"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya ve kuvve-i maneviye

İbrahim ERSOYLU
25 Eylül 2020, Cuma
Gazetemiz Yeni Asya, bazıları kabul etmese de Üstadımız Bediüzzaman ve Risale-i Nur’un naşir-i efkârı olması yönünden, medyada ve toplumda önemli bir misyon ifa etmektedir.

Risalelerdeki meslek ve meşrep ölçüleri perspektifiyle siyasî ve sosyal hadiselere karşı takındığı tavrın doğruluğunu zaman tasdik etmiş ve etmeye devam etmektedir.

Gazete, istikametli yayın çizgisiyle daire içindekileri olduğu kadar, haricindeki muhafazakâr kesimin kuvve-i maneviyelerinin kuvvetlenmesine mühim katkı sağlamaktadır.

Geçenlerde eğitimci bir arkadaş, bir eğitim kurumunda beni bir masada gazeteyi okurken gördü. “Siz Yeni Asya mı okuyorsunuz?” dedi. “Kırk yıllık eski bir okuyucusuyum” dedim. Buna sevindiğini hissettim. “Müsaade ederseniz size bir kanaatimi beyan etmek istiyorum” dedi. “Buyurun sizi dinliyorum” dedim. “Ben hiçbir gruba mensup değilim. Dünyada ve özellikle Türkiye’de yaşanan zulümler, haksızlıklar, din adına sergilenen akıl almaz tavır ve yanlışlar, bir Müslüman olarak beni derinden özüyor. Ne yazık ki Müslüman kesimin çoğu, yapılan yanlış işlere sessiz kalıyor. Dinî gruplardan, ilahiyat profesörlerinden, cemaatlerden, tarikatlardan ses seda yok. Onlar zulmü sessiz kalarak onaylıyorlar. Bu yüzden bazen ümitsizliğe kapılmıyor değilim. Bu ülkede muhafazakâr kesimden yanlışlara ‘yanlıştır’ diyen hakperest kimseler yok mudur? diye düşünüyordum. Geçenlerde internette basını tararken gazeteniz dikkatimi çekti. Manşet, haber ve makalelerini okuyunca derin bir nefes aldım. ‘Meğer varmış’ dedim kendi kendime. Ümitvâr oldum. Sonra gazetenizi internet üzerinden takip etmeye devam ettim ve halen ediyorum. Gazeteniz, üslûbu edepli, Demokrat, hürriyetçi, hakperest, cesur bir sestir. Sizi ve gazetenizi tebrik ediyorum. Yalnız aklıma takılan bir soru var: Gazeteniz bu cesareti nereden alıyor? Onun arkasında duran bir cemaat var mıdır?” dedi. 

Doğrusu ben de bu soruyu sormasını bekliyordum. “Anlatayım” dedim: “Gazetemiz, cesaretini imanından alıyor. O, Bediüzzaman Said Nursî ve onun telif ettiği Kur’ân’ın çağa bir mesajı olan Risale-i Nur’u referans alan Yeni Asya Camiası’nın yetkili kurullarının meşveretiyle yayın yapmakta ve onun desteğiyle ayakta durmaktadır. Daire haricinde ne devletten, ne de başka kimselerden maddî destek almamaktadır. O bir fikir ve dâvâ gazetesidir” dedim. Çok memnun oldu. Ben şahsen camiam ve gazetem adına iftihar ettim.  

Bu durum, ahir zaman Mehdisinin meslek ve meşrep çizgisinde sebat ile yürümenin bir sonucudur ve bize Cenab-ı Hakk’ın bir lütfudur. Bunun şükrü; ihlâs, uhuvvet ve tesanüt ile daha çok hizmete katılmak, muzır manilere, aramıza sokulan fitne ve fesat tuzaklarına takılmadan, sebat ve kararlıkla yolumuza devam etmekle olur.

Okunma Sayısı: 1806
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Necdet Hocaoğlu

  26.9.2020 14:35:41

  Allaha hamd ve şükürler olsun ki bu camianın içindeyiz.Gazetemizle ve Cemaatimizlle iftihar ediyoruz.

 • Abdulkadir

  25.9.2020 17:35:40

  Zaten aksi de düşünülemezdi.Yeni Asya;Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki,hiçbir zaman doğru bildiğinden şaşmadı.Her zaman ve zeminde hak bildiğini savundu ve her kesime hakikati haykırdı.Onu okuyan hemen herkes;"iyi ki böyle bir yayın grubu var"diye duâlar ediyor.Bunun için bile,ne kadar şükretsek yine de az.Demokrat bir medya grubu olarak Yeni Asya;kıyamete kadar Kur'ân-ın ve Nur Risâlelerinin bayraktarlığını yapacaktır.Çünkü Yeni Asya medya grubunun yegâne yardımcısı,Yüce Rabbi Rahimdir,Elhamdûlillah...

 • Turgay Namdar

  25.9.2020 10:33:19

  Allah razı olsun.

 • Erol SARI

  25.9.2020 09:39:15

  Tebrikler.Fevkalâde, müşteri olduk.Allah razı olsun. ..

 • Ali R. Yardimoglu

  25.9.2020 06:06:09

  '73 ve '74 den sonra gelen ahali, Yeni Asya' yi takdirde, ilmen, muaşereten, mantiken, ve feraseten, --genel olarak, istisnalar tenzihdir-- cok zorlanirlar, nakisdirlar....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı