"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kaybettiklerimizle kaybolmayalım

ALAEDDİN ERDOĞAN
08 Haziran 2021, Salı
Kim bilir kaç karanlık gece, aydınlık güne döndü.

Kaç zemheri kışı, baharla kovuldu. Gecenin en karanlık anı, sabahın aydınlığına en yakın andır. Hayat varsa, umut da vardır. Ne var ki her dönemin kendine göre bir kaderi vardır. Her zorluk içinde bir kolaylık, her kolaylık içinde bir zorluk vardır. Bunların her birisi, hayat okulunda bir ders niteliği taşır. Zorluklar; sağlam iradeli, güçlü kişiliklerin olgunlaştırıldığı iklimi oluşturur. Yokluklar varlıkların kıymetini, hastalıklar sağlığın değerini öğretir. Kaybettirir üzer, buldurur sevindirir. 

Hayat dengedir. Denge bozulduğu zaman; sağlık, adalet, hak, hukuk, huzur ve mutluluk da bozulur. Denge, hayatı devam ettiren güçlü kanundur. Bu kanun, söz konusu olan her sistemde geçerlidir. Kâinat büyütülmüş bir insan sistemi, insan ise küçültülmüş bir kâinat sistemidir. Her sistemin girdisi ve işlemi vardır. Eğitim de; uzun vadeli, oldukça pahalı ve değerli yatırım aracı ve insan yetiştirme sistemidir. Bu sistemde; girdiler, işlemler, çıktılar ve değerlendirme aşamaları vardır. Biz bu sisteme açık sistem diyoruz. Açık sistemin her aşamasında değerlendirme vardır. Değerlendirme, sistemin sigortasıdır. Değerlendirmesi olmayan sistem çöker. Ölçütü olmayanın ölçümü, ölçümü olmayanın değerlendirilmesi yapılamaz. Nitelikli insan yetiştirmede ölçütler yüksek tutulmalıdır. Yüzde ellilik eğitimin davranışa dönüşme şansı çok düşüktür. Hanginiz yüzde ellilik bilgi ve beceriye sahip bir doktora ameliyat olmak ister. Onun için denmemiş mi; yarım doktor candan, yarım hoca dinden ve bilgiden eder. Eğitim sisteminin amacı; bilgi, tutum ve beceri donanımı ile nitelikli insan yetiştirmektir. Bu nitelikler; insanın kendisini geliştirmesine, eyleme geçmesine ve istenilen davranışı göstermesine katkı sağlamadır.  

Devlet de başlı başına vatandaşlık bağıyla bağlı, seksenbeş milyon insanın sahibi olduğu anayasal bir sistemdir. Bu sistemde vatandaşların devlete, devletin de vatandaşlara karşı hak ve sorumlulukları vardır. Herkes hak ve sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür. Herkes devletin eşit paydaşıdır. Hiçbir yetkilendirilmiş görevli kamu vicdanına hesap vermekten azade değildir. Denetlenemeyen her sistem, pimi çekilmiş bombadır.  

Kaybettiklerimizden bazıları; 

 Adaleti kaybettik. Geciken adalet, adalet değildir. 

İşlevsel millet meclisini kaybettik. Milletvekilleri kamu vicdanını rahatlatamıyor. 

Güveni kaybettik. Devlet başta olmayınca; kuzgun leşte dolaşıyor, illegal ite racon kesiyor. 

Sevgi ve saygıyı kaybettik. Ya dövüyor, ya sövüyoruz. Olmadı üstünde tepiniyoruz. 

Helâl haram hassasiyetini kaybettik. Açgözlülükle, bulduğumuzu sorgulamadan götürüyoruz. 

Liyakati kaybettik. Her makam, mevki benim. Zinhar benden olmayana su dahi verilmeye! 

Değerleri, ölçüyü ve pusulayı kaybettik. Pusulasız gemilerin akıbetini, denizin derinliklerinde görebilirsiniz. Kanun kuvvette değil, kuvvet kanunda olmalıdır. 

Aklımızı kaybetmeden, kaybettiklerimizi bulmalıyız. Bulalım ki; torunlarımız için bırakılan emanete ihanet etmemiş olalım. Tarihe not düşelim ki; kendimizi savunabilelim. 

Okunma Sayısı: 928
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • süleyman ALIÇ

  8.6.2021 14:43:43

  bende Alaaddin bey kardeşimizi tebrik ediyorum güzel bir makale aşağıda yorum yazan çok muhterem Oğuz abeyin "endişeye mahal yok bu cemaati bitiremezler" cümlesini amenna vesaddakna diyerek Üstadımızın "Takdir-i Hüdâ kuvve-i bâzû ile dönmez, Bir şem'a ki Mevlâ yaka, üflemekle sönmez!" diyerek teyid ediyoruz.

 • Şerafettin Birol

  8.6.2021 14:14:53

  Oğuz Yiğiter kardeşimizin düşünce duygularına iştirak ediyorum

 • Şerafettin Birol

  8.6.2021 14:12:31

  Sevgili Hocam kalemine gönlüne sağlık devamını dilerim

 • Oğuz Yiğiter

  8.6.2021 08:51:31

  Bu makaleyi okuyunca, bir defa daha Rabbime nihayetsiz şükran hislerim ihtizaza geldi. Nasıl bir şahs-ı manevìnin içindeyiz Yâ Rabbî; Anadolunun bağrında isimsiz kahramanlardan oluşmuşmuş bir güç. Adeta binlerce fahrî yazar kadrosu. Yazarını tanımadığım bu son makale de bu hissiyatımı te'yit ediyor. O bakımdan endişeye mahal yok bu cemaati bitiremezler. Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı