"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu zihniyeti tasfiye için de seçim şart

Kâzım GÜLEÇYÜZ
08 Haziran 2022, Çarşamba
Uzun zamandır tartışılan ve son dönemde yeniden gündeme gelen yapının bir yöneticisi, tam da bu tartışmaların devam ettiği bir ortamda şu tweet’i atmış: “Bu vatan kanla alındı, kanla savunuluyor. Bu vatanı Türkiye düşmanları ile işbirliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz… Etmeyeceğiz! Vatan sağ olsun…”

Tepkiler üzerine, mesajın sahibi bu paylaşımını silip yerine şunları yazmış: “Bu vatan kanla alındı, kanla savunuluyor. Yüce Türk milleti Türkiye düşmanları ile işbirliği yapanlara sandıkta oy vermeyerek cennet vatanımızı teslim etmeyecektir… Vatan sağ olsun.”

Böylece ilk mesajdaki tehdit yüklü “Gerekirse sandıktan çıkacak sonucu dahi tanımayız” vurgusundan güya geri adım atılmış.

Sonra Yönetim Kurulu eski Başkanvekilimiz İsmail Özdemir’in Düzce’den gönderdiği duvar yazısının fotosu geldi: “Bu ülke kolay kazanılmadı. Kolayda (da bitişik yazılmış) verilmez. Allah C.C. yar ve yardımcımız olsun...”

Demokratik kontrol ve denetim mekanizmalarının dışındaki paramiliter yapıların yoğun şekilde tartışıldığı bir ortamda, bu tür mesajlarla zihinleri bulandırmak, halkı tedirginlik ve endişeye sevk etmek için düğmeye basıldığını düşündüren işaretler bunlar...

Peki, yine böyle bir ortamda Erdoğan’ın son konuşmasındaki şu sözlere ne demeli:

“Akıl ve vicdan sahibi hiç kimsenin inkâr edemeyeceği bir gerçektir ki, dünyada her kim bu kardeşinize saldırıyorsa aslında Türkiye’ye saldırıyor demektir. Dünyada her kim AK Parti’yi ve Cumhur İttifakını kötülüyorsa aslında Türkiye’yi hedef alıyor demektir...”

Türkiye’yi kendi şahsı, partisi ve ortağıyla kurduğu siyasî ittifak ile özdeşleştiren ve bunu “Türkiye eşittir Erdoğan+AKP+Cumhur” denklemiyle dile getiren bu tekelci ve totaliter tavrın demokrasiyle, çoğulculukla ve çok seslilikle bağdaştırılabilir bir tarafı var mı?

Muhalefet ve eleştiriye tahammülü olmayan, tek adam rejimiyle tam olarak örtüşse de demokraside asla yeri olmayan böyle bir bakış tarzı kesinlikle kabul edilemez. Türkiye’nin kaderi tek bir kişiye, partisine, ortağına ve onların gerçeklerden kopmuş politikalarına bağlanamaz ve mahkûm edilemez.

Sandık bir an önce milletin önüne gelmeli ve bu zihniyet, sandığı da tehdit eden bilumum yanlışlarıyla birlikte tasfiye edilmeli.

Okunma Sayısı: 2972
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin

  9.6.2022 11:56:15

  Kazım kardeş ,Erdoğan+AKP+Cumhur nakıs kalmış. Yanına birde Perinçek ilave edilmeliydi.

 • İlke

  8.6.2022 11:23:15

  Evet ülkemiz bu din menfaatcilerinden KHK zulmünü icad edip uygulayanlar dan kurtulmalı.

 • S.topuz

  8.6.2022 11:11:06

  " İşte bu vahşiyane irticaın bu dehşetli zulümlerine karşı gelen Kur'an şakirdlerinin Kur'anın yüzer kanun-u esasîsinden وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى âyetinin ders verdiği kanun-u esasîsi ile adalet-i hakikiyeyi ve ittihadı ve uhuvveti temin etmeğe çalışan ehl-i iman fedakârlarına "mürteci" namını verip onları müttehem etmek; mel'un Yezid'in zulmünü, adalet-i Ömeriyeye tercih etmek misillü en vahşi ve zalimane bir engizisyon kanununu, beşerin en yüksek terakkiyatına ve adaletine medar olan Kur'anın mezkûr kanun-u esasîsine tercih etmek hükmündedir." Emirdağ-2 - 83

 • S.topuz

  8.6.2022 11:09:45

  "İşte Kur'anın bu gibi kudsî kanun-u esasîsine irtica namını veren bedbahtlar, vahşet ve bedeviliğin dehşetli bir kanun-u esasîsi olarak kabul ettikleri şimdiki öylelerinin siyasetinin bir nokta-i istinadı şudur ki: "Cemaatin selâmeti için ferd feda edilir. Vatanın selâmeti için eşhasın hukuku nazara alınmaz. Devletin siyasetinin selâmeti için cüz'î zulümler nazara alınmaz." diye, bir tek câni yüzünden bir köyü mahvetmekle bin masumun hakkını nazara almaz. Bir tek câninin yüzünden bin adamın kılınçtan geçmesini caiz görür. Bir adamın yaralanması ile binler masumu sıkıntıya verdirir. Ve ikiyüz adamı kurşuna dizilmesini, o bahane ile nazara almaz. Birinci Harb-i Umumîde üçbin adamın câniyane siyaset hatalarıyla otuz milyon bîçare nev'-i beşer aynı harbde mahvedildiği gibi, binler misaller var." Emirdağ-2 - 82

 • S.topuz

  8.6.2022 11:07:25

  "Alimin fikir neyse, zikride odur", derler ya, bunlarda, Kalb, kafa ve gönüllerindekini açığa çıkarıp, izhar ediyorlar. İyi de oluyo. Çünkü, böylelikle onları daha derinden tanıma fırsatı doğuyor. "وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى nass-ı kat'îsiyle Kur'anın bir kanun-u esasîsi muhabbet ve uhuvvet-i hakikiyeyi temin eden ve bu millet-i İslâmiyeyi ve memleketi büyük tehlikeden kurtaran bu kanun-u esasî ki: Birisinin hatasıyla başkası mes'ul olamaz. Kardeşi de olsa, aşireti ve taifesi de olsa, partisi de olsa o cinayete şerik sayılmaz. Olsa olsa o cinayete bir nevi tarafgirlikle yalnız manevî günahkâr olup âhirette mes'ul olur; dünyada değil. Eğer bu kanun-u esasî çabuk düstur-u esasî yapılmazsa, hayat-ı içtimaiye-i beşeriye, iki harb-i umumînin gösterdiği tahribatın emsaliyle esfel-i safilîn olan o vahşi irticaa düşecek". Eirdağ-2 - 82

 • Oğuz Yiğiter

  8.6.2022 07:22:55

  Gerçekten iç barış açısından çok tehlikeli bir zihnî yapının tasfiyesi ve toplumu daha da fazla germeden bir an önce seçime gidilmesi hayatî bir hal almış gibi gözüküyor. Ekonomik perişaniyet zaten işin tuzu biberi. İnşaallah akl-ı selim galib gelir, Kazasız belasız adil bir seçimle millet yoluna devam eder.... Tebrikler, dualar...

 • Abdullah Negünekaldım

  8.6.2022 06:00:17

  Adamlar 20 yıllık iktidar olmanın ve demokratların kasıtlı olarak dağıtılması nedeniyle siyaset sahnesinde kendilerine ciddi bir rakip görmediklerinden kendilerini türkiyenin tek sahibi milletide köle zannetmeye başladılar her türlü zulmü yapsakta bizi seçmeýe mecbur ve mahkum sünuz diyorlar peki haklılarmı bence haklılar çünkü şu anda hükümetı götürecek siyaset sahnesinden silecek bir değil bınlerce icraat yapılırken milletin en ufak bir tepki göstermediği gibi yapılan anketlerde bu berbat durumu çözse çözse yine reis çözer diyerek cumhur ittifakına destek veriyor olması iktidarın iyice pervasızca hareket etmesıne sebep oluyor.

 • Arif

  8.6.2022 01:31:48

  Seçim ezici bir farkla demokratların galibiyeti ile sonuclanmali. Zira tahribatin tamiri icin bu şart

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı