"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İsraf ve yolsuzlukla İslam ekonomisi olmaz

22 Haziran 2020, Pazartesi 00:01
“KRİZDEN İSLAM EKONOMİSİ PRENSİPLERİYLE ÇIKILIR” SÖZÜ, İSRAF VE YOLSUZLUKLARI BİTİRMEYİ; BU DA ŞEFFAFLIĞI VE DEMOKRATİK DENETİMİ GEREKTİRİYOR.

ARINÇ: VERGİYE BİLE GEREK KALMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İslam iktisadı krizden çıkış yoludur” beyanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Arınç’ın Başbakan Yardımcısı iken söylediği “İsrafın önünü alsak vergi almaya bile gerek kalmaz. İsraf konusunda karnemiz kırık” sözünü hatırlattı.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE

İsrafı önleyecek tedbirler almak yerine “İtibarda israf olmaz” denildiği hatırlatılırken, harcamaların şeffaf ve demokratik denetime tâbi tutulması açısından da ciddî sorunların söz konusu olduğu ve yolsuzlukla mücadele kriterlerinde her geçen yıl daha da gerilere doğru gittiğimiz de vurgulanıyor.

***

5 Haziran 2020 - Yeni Asya 1. Sayfa

***

İsraf ve yolsuzlukla İslam ekonomisi olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İslam iktisadı, krizden çıkışın anahtarıdır”  sözü “İsraf ve yolsuzlukla İslam ekonomisi olmaz” yorumunu beraberinde getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İslâm iktisadı, krizden çıkışın anahtarıdır” açıklamasının ardından, Erdoğan’a israf ve yolsuzlukla İslâm ekonomisinin olmayacağı hatırlatıldı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, KARAR TV’de gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, İslâm ekonomisinin kendine göre kuralları olduğunu belirterek, “İslâm ekonomisinin ilk kuralı hesap verebilirliktir. Faizsiz ekonomi diyenin önce İslâm ekonomisinin temel kuralı olan hesap verebilirliğe mülkiyet hukukuna önem vermeli. İslâm, can, aklın yani düşünce özgürlüğünün, mülkün ve neslin korunmasını emreder. Mülk sadece ev demek değildir, bankaya yatırılan sermaye de mülktür. Bankaya yatırdığınız paraya ne zaman vergi geleceğini bilmiyorsanız, bir anda yüzde 1 vergi getiriyorsanız bu olmaz. İslâm kelimesi ile ekonomideki yolsuzlukları meşrû gösteremezsiniz. Eğer İslâm ekonomisi diyecekseniz, önce sistemdeki tüm hediyeleri iptal edeceksiniz. İslâm ekonomisi israf etmeyeceksiniz der. Cumhurbaşkanlığında 150’ye yakın danışman gerçekten ihtiyaç olduğu için mi orada?” dedi.

Hepsinden sınıfta kalır

“Bir devlet memuru bir yerden maaş alır” diyen Davutoğlu, şu şekilde konuştu: “Ehliyet ve liyakat problemi zaten var, ama bir bakan yardımcısı bir bankadan yönetim kurulu üyesi diye maaş alamaz. Başdanışman ayrıca bir yerden maaş alamaz, eşine de ayrıca bir yerden kaynak sağlanamaz. İslâm bunları yasaklar. İslâm’ın temel ilkelerinin tümünü göz ardı edeceksiniz, sonra İslâm ekonomisi diyeceksiniz.(…) Türkiye’de dini kavramları, yanlış giden işleri meşrûlaştırmak için kullanılmasına son verilmeli. Dini yıpratıyorlar, İslâm’a olan saygıyı yıpratıyorlar. Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu kim olursa olsun bunlara öfkeyi, eleştiriyi dine yönetmemek lâzım. Türkiye’de bugün İslâm’ın temel değerlerini sıralasanız her başlıktan iktidar sınıfta kalır. İslâm ilkesi sadece faizden ibaret değil ki! Şeffaflık, israf, liyakat... Hepsinde sınıfta kalır.”

***

4 Kasım 2019 - Yeni Asya 1. Sayfa

***

Ekonomi israf yüzünden bu halde

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV5’te “Kulis Ankara” programında gündemi değerlendirmişti. Ekonomideki gidişatı değerlendiren Babacan, “Bugün İslâm iktisadı deniyorsa, bir soru soruyorum ben burada; 2017’de devletin ödediği faiz 57 milyar TL, 2020’de faiz ödeneği 139 milyar TL. Ne oldu da 3 yılda 57 milyarlık Faiz ödemesi bütçede 139 milyara çıktı? Eğer İslâm ekonomisi diyorsak, burada öncelik güvendir, sözünde durmaktır, konuşurken doğruyu söylemektir, asla aldatan olmamaktır. Bu kadar sıradanlaştırmamak, günlük malzeme haline getirmemek lâzım, gereğini yapmak lâzım. Son 3-4 yıla bir bakın, bugün eğer ekonomi bu hale geldiyse bunun en önemli sebeplerinden birisi de israftır” demişti.

 

Okunma Sayısı: 2396
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  22.6.2020 11:52:40

  1-Söz söylediğinde doğru konuşmayan, 2-Emanete hıyanet eden, 3-Verdiği sözleri tutmayana dair dinimizde hüküm bellidir. Bu düsturlara riayet etmeyenlere birde Cenab-ı Hak.CC.ayeti ile ikaz ettiği 'İSRAF ETMEYİNİZ,emrine karşı gelen,HZ.Muhammed SAV'min 'Nehirde dahi abdest alsanız, israf etmeyiniz,hadine karşı gelenlere kim inanır ve sen önce kendinize bakın sonra bize nasihatı verin demezmi. İslam iktisadının temelinde israf etmemek,paylaşmak,ihtikarcılık yapmamak,iltimas(kayırmacılık)olmaması gibi değerler önem arzeder. Bugünün iktidarı ise yandaşlarına milletin haklarını peşkeş çekerken,milleti soyup-soğana çevirten icraatlarıylamı millete islam iktisadı diyor.Türkiye böyle kötü yönetimi haketmiyooooor.

 • feyzullah ayhan

  22.6.2020 04:40:08

  Hele hele HIRSIZLIKLA İslam iktısadı hiç mi hiç olmaz.İslamdan ve iktisadından bahset öte yandan miri malını cebe indir akıl kârı mıdır? Milleti aldatmak için islamı dile dolayıp taraftar toplayıp,milleti İslam ve değerleriyle aldatmak en büyük nifaktır.Nifak ki küfürden daha eşeddir.İsraf et süfyan gibi,itiraz edildiğinde ise"itibardan tasarruf olmaz"deyiver.Hangi itibar ise..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı