"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bölücülük ve gericiliğin çaresi Risale-i Nur

Kâzım GÜLEÇYÜZ
15 Haziran 2022, Çarşamba
Gergerlioğlu’nun Risale-i Nur kampanyasına dair mesajı paylaşmasına “Bölücü ve gericiler Said Nursî’de buluştu” diye saldıranlar da var. Öncelikle “Kem söz sahibine aittir” diyerek, kendi düzeysizliklerini ele veren sözlerini aynen iade ediyoruz.

Çamur atmak için kullanmayı alışkanlık haline getirdikleri bayat klişelerin demokratik hukuk prensiplerinde hiçbir karşılığının olmadığı gerçeğini de yüzlerine çarpıyoruz.

Eğer bölücülükten bahis açılacaksa, asıl bölücü “Herkes bize tâbi ve teslim olacak, biat edecek; yoksa haindir” dayatmasıyla, farklı düşünen herkesi ötekileştirip düşman ilan eden ve onları da bölünmeye tahrik ederek kışkırtan tekelci zihniyet ve savunucularıdır. 

Aynı şekilde bozuk plak gibi sürekli gericilikten dem vuranlar da, demokrasiden, hak ve hürriyetlerden, hukuk ve adaletten haz etmeyip, ülkeyi antidemokratik ve hukuk dışı bir istibdat rejimine mahkûm etme hevesini terk etmeyen zihniyetin takipçileridir.

İkisinin de kaynağı aynı: Resmî ideoloji.

Türkiye on yıllar boyunca ırkçı ve laikçi dayatmalarla toplumun hedef alındığı bir ülke olarak enerjisini, zamanını ve kaynaklarını bu suçlamaların yol açtığı gerilimlerle tükettiği için bir türlü huzur ve istikrar bulamadı.

Darbelerin dayanağı da bu zihniyetti.

Demokrasinin kesintiye uğratılmadığı dönemlerde, bu zihniyetin sebebiyet verdiği çok yönlü ve çok boyutlu tahribatın tamirine çalışıldı, herşeye rağmen mesafe de alındı.

Ama farklı kılıklarda dayatılan darbe ve müdahaleler ülkeyi hep gerilere götürdü.

Şimdi de aynı sıkıntıları yaşıyoruz.

Resmî ideoloji, bilinen dayatmalarını tek adam rejiminde farklı yöntem ve formatlarla, ama özünü değiştirmeden sürdürüyor.

Ama onun bütün bu fitnelerini boşa çıkaran en önemli set, şimdiye kadar olduğu gibi günümüzde de yine Bediüzzaman modeli.

Antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalara teslim olmadan hukuk zemininde ve müsbet hareket prensibiyle mücadeleyi esas alan bu ilim ve akıl eksenli model, Türkiye’nin nice badireyi selametle aşarak her bakımdan önemli ilerlemeler kaydetmesini sağladı.

Muhaliflerine atfettiği bölücülük ve gericilik ithamlarının asıl adresi ve kaynağı olan zihniyetin bertaraf ve tasfiye edilebilmesi ancak birleştirici Bediüzzaman modeliyle mümkün.

Okunma Sayısı: 2119
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Şerafettin Birol

  15.6.2022 21:14:04

  Binler teşekkür ve binler tebrikler.. Allah razı olsun gönlünüze ve kaleminize sağlık. Sayın Gergerlioğluna da binler teşekkür. İşte Yeni Asya bunun için var. Bunun için seni yok etmeye çalışıyorlar ve bunun için Kazım Beye saldırıyorlar..

 • S.topuz

  15.6.2022 16:29:31

  "İşte o makbul, lâzım ve çok menfaatlı caiz ve vâcib rüşvet ise: Teavün-ü İslâm'ın esası ve hediye-i Kur'anın semavî bir düsturu ve rabıtası ve kudsî kanun-u esasîsi olan اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ ٭ وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَم۪يعًا ٭ وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى ٭ وَ لَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلوُا وَ تَذْهَبَ ر۪يحُكُمْ kudsî, esasî kanunlarını düstur-u hareket etmektir.    Üçüncü Nokta şimdilik te'hir edildi."   Said Nursî Emirdağ-2 - 82

 • S.topuz

  15.6.2022 16:28:42

  "Madem bu ittifaksızlıktan gelen za'fiyet ve kuvvetsizlik sebebiyle ecnebinin politikasına ve ehemmiyetsiz muvakkat yardımlarına karşı bu acib manevî rüşvetler veriliyor. Dörtyüz milyon kardeşin uhuvvetine, milyarlar ecdadın mesleğine ehemmiyet verilmiyor gibi bir mana hükmediyor. Ve asayiş ve siyasete zarar gelmemek için bu kadar israfat ile bol maaşlar suretinde kuvvet teminine kendilerini mecbur zannederek rüşvetler veriliyor; milletin fakr-ı hali nazara alınmıyor. Elbette ve elbette ve kat'î olarak şimdi bu memleketteki ehl-i siyaset garba ve ecnebiye verdiği siyasî ve manevî rüşvetin on mislini âlem-i İslâm'ın ileride cemahir-i müttefikası hükmünde olacak olan dörtyüz milyon müslüman kardeşlere, memleket ve milletin ve bu devlet-i İslâmiyenin selâmeti için gayet azîm bir bahşiş ve zararsız rüşvet vermesi lâzım ve elzemdir." Emirdağ-2

 • S.topuz

  15.6.2022 16:26:48

  "Hükûmet-i İslâmiye ile bu memleketin selâmetine çalışan ehl-i siyasetin mezkûr hakikatı nazara alması lâzımdır. Yoksa üç veya dört cereyanın muannidane muaraza etmeleriyle, o kuvvetler, muaraza sebebiyle zayıflar. Memleketin menfaatine ve asayişine sarfedilecek o zayıf kuvvetle hâkimiyetini -hattâ istibdad ile de olsa- asayiş ve emniyet-i umumiyeyi muhafazaya kâfi gelmediğinden, Fransız ihtilal-i kebirinin tohumlarının bu mübarek memleket-i İslâmiyeye ekilmesine yol vermektir diye telaş edilebilir." Emirdağ-2

 • S.topuz

  15.6.2022 16:25:04

  "İşte bu vahşiyane irticaın bu dehşetli zulümlerine karşı gelen Kur'an şakirdlerinin Kur'anın yüzer kanun-u esasîsinden وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى âyetinin ders verdiği kanun-u esasîsi ile adalet-i hakikiyeyi ve ittihadı ve uhuvveti temin etmeğe çalışan ehl-i iman fedakârlarına "mürteci" namını verip onları müttehem etmek; mel'un Yezid'in zulmünü, adalet-i Ömeriyeye tercih etmek misillü en vahşi ve zalimane bir engizisyon kanununu, beşerin en yüksek terakkiyatına ve adaletine medar olan Kur'anın mezkûr kanun-u esasîsine tercih etmek hükmündedir" Emirdağ-2.

 • S.topuz

  15.6.2022 16:23:55

  "İşte Kur'anın bu gibi kudsî kanun-u esasîsine irtica namını veren bedbahtlar, vahşet ve bedeviliğin dehşetli bir kanun-u esasîsi olarak kabul ettikleri şimdiki öylelerinin siyasetinin bir nokta-i istinadı şudur ki: "Cemaatin selâmeti için ferd feda edilir. Vatanın selâmeti için eşhasın hukuku nazara alınmaz. Devletin siyasetinin selâmeti için cüz'î zulümler nazara alınmaz." diye, bir tek câni yüzünden bir köyü mahvetmekle bin masumun hakkını nazara almaz. Bir tek câninin yüzünden bin adamın kılınçtan geçmesini caiz görür. Bir adamın yaralanması ile binler masumu sıkıntıya verdirir. Ve ikiyüz adamı kurşuna dizilmesini, o bahane ile nazara almaz. Birinci Harb-i Umumîde üçbin adamın câniyane siyaset hatalarıyla otuz milyon bîçare nev'-i beşer aynı harbde mahvedildiği gibi, binler misaller var."Emirdağ-2

 • S.topuz

  15.6.2022 16:22:29

  "O gaddar, engizisyonane ve bedeviyane ve vahşiyane bu mezkûr kanun-u esasîye karşı; ayn-ı adalet olan bu semavî ve kudsî وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى nass-ı kat'îsiyle Kur'anın bir kanun-u esasîsi muhabbet ve uhuvvet-i hakikiyeyi temin eden ve bu millet-i İslâmiyeyi ve memleketi büyük tehlikeden kurtaran bu kanun-u esasî ki: Birisinin hatasıyla başkası mes'ul olamaz. Kardeşi de olsa, aşireti ve taifesi de olsa, partisi de olsa o cinayete şerik sayılmaz. Olsa olsa o cinayete bir nevi tarafgirlikle yalnız manevî günahkâr olup âhirette mes'ul olur; dünyada değil. Eğer bu kanun-u esasî çabuk düstur-u esasî yapılmazsa, hayat-ı içtimaiye-i beşeriye, iki harb-i umumînin gösterdiği tahribatın emsaliyle esfel-i safilîn olan o vahşi irticaa düşecek."Emirdağ-2

 • Abdullah

  15.6.2022 10:38:07

  Pkk bölücü ve gericiliği 47 senedir meydanda. Kürttürk 47 senedir müsbet harekat ekseninde yol alsaydı bugün nerde olabilirdik? "Kanı kanla yumazlar kanı suyla yurlar/ yıkarlar." Atasözü

 • Rasim

  15.6.2022 05:37:50

  Evet bu model Türkiyeyi Amerikadan daha ileri götürebilecek bir modeldir. Basit ve başarılı

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı