"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

MİLLİ EĞİTİM BAKANI DİNÇER: HERHANGİ BİR DERS PROGRAMINDAN ATATÜRKÇÜLÜK ÇIKARILMIŞ DEĞİL

02 Ocak 2012, Pazartesi
ARAPÇA DERSİNDE ÖZGÜN ATATÜRKÇÜLÜK- CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in ‘’Arapça dersi öğretim programından Atatürk’ün siyasî ve askerî hayatının neden çıkarıldığı’’na dair soru önergesini cevaplayan Millî Eğitim Bakanı Dinçer, ‘’İlköğretim Arapça Dersi Öğretim Programı ilk defa hazırlanmış olduğundan ve öncesi olmadığından, herhangi bir programdan Atatürkçülük dahil olmak üzere herhangi bir bölüm, paragraf, cümle veya kelime çıkarılmış değildir. Programın içerdiği Atatürkçülük konuları özgündür’’ dedi.
Arapça dersinde özgün Atatürkçülük

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Atatürk’ün siyasî ve askerî hayatına ait bilgilere, hazırlanmakta olan Ortaöğretim Arapça Dersi Öğretim Programı’nda yer verileceğini bildirdi.
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in ‘’Arapça dersi öğretim programından Atatürk’ün siyasî ve askerî hayatının neden çıkarıldığı’’na dair yazılı soru önergesini cevaplayan Dinçer, 2012-2013 öğretim yılından itibaren okutulmaya başlanacak olan İlköğretim Arapça Dersi Öğretim Programı’nı, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 26 Eylül 2011 tarihinde kabul ettiğinini hatırlattı. Ders programının ilk kez hazırlandığına işaret eden Dinçer, ‘’İlköğretim Arapça Dersi Öğretim Programı ilk defa hazırlanmış olduğundan ve öncesi olmadığından herhangi bir programdan Atatürkçülük dahil olmak üzere herhangi bir bölüm, paragraf, cümle veya kelime çıkarılmış değildir’’ ifadesini kullandı. Ders programının, öğrencilerin Atatürk ve Atatürkçülük ile ilgili olumlu tutum ve bakış açıları geliştirmeleri hedefinden hareketle hazırlandığını kaydeden Dinçer, Atatürkçülük konuları ve bu konularla ilgili kazanım tablosunun yeni hazırlandığını kaydetti. Dinçer, ‘’Atatürkçülük ile ilgili konular ve kazanımlar belirlenirken programın içeriğinde öngörülen dil bilgisi yapıları, dil becerileri, sözcük dağarcığı ve öğrenci düzeyi göz önünde bulundurulmuş, Atatürkçülük konulan öğrenci tarafından uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır’’ dedi.        

PROGRAM İLK DEFA HAZIRLANDI
İlköğretim Arapça Dersi Öğretim Programı’nın ilk defa hazırlandığını ve öncesi bulunmadığını ifade eden Dinçer, şu açıklamayı yaptı: ‘’Temel yaklaşım ve öğrenme alanları açısından diğer ilköğretim yabancı dil öğretim programlarıyla örtüşmesine rağmen, İlköğretim Arapça Dersi Öğretim Programı’nın kazanımları, bir yabancı dil olarak Arapçanın dil ve kültür özelliklerine uygun özgünlüktedir. Programın içerdiği Atatürkçülük konuları da buna paralel olarak özgündür. Programda önem atfedilen Atatürkçülük konularının, programın öngördüğü dil bilgisi yapıları, dil becerileri, sözcük dağarcığı ve öğrenci düzeyine uygun olmasına dikkat edilmiştir. Atatürkçülük ile ilgili konuların sınıfta uygulanabilmesi ve bu konulara işlevsellik kazandırılması amacıyla bu konular hazırlanırken; programda öngörülen dil yapılarının düzeyi (dilbilgisi, sözcük dağarcığı vb.) ve dil becerilerine ilişkin kazanımlara uygunluk hususları göz önünde bulundurulmuştur.’’ 
Dibek’in ‘’Fransızca ve Almanca okutulan Atatürk’ün siyasî ve askerî hayatının Arapça’da da okutulmasının ne gibi sakıncaları vardır ki müfredattan kaldırılmıştır?’’ sorusuna Dinçer, ‘’İlk defa hazırlanmış olan İlköğretim Arapça Dersi Öğretim Programı’nda müfredattan kaldırılan herhangi bir husus bulunmamaktadır. Kaldı ki Atatürk’ün siyasî ve askerî hayatına ait bilgilere, halihazırda hazırlanmakta olan Ortaöğretim Arapça Dersi Öğretim Programı’nda yer verilmesi planlanmıştır’’ cevabını verdi. 

Okunma Sayısı: 2357
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı