"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’nın yol haritasını Bediüzzaman çizmiş

Ali FERŞADOĞLU
22 Şubat 2021, Pazartesi
İlgili herkes biliyor ve görüyor ki, Yeni Asya ticarî bir müessese değil, bir hizmet müessesesi. Zira, onun hizmet stratejisini, hedefini, programını Bediüzzaman çizmiş:

“Biz bir cemaatiz. Hedefimiz ve programımız, evvelâ kendimizi, sonra milletimizi idam-ı ebedîden ve daimî, berzahî haps-i münferitten kurtarmak ve vatandaşlarımızı anarşilikten ve serserilikten muhafaza etmek ve iki hayatımızı imhâya vesile olan zındıkaya karşı Risale-i Nur’un çelik gibi hakikatleriyle kendimizi muhafazadır. 

Yeni Asya’nın gayesi, misyonu, sebeb-i vücudu, bütün sorularımıza cevap verip, müşküllerimizi halleden Kur’ân ve Sünnet-i Seniyye’nin tefsiri;  

Ve zamandaki iman, ibadet, ahlâk, ukubat, içtimaî, siyasî ölçü, prensip, strateji ve hizmet metotlarını izah ve ispat eden Bediüzzaman Said Nursî’nin ilmî ve manevî şahsiyetini, fikirlerini bütün yönleriyle anlamak, yaşamak, neşretmektir. Muarızlarının da gözlemi budur: 

“Yeni Asya hiç bıkmadan usanmadan her gün Said Nursî ve Risale-i Nur pompalıyor.” (Kemalist M. Arif Demirer/Anayurt gazetesi/21.10.13) 

28 Şubatçı BÇG tarafından hazırlanan raporlarda Yeni Asya Grubu’nun; Bediüzzaman Said Nursî’nin ölümünden sonra eserlerini çoğaltarak geniş kitlelere ulaşmasını sağlaması da tehlike olarak gösterilmiş. 

BÇG raporlarında geçen ifadeler şöyle: “Nurcu Yeni Asya Grubu’nun; Said-i Nursî’nin ölümünden sonra eserlerini çoğaltarak geniş kitlelere ulaşmasını sağladığı, Yeni Asya Gazetesi’nin 1970’li yıllarda yayına başladığı, 12 Eylül’de bu gazetenin kapatılmasının ardından Yeni Nesil Gazetesi’nin çıkarılmaya başlandığı, siyasî tartışmalar sonucu Mehmet Kutlular liderliğindeki bir grubun ayrılarak tekrar Yeni Asya Gazetesi’ni çıkarmaya başladığı, Köprü, Cankardeş, Bizim Aile isimli dergileri de çıkardıkları, cemaatin Said-i Nursî’nin bütün eserlerinin İnternet ortamına taşındığı ayrıca bütün dergiler ve gazetenin İnternet’ten Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandığı, Vakıf bünyesinde kurulan Risale-i Nur Enstitüsü’nün Nursî hakkında yapılacak araştırmaları  özendirmek amacıyla ödüllü yarışmalar düzenlediği…” (17.12.2012) 

Şu halde, Nur hareketinin grupları, dindarlar, milliyetperver ehl-i hamiyet, onların saldırdığı Yeni Asya’ya saldırmaz, bilâkis tebrik eder, destekçi ve teşvikçi olur.  

Okunma Sayısı: 917
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  22.2.2021 08:49:13

  Binlerce tebrikler 52 yılının tüm yeni asya camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İyiki varsınız

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı