"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Vazgeçmek

Havva KÜÇÜK KONUR
05 Aralık 2021, Pazar
Her şeyin yittiği bir yer var. Hiçbir şey sonsuza dek kalmıyor. Her hayal bitiyor, her özlem kayboluyor, her hasret derin bir sukuta düşüyor. Ve hayat... Hep vazgeçenlerin peşinden gidiyor.

Vazgeçmek bir hürriyet mi? Evet... Vazgeçmenin içindeki kasıt, çok istemene, sevmene, arzu etmene, çabalamana, gayret etmene, hayal kurmana rağmen, elinden kayıp gitmesine izin vermendir. Neticeyi önemsememektir. Verdiğin çalışmanın sonucunu almamayı, eline hiçbir şey geçmeyeceğini kabullenmektir. Söylemek istediğim şey, ‘kedi ulaşamadığı ciğere mundar der’ anlayışındaki gibi bir bırakış değil.. Gerçekten istemenin, arzulamanın, gayretin, rakipleriyle yarışmanın, istese ve çabalamaya devam etse belki de elde edeceği bir haldeyken bırakmayı kastediyorum. Gönül rızasıyla, hâlâ seviyor ve istiyorken bırakmayı.. Arkasından da gülümsemeyi.. Vazgeçebilme hürriyetini..

Neden vazgeçebilmek bir hürriyet? Çünkü insanların zaafları vardır. Yenilgileri, korkuları, zayıflıkları, aşamadığı handikapları, dürtüleri... 

Kısacası kendi içinin kör noktaları.. Herkeste vardır kametince. Kurtulmaya çalışsa da çoğu zaman yenilir ve içine düşer. İşte zaaflara  yenilmemenin, başkaldırının, ne istediğini bilen güçlü adımlar atmanın bir dışavurumudur vazgeçmek. 

Tam yakalayacağın anda bırakmak, tam elde edeceğinde salıvermek, tam yendim diyeceğin anda yenilmiş olmayı yeğlemek... Kaybetmek değil, vazgeçmek...

İnsan kendi zaaflarını, hırslarını ayağının altına alabildiğince hürdür. Gözünün gördüğü karanlıkların içine düşmedikçe, dünya hayatını seve seve ahiret hayatına feda etmedikçe hür... Ruh, üzerine bindirilen kazanman lâzım dürtüsüyle, bu senin olmalı hırsıyla, ya da bunun için çok çalıştın, sen hakettin fısıltısıyla kendinden geçerken, aslında kendini geçer, çiğner. Kendinden uzaklaşan insanın, -tabirimi mazur görün- gözü dönmüşlükten bir farkı kalmaz. Öfkeden gözü döndü diye başlayıp devam eden gazete haberleri hiç de az değildir. İşte gözü dönmüşlük böyle bir şey.. İnsanı kendinden çıkarıp bambaşka bir şeye dönüştüren, başkalaştıran bir hâl...

Ama vazgeçmek öyle mi..? O hep ayağın kayacağında tutar seni. Uçurumun kenarında, kayalıkların başında, tam düşüvereceğinde, gittim gidiyorum dediğinde bulur. 

Derin bir nefes aldırır yüreğine. Dönüp ardına baktığında “iyi ki” dedirtir hep. Aslında içindeki sükûnetin zaaflarına galip gelmesidir vazgeçmek. Seni kendine getirmesidir.

Vazgeçilen, seni öldüren hırsların, önüne geçilemez sandığın zaafların, bırakamayacağını düşündüğün heveslerindir. Bıraktığın, dünya adına biriktirdiklerinse, ne gam! 

Fani hayatta solup baki âlemde sümbüllenecek çiçeklerdir.

Mevlâ, içinde kasırgalar gibi esen kazanma hırsına rağmen, dünya menfaatlerinden vazgeçebilenlerden eylesin.

Kazanma kuşağında kaybedenlerden değil..! Amin...

Okunma Sayısı: 6682
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hakan

  5.12.2021 19:29:26

  Efsanenin bikaç tık üstü harika bir yazı. Vazgeçemeyen bi yürekten dökülemeyecek cümleler.👏👏👏

 • Sedat İlhan

  5.12.2021 15:25:37

  Bence vazgeçilebilecek tek şey nefistir. Bu da mümkün mü bilemem. Nefis olmadığını düşünsek, sen-ben-o ayrımı olamaz bizim için. Bütün kavgamız bunun üzerine. Nefsi görebildiğimizce, nefsimizi akıl ve mantığın emrine verebildiğimizce görebiliriz ki, kaybetmeyi ve kazanmayı eşit görebildiğimizce kazanma kapıları sonuna kadar açılabilir insana...

 • okur

  5.12.2021 12:50:25

  “..önüne geçilemez sandığımız zaaflar, bırakamayacağımızı düşündüğümüz hevesler..” Kalbimizden tut, affet Allahım..

 • Ramazan Çalışan

  5.12.2021 11:12:48

  "Her şeyin yittiği bir yer var. Hiçbir şey sonsuza dek kalmıyor. Her hayal bitiyor." diyorsunuz.Evet, şairin de dediği gibi, " Hiç hiç bir şey kalmıyor ebedi olarak Her şey kuruyor sabah çiğleri gibi. Ama bir şeyler kalıyor ki çok kıymetli. İşte bu kalıntıların parıltısı Bir emanet sanki sonsuzluğa. Çimenler üstünde oturmak Dostlarla bir şeyler okumak Dolaşmak yıldızların altında Gelecekten konuşmak..." demek ki baki kalan, "herşey helak olup gidicidir, ona bakan yüzleri müstesna" kudsi fermanın sırrınca, baki kalan sadece dostkarla ebedi şeylere dair konştuğumuz şeylerdir baki kalan.

 • Ramazan Çalışan

  5.12.2021 10:56:03

  Vazgeçmek bir hürriyet mi? Evet...Seni öldüren hırsların, önüne geçilemez sandığın zaafların, bırakamayacağını düşündüğün heveslerden vazgeçebilmek ve bunu elde edebileceği halde iken, gönül rızasıyla, hâlâ seviyor ve istiyorken vazgeçip arkasından da gülümseyebiliyorsa, bu vazgeçiş bir hürriyettir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı