"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hutbede M. Kemal’i anlatmak

Dr. Cenap Özkara
27 Ekim 2019, Pazar
Bugünlerde hutbelerde bazı eski ve yeni siyaset ve devlet adamlarından bahsedilmekte, bazısından bahsedilmemesinin de “hıyanet” olduğu bazı çevrelerce çeşitli zeminlerde söz konusu edilmektedir.

Dinin evrensel olduğu göz önüne alınacak olursa, bir camiye her ülkeden, her ırktan insan ibadet için gittiğine veya gidebileceğine göre, orada herhangi bir devletin ya da herhangi bir ırkın ya da herhangi bir siyaset ya da devlet adamının anlatılması uygun olacak mıdır?

Orası; Kâinatı kimin yarattığının, o Yaratıcı’nın insanı ve kâinattaki sanat eserlerini hangi maksatlar için yarattığının, insanı bu dünyaya kimin gönderdiğinin, bu hayattan sonra insanın hangi âleme götürüleceğinin anlatılma yeri değil midir?

Ve yine O yaratıcı, bu gayeleri, bu sırları ve bu antika sanat eserlerini bize açıklayan bir rehber, bir öğretmen bize göndermemiş midir?

Kâinatı yaratan Zât, bizden nasıl bir insan olmamızı istediğini ve öğretmen ve rehber olarak gönderdiği bu İnsanı (asm) model almamız gerektiğini bize anlatmıyor mu?

Ve camiler, bütün bunların anlatılma yeri olmakla birlikte, model alarak benzemeye çalışmamız gereken o rehber İnsanın (asm) özelliklerinin de anlatılma yeri değil midir?

İslâm’ın bu evrenselliği dikkate alınmadığı ve camilerin bütün insanları ilgilendiren konuların anlatılma yeri olduğu dikkatten kaçırıldığı takdirde, diğer Batı ülkelerinde bulunan camilerle ilgili olarak o devlet demeyecek midir ki “Bu devlet olmasaydı, bu devleti kuranlar olmasaydı siz bu devletin imkânlarından yararlanarak bu camileri burada kuramazdınız ve bu devletin imkânlarından yararlanarak mutlu bir şekilde bu ülkede; can, mal ve inanç güvenliği içerisinde  yaşayamazdınız, öyleyse bizim siyaset adamlarımızdan ve bu devleti kuran eski ve yeni devlet ve siyaset adamlarımızdan, hutbelerinizde bahsedeceksiniz, yoksa devlete hıyanet içerisindesiniz.”

Devlet ve siyaset adamları camilerde konuşulmaya ve anlatılmaya başlandığı taktirde, her insanın o kişiler hakkında farklı düşüncelerinin de olması tabiîdir, bu yüzden, böyle bir durumda camide tartışma olması ihtimal haricinde de değildir, kaldı ki bu insanlar bu gaye için oraya gelmiş de değildir.

Berbere tıraş olmaya giden bir insana armut satmaya çalışmak, ne derece doğru bir davranış olacaktır?

Sosyoloji biliminde “Cemaat; aynı gaye için bir araya gelen insan topluluğudur” şeklinde tarif edildiğine göre, camilerde başka maksat ve gayelerinde o insanların önüne sunulmasının bilimsel olmadığı da anlaşılmaktadır.

Kısacası: Acaba, hutbelerde mevcut siyasetçilerden bahsedilmesi yanlışlığı, insanların siyasî tarafgirlik hislerini uyandırarak M. Kemal’den de bahsedilmesi taleplerini mi doğurmaktadır? Demek ki, camiler, devlet ve siyaset adamlarının konuşulacağı siyasî mekânlar değildir, dinî mekânlardır.

Okunma Sayısı: 2456
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  27.10.2019 23:16:48

  Dini siyasete alet edenlerin camiye siyaseti sokması, dinsizliği siyasete alet edenlerin eline çok önemli bir koz vermiştir. Bizim dindar siyasetçilerimiz camide konuşabilir derseniz, başkalarıda "vatan kurtaran siyasetcimizden" de bahsedin derler. Her sekilde siyaset kesinlikle camiye girmemeli.

 • Abdulkadir Turan

  27.10.2019 22:17:11

  Doktor Cenap ağabeyim.Bu mükemmel yazı için,sizi can-ı gönülden tebrik ediyor,yazılarınızın devamını diliyorum.Camiye,kışlaya,okullara vb. mekanlara siyaset sokan şahıslar,yazık ki akıbetlerinden bîhaber durumdadırlar.

 • İ.Seyda

  27.10.2019 22:04:37

  Cuma hutbesinin makamı, ihtar ve ikaz makamıdır. Yoksa nazari ve siyasi veya dinin detay konularının talim edildiği bir makam değildir. Zaten ihtar ve ikazda da tafsil ve izaha ihtiyaç hasıl olmaz, kısa ve öz bir şekilde okumak esastır. En etkili ve hülasa ifade ise; ayet ve hadislerin yorumsuz bir şekilde orijinal şekli ile zikredilmesidir.

 • Mehmet

  27.10.2019 19:34:10

  Konu mükemmel diyanetin hutbelerini sadece imani ve tartışmaya meyil vermeyecek dini konuları işlemeli, yoksa camiye de fitneyi sokmuş oluruz. Tebrik ediyorum, devamını diliyoruz.

 • CEZMİ ÖZKARA

  27.10.2019 12:41:44

  Cami ve mescitlere siyaset girmemelidir;çünkü din umumun malıdır.Ancak son yıllarda ordunun ve diyanetin, siyasetin tam merkezine çekildiğini görmekteyiz.Bu duruma son verilmesini temenni ediyoruz.Kalemine,yüreğine sağlık sevğili abim...

 • Abdurrahman AYDIN

  27.10.2019 10:36:21

  Batı ülkelerindeki, mesela Almanya'daki camilerde de "Sayemizde burada huzur ve güven içinde ibadet ediyosunuz. O halde hutbelerinizde bizi de minnetle yad edin" derlerse ne yaparız? sorusu düşündürücü. Bu bağlamda Diyanet İşleri Eski Başkanımız M. GÖRMEZ'in şu sözü gerçekten anlamlı: “Diyanet İşleri Başkanlığının resmiyeti teşkilat yapısı itibariyledir, yoksa ürettiği bilgi veya hizmet itibariyle değildir! Camiler devlet dairesi değildir, Hz. Allah’ın evidir! Minberler, yurttaşlık bilgisinin verildiği yerler değildir, Allah ve Rasülünün kürsüleridir. Camiye gelene, vatandaş olarak değil, mü’min olarak hitap edilir.”

 • Osman Zengin

  27.10.2019 09:13:04

  Cenab kardeşim teşekkürler, tebrikler. Çok güzel ifade etmişsiniz. Hani şairin dediği gibi “ dinime dahleden, bari, müselman olsa..” dinime karışan bari müslüman olsa... yahu, namazla, dinle, camiyle ne alâkanız var da, bu saygısızca teklifleri yapabiliyorsunuz?

 • Murat

  27.10.2019 07:37:58

  Hutbeler vahyi ilahinin tebliğ makamidir.çoğu yalancilik olan siyaseti haziranin haddi değilki oraya girsin.

 • Abdullah

  27.10.2019 03:54:39

  Allah razı olsun.Mevcut siyasi konjuktordan evvel kimse bu şahsın camilerde rahmetle yad edilmesi derdinde değildi. Ne olduysa bütün ömrü din karşıtlığı ile geçen bu adam bir anda dindar oldu. Veya bunlar kemalist oldu... Her gün medhiye diziyorlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı