"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İşittim ki harp korkusu başlamış...

27 Kasım 2015, Cuma 08:35
Bugün de işittim ki harp korkusu başlamış. Ben de buranın âmirine dedim: Şimdiye kadar ne vakit Nurlara hücum edilse, ya zemin hiddet eder veya harp korkusu başlar.

RİSALE-İ NUR BELÂLARIN DEF’İNE VESİLEDİR

Beşinci nokta: Risale-i Nur, bu Anadolu memleketine, belâların def’ine ehemmiyetli bir vesiledir. Sadaka nasıl belâyı def ediyor; onun intişarı ve okunması külli bir sadaka nev’inde semavi ve arzî belâların def’ine çok emareler ve çok hadiselerle tebeyyün etmiş.

Hatta Kur’ân’ın işaretiyle tahakkuk etmiş. Ve yazmasını ve intişarını men etmek zamanlarında dört defa zelzelelerin başlaması ve intişarıyla durmaları ve Anadolu’da ekser okunması İkinci Harb-i Umuminin Anadolu’ya girmemesine bir vesile olduğu Sure-i Ve’l-Asr işaret ettiği, bu iki ay kuraklık zamanında mahkemenin Risale-i Nur’un beraatine ve vatana menfaatli olduğuna dair kararını Mahkeme-i Temyiz tasdik ederek tam bir serbestiyetle Risale-i Nur’un intişar ve okunmasını beklerken, bütün bütün aksine olarak men edilmesi ve mahkemedeki risalelerin sahiplerine iade edilmemesi ve bizi de o cihetle konuşmaktan men etmeleri cihetiyle, belâların def’ine vesile olan bu külli sadaka-i maneviye karşı çıkamadı, günahımız neticesi kuraklık başladı.

Emirdağ Lâhikası-I, s. 32, yeni s. 74

ŞİMDİKİ UMUMÎ SIKINTININ BİR SEBEBİ

Anadolu’nun bir meydan-ı harp olmamasının sebebi, “İlle’llezîne âmenû…” [“Ancak iman edenler…” (Asr Sûresi, 103:3.)] kelime-i kudsiyesinin hakikatini fevkalâde bir surette yüz bin insanın kalblerine tahkiki bir tarzda ders veren Risale-i Nur olduğunu, pek çok emareler ve şakirtlerinden binler ehl-i hakikat ve dikkatin kanaatleri ispat eder.

Ezcümle: Emarelerden biri, Risale-i Nur’a sıkıntı veren, veyahut hizmetinden çekilen pek çok adamların tokat yemeleri gibi, bu sene, bu memleketin etrafında umumî bir tarzda Risale-i Nur’un intişarına sıkıntı verip şimdiki bir nevi tevakkuf devresi vermek hatasıyla, şimdiki umumî sıkıntının bir sebebi olduğunu göstermesidir.

Kastamonu Lâhikası, s. 158, yeni s. 290

***

Aziz, sıddık kardeşlerim,

Evvelâ: Bu raporun neticesi aynen Denizli’dekinin aynıdır. Bizi medar-ı itham noktalardan tebrie etmek içinde onlara hoş görünmek ve Nurcu olmadıklarını göstermek fikriyle, Vehhâbîlik damarıyla, bir parça ilmî tenkidiyle hücum etmişler. Tahminimce bu rapor iddianameden evvel buraya gelmiş ki, bazı noktaları iddianame ondan almış. Öyleyse, cetvelimiz onlara dahi tam cevaptır. Siz nasıl bilirsiniz? Hem yeni cevabımız nasıldır, iyi midir? Pek acele ve perişan bir halde yazdım.

Saniyen: Şimdiye kadar zâhiren bizim şahıslarımızla ve cemiyet ve tarikat ve cüz’î bazı hususî mektuplarla bizimle meşgul oluyordular. Şimdi Siracü’n-Nur, Hücumat-ı Sittenin müsaderesiyle ve ehl-i vukufun Nurlara nazarı çevirmeleriyle ve gizli düşmanlarımızın desiseleriyle bu vatanın bir medar-ı rahatı olan Risale-i Nur’a bir nevi hücum olmasından, şimdiye kadar çok defa olduğu gibi, aynen bu memlekete bu hücumun aynı zamanında hem iki şiddetli zelzele -ki ben o bahsi yazarken- geldi.

Beni tasdik edip, “Yazıya lüzum yok” dedi. Ben de daha yazmadım. Bugün de işittim ki harp korkusu başlamış. Ben de buranın âmirine dedim: Şimdiye kadar ne vakit Nurlara hücum edilse, ya zemin hiddet eder veya harp korkusu başlar. Tesadüf ihtimali kalmayacak derecede çok hadiseleri gördük ve mahkemelere dahi gösterildi. Demek bugünlerde, bilmediğim halde Nurlar hakkında şiddetli telâşım ve ehl-i vukufun hasûdâne tenkitleri ve Nurun bir mühim mecmuasının müsaderesi, sadaka-i makbule mahiyetinde musibetlerin def’ine bir vesile olan Siracü’n-Nur tesettür perdesinin altına girdi, zelzele ve harp korkusu başladı.

Said Nursî, Şuâlar, s. 440, yeni s. 810

Risale-i Nur'a ilişmeyiniz

http://www.yeniasya.com.tr/risale-i-nur-dan/risale-i-nur-a-ilismeyiniz_327223

Risale-i Nur’a müdahale kalkıncaya kadar mücadelemiz devam edecek

http://www.yeniasya.com.tr/roportaj/risale-i-nur-a-mudahale-kalkincaya-kadar-mucadelemiz-devam-edecek_365146

Savaş Batağına Çekilmeye Çalışılan Türkiye

Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz 25.11.2015′de Bizim Radyo’nun Gündeme Yorum isimli programın konuğu oldu. Programda Güleçyüz; Türkiye, Suriye ve Rusya ilişkilerini değerlendirilerken bölgede yaşanan sıcak gelişmelerle Türkiye’ nin savaş batağına çekilmeye çalışıldığını vurguladı.

Haber Merkezi

Okunma Sayısı: 4898
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet ilhan

  1.12.2015 10:35:01

  Aziz üstadımın ziyaret ettiği üç medrese-i Nuriyye vardır ki Süfyanlar zulmettiler. Kader-i İlahi adalet etti. Eskişehir, Denizli ve Afyon. Afyon medrese-i Nuriyyesinde zulüm zirveye çıkarken, zalimlerinde hile ile ele geçirdikleri saltanatlarının da sonuna gelinmiş idi. İmdi a) 12 Eylüldeki zulüm ile tüllabın nur arasına fitne sokuldu. b) 1992 de Hizmet-i Nuriyyenin matbaa, arsa, bina ve tüm tesislerine el konuldu. c) kemalist siyasal İslamcılar tarafından hem cemaatin içinde sıkıntılar ve ekonomik, mali sıkıntılar içine (Zübeyri çizgi) çekilmek isteniyor. Nasıl ki aziz üstadım üç hapis musibeti sonunda Ahrarlar dönemine izni İlahi ile yetişmiştir. Şimdi Rabbimizin geniş lütfu ile Zübeyri hareket izni İlahi ile sıkıntıları atlatacak, Risale-i Nurların serbest basımına geçilecek, gazetemiz de zalimlerin aksine feraha erecek, belki de zalim siyasetçiler maksadının aksi ile tokat yiyecekler. İnşaallah. Amin amin amin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı