"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şartlar daha da ağırlaşırken hizmetlerimiz

Yeni Asya'dan Size
20 Aralık 2021, Pazartesi
Dövizdeki durdurul(a)mayan anormal tırmanışa bağlı olarak kâğıt ve matbaa malzemeleri başta olmak üzere girdi maliyetlerinin de en az ikiye katlanması, gazetecilik ve yayıncılık faaliyetlerini şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir krize sürükledi.

İktidar medyası, kendisine verilen ayrıcalıklı imkânlarla bu krizden etkilenmemiş gibi bir görüntü verse de, iktidar desteği çekildiği anda hepsinin bir anda çökeceği herkesin bildiği bir gerçek.

Nitekim bu desteğin bir kısmının kaynağı olan İBB kaybedildikten sonra, iktidar medyasının bir kesimi ânında silindi.

Benzer bir âkıbet, genel seçimden de öyle bir netice çıkması durumunda diğerlerini de bekliyor.

Ama görünen o ki, yandaşlarını alabildiğine kayırırken bağımsız ve eleştirel medyayı “düşman” ilan edip, bertaraf etmek için elindeki bütün imkânları sonuna kadar kullanan bu iktidar, yargı tacizlerini de, resmî ilan  ve basın kartı hakkı gasplarını da bunun için irtikâp ediyor. 

Beceriksizlikle mi, yoksa kasıtla mı izah edilmesi gerektiği noktasında yoğun tartışmalar yapılan ekonomik politikalarıyla patlattığı döviz krizi ise işin tuzu biberi oldu.

Zaten var olan kriz, dövizdeki “çılgın” tırmanışla iyice şirazeden çıktı.

Bütün sektörler bu ortamdan çok kötü etkilenirken, öteden beri ihtiyaç listesinin en alt sıralarında yer alan gazete, dergi, kitap üretimi çok daha fazla sıkıntıya girdi.

Açıkça görünen o ki, bu krize yol açan hukuk tanımaz, adaletsiz ve antidemokratik iktidar zihniyetini demokrasi içinde sandıkta oylarımızla tasfiye edinceye kadar bu sıkıntıyı çekeceğiz.

Ama o aşamaya varıncaya kadar “ayakta kalabilmek” dahi başlı başına bir mesele haline gelmiş durumda.

Hele Yeni Asya gibi, kendi yağıyla kavrularak bugünlere gelmiş, resmî ilan gibi yasal bir hakkı gasp edilmiş ve özel ilan kanalları da doğrudan veya dolaylı müdahalelerle kapatılmış bir gazete için durum çok daha zor ve kritik bir boyuta ulaştı.

Bu çetin handikapı aşabilmek için her zamankinden çok daha farklı bir hassasiyetle gazetemiz başta olmak üzere yayınlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor.

İmkânı olanların, en az “artı bir gazete” daha alıp uygun adreslere ulaştırması, Külliyat başta olmak üzere yayınlarımızdan gücü ölçüsünde fazla miktarda alıp dağıtması veya dağıtan ekiplere sponsorluk yapması, dergi aboneliklerine kuvvet ve destek vermesi son derece önemli.

Bu noktada cezaevlerine ve kıraathanelere yönelik kitap ve gazete kampanyalarının olabildiği ölçüde desteklenmesi de.

Keza Yeni Asya Neşriyat’tan çıkan ne kadar kitap varsa, tamamını bir takım olarak düşünüp, o kitaplardan bir kütüphane seti oluşturarak, bu çerçevede ayrı bir kampanya da organize edilebilir.

Okurlarımızın bu noktadaki teklif ve tavsiyelerini de bekliyoruz.

Tekrar edelim:

Bu ağır tabloda kelimenin tam anlamıyla son derece ciddî bir “hayat-memat” meselesiyle karşı karşıyayız.

İşin şakası yok.

52 yıllık tarihimizde yaşadığımız sıkıntı ve krizleri nasıl el birliğiyle hizmetlerimize ve neşriyatımıza daha fazla sahip çıkarak aştıysak, inşaallah bu durumu da öyle aşacağız.

Allah yardımcımız olsun.

Okunma Sayısı: 2439
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin Şahin

  20.12.2021 18:37:39

  Herkese iş düşüyor.. Hepmiz çevremizde gazeteyi artırmak için gayret sarfedelim.. Askıda gazete yoluyla daha fazla da artırabiliriz.. Mesela ben Askıda gazeteyi geçen cumadan itibaren bir miktar artırdım ..

 • Neslinur

  20.12.2021 15:16:59

  Çevremizde "haddi aştık evladım" diyen büyüklerimiz var. Bu kesim kağıt matbaa olmazsa olmaz gözüyle bakıyorlar. Sabah vakti gezetelerini ellerine alıp, o hissi tatmak arzu ediyorlar. E gazete de, kağıt matbaa da olmalı. Makul bir fiyat artışı güzel olacak iinşallah

 • Hüseyin

  20.12.2021 08:09:03

  Matbaada basılan gazetenin yeri başkadır. Helede ben yaştaki ihtiyarlar için 51 senedir didik didik okuduğumuz Yeni Asyayı matbadan çıkarırsak yazık olur. İnternetteki gazetede olsun. Normal matba gazeteside. Sene başından itibarende gazetemizi en az 3 lira yapmamız elzemdir.

 • Asım

  20.12.2021 08:07:06

  Korkmayın Allah ın iznıyle Yeni Asya inayet altındadır incelir fakat kopmaz bizi batırmak isteyen bu yere ğöğe sığmaz kibir abidelerini inşaallah çok yakında milletimiz sandığa gömecek ve Yeni Asya kutlu yolculuğuna devam edecektir tarih buna şahititir.

 • Said Yüksekdağ

  20.12.2021 02:32:23

  Bahtiyar Ç. Basılı gazete mutlaka olmalı. Basılı gazetenin olması e-gazeteye engel değil. Çözümü e-gazete üzerinden değil basılı gazete üzerinden bulmak lazım zira basılı gazete olmazsa e-gazete de olmaz olsa bile ömrü kısa olur ve sonunda ortada da gazete diye bir şey kalmaz. Örnek radikal gazetesi..

 • A. Kadir Ceylan

  20.12.2021 00:26:03

  Habertürk vb holding gazeteleri kağıt yayınlarını durdurdular. Eskiden tirajı 1 milyona ulaşan iktidar ve muhalefet hatta devlet destekli gazetelerin tirajı yüzbin civarına düştü. Yani kağıt baskılar hem ülkemizde hem dünyada bitmek üzere. Dijital yayınlara ağırlık verilmeli.

 • Bahtiyar Ç.

  20.12.2021 00:05:51

  Kağıt gazete dönemi kapandi, artık israra gerek yok.Egazete üzerinden çözüm bulalım. egazete ücretlerini artırıp kağıt gazete minimize edelim. Selamlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı