"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Günümüzde hicreti nasıl ve nereye yapmalıyız?

Ali FERŞADOĞLU
11 Eylül 2018, Salı
Muhacirlerin en kutlusu ve en şereflisi Rehber-i Ekmel Efendimizin (asm) getirdiği hakikatler cihanşümul olduğuna, yani bütün zamanlara, mekânlara, toplumlara hitap ettiğine ve yol gösterdiğine göre, biz ne zaman, nerede, nasıl hicret edeceğiz?

Evvela şu hakikati anlamalıyız: Atomlar, moleküller vazifeli olarak çiçekten böceğe, bitkiden unsurlara, uzuvlardan uzuvlara hicret eder.

-Kanımız kalpten başlayarak hücrelerle gıda, erzak ve cephaneyi yüklenerek bedenimizin en ücra köşelerine kadar hicret ederek götürür.

-Hava, su, bulutlar, devir daim ile hicret eder.

-Mevsimler hicret eder.

-Dünyamız saat 108 bin kilometre süretle hicret eder.

-Güneş sistemi saniyede 72 bin kilometre yol kat’ederek hicret eder.

-Samanyolu hicret eder.

-Kâinat, mülk âlemi, âlem-i ahrete hicret eder.

l İnsan kâinatın bir özetidir. Kâinatın küçük bir örneği, maketi, minyatürü olduğuna ve hicret eden elementler, unsurlardan inşâ edildiğini göre, aslında o da her daim farklı bir ‘hicret’ halindedir. İşte kâinatın bütün unsurlarının özünde olan bu hicreti, kendisi de gerçekleştirmelidir.

l Hayat bir hicrettir. “İnsan bir yolcudur. Sabavetten gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder. Her iki hayatın levazımatı, Malikü’l-Mülk tarafından verilmiştir. Fakat o levazımatı, cehlinden dolayı tamamen bu hayat-ı faniyeye sarf ediyor. Halbuki, o levazımattan lâakal onda biri dünyevî hayata, dokuzu hayat-ı bakiyeye sarf etmek gerektir.

l Hicret, Kur’ân’ı anlamanın ve yaşamanın, anlatmanın ve yaymanın adıdır. Hicret İslam medeniyetini, uhuvvetini tebliğ ve ihyaya hareketidir.

l Hicret, ulvi bir seyr ü sefer, maddi-manevî bir seyr u sulüktür.

l “Emr-i bil-ma’ruf, nehy-i an’il-münker” (İyi, doğruyu emretme, anlatma, yanlıştan, kötülükten men etme) hicrettir. Yani, Kur’ân ve Sünnet-i Seniyye’ye uygun düşeni anlatmak, tebliğ etmek; uygun düşmeyeni, Allah ve Rasulünün (asm) razı olmadığı şeyi men etmektir.

l  Hicret ifrat derecede irtibat için yol kat’etmektir.

l Kahveye değil, camiye, sohbete, derse, kütüpnaneye gitmektir hicret.

l Kötü arkadaşları bırakıp dostların sinesine göçtür hicret.

l  Televizyon-internet saldırılarından kaçıp kitaba, tefekküre koşmaktır hicrettir.

l Düşmanlıktan, nefretten sevgiye, kaynaşmaya yol almak hicrettir.

l  Tenbellik yatağını terk edip, cihad-ı maneviye, yani, ilim ve iman hakikatlerini anlatmak hicrettir. Allah yoluna iyilikle, güzellikle çağırmak hicrettir.

l  Ahlakdışı mekân ve olaylardan uzaklaşmak hicrettir.

l  İftiraktan ittifaka, ittihada gitmek hicrettir.

l  Meşveret etmek, cemaati hareketlere iştirak hicrettir.

l Asr-ı Saadete, Cezîretü’l-Araba gitmek, fikren, zirken ve hayalen olsun o Resul-i Ekrem’i vazife başında görüp ziyâret etmek hicrettir.

l Hülasa, sapıtmışlıktan hidayete, zulmetten nura, şirkten tevhide, günahtan sevaba, yanlıştan doğruya, hatan tevbeye, sebeplerin karanlık perdelerinden Allah’ın yüce kurdetine ilticâ etmek hicrettir.

TEBRİK: 1440. Hicri yılbaşınızı tebrik eder; ülkemiz, İslâm âlemi; özellikle muztar ve mağdur Müslümanlar, mazlumlar ve insanlık âlemi için hayırlara ve sulh-u umumiye vesîle olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim.

Okunma Sayısı: 1837
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı