"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ey dindarlar, milletvekilleri uykunuz kaçmalı!

Ali FERŞADOĞLU
18 Mayıs 2024, Cumartesi
Meclis’e sunulması beklenen 9. Yargı Paketi kapsamında öngörülen “etki ajanlığı”, otoriter, despot, müstebit olan ülke rejimini daha da katmerleştirmeyecek mi?

Bu düzensiz düzenleme, bu hukuksuz hukuk teklifiyle yine masumlar suçlanacak, nezarete, hapse atılacak, mahkemelere sürüklenecek; zulüm üstüne zulüm yapılacak. Ve şu hukuk kuralları ayaklar altına alınacak: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/2. maddesine göre, “Bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu kanuni (hukuki) olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır”. Anayasa’nın 38/4. maddesi de “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz”1 diyerek aynı hukuki prensibi benimser. Ve keza, “Hukuk devletinin bir gereği olan bu ilke nedeniyle, bir kimsenin suçluluğunun kesinleşmiş yargı kararıyla ispat edilmiş olmasına kadar, o kişinin suçsuz olduğu varsayılacaktır.”2

Ey dindarlar, hukukçular, ilim adamları, yöneticiler, milletvekilleri! İnsan hak hürriyetlerine, adalete aykırı bu düzenleme için ayağa kalkmayacak mısınız? Peygamberimizin (asm), “Bir kötülüğü gördüğünüzde elinizle, elinizle düzeltemezseniz dilinizle, dilinizle de düzeltemezseniz kalbinizle buğz edin. Bu da imanın en zayıf derecesidir.”3 bilmiyor musunuz? “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” kelam-ı kibarına masadak olmaktan korkmuyor musunuz?

İnsanların “etki ajanlığı” ile siyaseten suçlanıp cezalandırılacaklarını, işkenceye maruz bırakılacaklarını uygulamalardan da bilmiyor, anlamıyor musunuz? Ve siz Hz. Ali’nin (ra) şu muhteşem hukuk dersini bilmiyor musunuz ki; Peygamberimiz (asm) ona, “Senin sakalını senin başının kanıyla ıslattıracak bir adamı”5; ihbar etmiş. Hazret-i Ali o adamı tanırmış; o da Abdurrahman ibni Mülcemü’l-Hâricîdir.”6

Hz. Ali (ra) 15 asır öncesinden hayatı pahasına bu muhteşem hukuk dersini vermiştir! Bu hadis-i şerife göre suçlu manen sabit ve kesindir. Zira, Peygamberimizin (asm) hiçbir sözü yanlış çıkmamıştır, her gaybi ihbarı doğrulanmıştır. Bunu bilen ve inanan sahabiler de, eğer Hz. Ali (ra), Abdurrahman ibni Mülcemü’l-Hâricî’yi hapsetseydi, sürgün etseydi ve cinayetini önleyecek başka bir tedbir alsaydı itiraz etmeyebilirlerdi!

Ama, hak, hukuk nazarında, suç oluşmadan kimseye ceza verilemezdi! Ey dindarlar, hukukçular, ilim, fikir ehli; 100 binlerce masum cezalandırıldı; 100 binlercesinin daha cezalandırılmasının zemini hazırlanıyor; sonucu düşününce uykunuz kaçmalı, uykunuz!

Dipnotlar:

1-Özbek/Kanbur/Doğan/Bacaksız/Tepe, s. 64.; 2-Ünver/Hakeri, s. 22.; 3-Müslim, İman, 78.; 5-el-Hâkim, el-Müstedrek, 3:113; Müsned, 1:102, 103, 148, 156.; 6-Mektûbât, Enst./intr., s. 99.

Okunma Sayısı: 1607
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • A. AYDIN

  20.5.2024 23:50:46

  Hz. Ali’nin (ra) şu muhteşem hukuk dersine bakar mısınız müslümanlar! Peygamberimiz (asm) ona, sakalını başının kanıyla ıslattıracak bir adamı (Abdurrahman ibni Mülcemü’l-Hâricî'yi) ihbar ettiği ve Hz. Ali de onu teşhis ettiği halde onu neden hapsettirmedi? Çünkü suç oluşmadan kimseye ceza verilemezdi! Bu istihbaratı yapan vahiyle müeyyed Muhammedü'l-Emin (asm) de olsa. ÇOK MÜTHİŞ BİR TESPİT!

 • Kerim Soyten

  18.5.2024 12:19:57

  Bu paket azcık özgürlük bekleyen çokları için bir derin bir nefes alma vesilesi, yıllardır halden anlamayanlar için ise ağır bir istibdadın başlangıcı olabilir. Tabi işaret ettiğiniz gibi iradenin gereği yapılırsa daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

 • Oğuz Yiğiter

  18.5.2024 05:37:40

  Siz ne derseniz deyin, milletin yoksulluk cenderesialtında inim inim inlediği bir ortamda, hizmet ediyoruz görüntüsünde sosyal medyada lüks mekânlarda yeme içme ve gezi paylaşımları yapma ne menem bir hizmet anlayışı? İnsan sormazlar mı; " bu değirmenin suyu nerden geliyor?" Bunca haksızlığı, hukuksuzluğu sorgulamayan, olup bitene gözünü yumup herşey güllük gülüstanlık mış gibi kalabalıklarla övünen "fon destekli hizmet gösterileri" sizce de garip değil mi? Sadece bana mı tuhaf geliyor?

 • Oğuz Yiğiter

  18.5.2024 05:27:19

  Tepedekinin göklerden emir aldığına ve manevi alemde ürdünde toplanan gavsların dua ve tensibiyle görevine devam ettiğine inanan cemaat ve tarikat kitleleri tarafından her dediğinde bir hikmet görülen bir insanın yaptıklarını mihenge vuracak süzgeçten geçirecek bir refleks beklemek beyhude. Yüzyıllarca şeyhinin elinde, kendini gassalın elinde bir cenaze gibi göreceksin teslimiyetiyle akıl ve iz'andan yoksun bir biat kültürüyle ve kayıtsız şartsız bir padişaha boyun eğmeyi Allahın emrine itaat sanan bir toplumdan ne beklersin. Üstelik böyle bir kara davut müktesabatıyla vaaz dinleye dinleye oluşan bir topluluğa, bir de on yıllarca kırmızı kitap okuyup bu zihniyetin arkasına takılan ve destek veren bir tablodan başka ne beklenirki... Durum gerçekten çok vahim. Böyle bir vahim tablo içinde hâlâ biz hizmet ediyoruz diye iktidarın hazırladığı protokollerle değerler eğitimi adı altında fonlanan "türedi hizmet ekipleri"nin sosyal medyadaki sovlarına ne demeli.

 • Semanur Tunoğlu

  18.5.2024 01:02:44

  Bu sosyal medya kullanımı için bu yasaklar az bile. Özellikle 18 yaşından küçüklere sosyal medya ve online oyunlar kesinlikle yasak edilmeli. Çok sıkı denetim getirilmeli. İnternet ortamı o kadar başıboş ki bataklıktan beter bir durumda gençler için. Ve çocuklar için. Yasak çare olur mu derseniz de ne diyelim. En azından gelecek olan şeyin bir süre ertelenmesini sağlayabilir. Tek başına yasaklarda tabiki çözüm olmaz. Çözüm için yasakların yanında çocukların ve gençlerin doğru bir eğitime tabi tutulması elzem.

 • Burhan kula

  18.5.2024 00:51:12

  Yüzbinlerce adalet bekleyen KHK lı için inşallah iyi bir paket çıkar..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı