi Kulticileri sebep gösterenler, haksız sayılmamalıdırlar. Globalleşmeyi gizli stratejileri çerçevesinde kontrol etmeye kalkışan neoliberal-neocon menfaat ittifaklarının, Dünya’mızı taşıdığı noktadan bahsetmek istiyoruz.

Kur’ân’ın Dünya’mızı bir şehre benzetişi; yeni harikalarla ulaşım, haberleşme, ticaret, siyasî münasebetler ve işbirliklerindeki fıtrî gelişmeden bahsettiğini, az çok anlıyoruz. Bu fıtrî gelişmeye “globalizm“ ismini takanlar, kendilerince “Yeni Dünya düzenleri“ kurmaya kalkıştılar. Aralarında gizlice anlaşıp ittifak eden belli organizasyonların; menfaatleri ve siyasî hedefleri uğrunda insanî değerleri hiç saydıklarını da zamanla müşahede ediyoruz: İnsanî temel haklar, hürriyetler, demokrasi, adalet, çevre ve daha nice değerlerimiz... Bu değerlerimizin çok renkli ve farklı perdeler altında tahrip edildiğini de biliyoruz: Yeni Liberalizm, Yeni Muhafazakârlık, her ülke ve coğrafyaya demokrasi, her cinse evlenme hakkı, kürtaj hakkı, monopol sermayeye giden yolların açılması, açık toplum ve şeffaf idare, milletlerin millî parlamentolarının devre dışı bırakılarak mülklerin belli ellerde toplanması, yeni nesillere öğretilecek değerlerin globalleştirilmesi (millî kimlikleri yok farz etmek) ve inançlara, yalnızca kültürel mozaik zenginliği olarak sabretmek, vs... vs...

Bir avuç insanın Dünya’mız ve insanlık üzerinde “yeni teknolojinin“ yardımıyla hegemonya kurmasına karşın Dünya halklarının itirazını, “milliyetçilik hortluyor!“ şeklinde yorumlayanların düştükleri hatayı bir kez daha vurgulamış olalım. Gelişen Dünya şartları, bahsettiğimiz insanî değerler karşıtlarına avantaj sağladığı gibi, fert olarak insanlara da bazı katkılar sunmuş olmalı... Önce hürriyet ve sonra Dünya’nın nimetleri... Asya ve Afrika insanları, neocon ve neoliberal ittifakının kendilerine uyguladıkları hipnozdan uyandıkları zaman, fakr u zaruretten kurtulmanın yollarının Avrupa ve Amerika’ya göç edip ilticada bulunmakta olmadığını görecekler... Dünya nimetlerinin, hürriyet ve demokrasilerin hüküm sürdüğü her yerde olabileceğini öğrendiklerinde, söz konusu neocon ve neoliberal mengenesini inşallah parçalayacaklardır.

MİLLİYETÇİLİK KİME KALDI...

Yalnızca Türkiye’mizdeki ulusalcılara takılıp kalmayalım. Önceki yazılarımızda da değindiğimiz üzere hem Avrupa ülkelerinde ve hem de Amerika’da “milliyetçiliği-ırkçılığı“ Marksist ideoloji ile barıştıran yüzlerce siyasî parti, dernek, enstitü ve organizasyonlarla karşılaşıyoruz. Kendilerince bugünkü durumu dünde hazırladılar. Ve yeni gelişmelerden de parsa toplama çabasına düşmüşler. Bütün insanlık enayi veya uykuda, yalnızca Troçkistler mi uyanık... Bu doğru değil... Hem insaniyetperver Batı’da, hem İsevî coğrafyalarda ve hem de Müslüman cenahta okuyan, uyanık, düşmanın stratejisini dikkatlice takip eden ve insanlık için yürekleri çarpan milyonların olduğunu, önümüzdeki zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Dünya siyasetlerine ellerindeki imkânlarla müdahale eden “Ulus Ötesi“ sermayenin, kendisince olgunlaşmış coğrafyalarda dayattığı “milliyetçiliğin“ tutmayacağını kendileri de göreceklerdir. Milliyetçiliğin Avrupa’da Hıristiyanlara ve Asya’da İslâmiyete verdiği zararların bilânçolarını hazırlayan dikkatli sosyal-siyasal tarih araştırmacılarının güzel çalışmalarını inşallah yakında okuduğumuzda, semavî dinlere ve insanlığa ihanet eden bir kısım globalist mahiyeti de ortaya çıkacaktır.

Okunma Sayısı: 1628
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Zeliha ozpamukcu

  19.1.2019 13:51:35

  Hem insaniyetperver Batı’da, hem İsevî coğrafyalarda ve hem de Müslüman cenahta okuyan, uyanık, düşmanın stratejisini dikkatlice takip eden ve insanlık için yürekleri çarpan milyonların olduğunu, önümüzdeki zamanlarda hep birlikte göreceğiz. ELHAMDULİLLAH Defalarca okuduğum bu yazı bana çok şey hissettirdiği. Ama Allah nurunu tamamlayacak ayetinin manasını gördüğüm yazınız bana mehdinin derinden ve kararlı gelişini hissettirdi.Aşktan daha keskin şefkat nazariyla baktıran risalei nurun şahsi manevîsiyle talebelerinin çalıştığını görüyoruz

 • Feyzullah

  18.1.2019 02:17:05

  Ilginc bir yaklasim yakalanmis, bu yazida. Belki devam ettirilmeli.Zira maksat cokca netlesmemis gibi. En azindan benim icin.

 • Salih

  18.1.2019 01:15:07

  Fevkalade güzel ve doyurucu bir analiz.Hakikatlere dayandırılan hipotezler.Tebrikler

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı