"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Beşer zulmeder, Allah hidayet verir

M. Latif SALİHOĞLU
15 Nisan 2024, Pazartesi
Filistin’deki kahredici gelişmeler ve Gazze’deki zalimane katliâmlar karşısında, dünya insanlarının İslâma-Kurân’a bakışları değişmeye başladı.

Allah’ın her günü ölüm kusan o topraklarda yaşayan mü'minlerin sağlam itikadı ve kuvvetli dirayeti, aklı sönmemiş, vicdanı çürümemiş dünya insanlarını derinden derine düşünmeye sevk ediyor. İşin aslını öğrenmeye başladığında ise, kimi Kurân’ı okuyup mesajını öğrenmeye, kimi de İslâmın cihanşümûl mesajını kısa sürede idrak ederek Müslüman olmaya karar veriyor.

Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın hemen her yerinden bu meyanda haberler ve hatta detaylı görüntüler gelmeye devam ediyor.

Siyonizmin bitmeyen katliâmına rağmen, Müslüman nüfusunda herhangi bir azalma olmuyor. Tabiî, bu müsbet gelişmeye bakıp da Filistin dâvâsını takip etmekte gevşememeli, asla rehavete düşülmemeli. Zira, bu kudsî dava ayrı bir mesele, dünyadaki müsbet gelişmeler kategorik olarak ayrı bir mesele halinde mütalaa edilmesi gerekiyor.

*

Bilindiği gibi, İslâmın doğuşundan bu yana her milletten, her dinden ve dahi her türlü dinsiz kimselerden Müslüman olanlar var. 

Bu değişmez bir kaide olarak, geçmişte böyle olduğu gibi, aynı durum günümüzde ve gelecekte de aynen devam edecek. 

Bu durum, biz kullara Allah bir ihsânıdır, lütf û keremidir. Ne kadar şükretsek azdır.

*

Son gelişmeler bir yana, bir de geçmişten günümüze türlü sebeplerle Müslüman olanlar var. Bilhassa yurt dışına ve daha çok ecnebi ülkelere gittiğimizde, bu hususu pür dikkat ve merakla öğrenmeye çalışıyoruz.

Evet, dış seyahatlerde ilgili kimselere en çok sorduğumuz ve cevabını-izahını da en çok aradığımız öncelikli suâlimiz budur: Bugünün medenî insanları nasıl Müslüman oluyor? Onları imân ve hidayet dairesine çeken öncelikli sebepler nelerdir? Dahası, nasıl bir merhaleden sonra Müslüman olmaya karar veriyorlar?

Neden bu suâller? Çünkü, bu mühim suâllerin hakikatli bir cevabı-izahı bilindiği takdirde, hem her ferdin ıslâhına örneklik teşkil etmesi, hem de dünya çapında imân ve İslâm hakikatlerinin ilânât ve hakimiyeti açısından, pek büyük bir merhale katedilmiş olacağına inanıyoruz. Evet, yaşanmış çarpıcı örnekler, yapılacak hizmetler açısından çok ehemmiyetlidir.

Tabiî, eski zamanlarda, yani geçmiş devirlerde, fertlerin, ailelerin ve kitlelerin İslâmiyetle müşerref olmalarına dair örneklerin haddi hesabı yoktur. Bu tarihî gerçekliği Üstad Bediüzzaman şu sözlerle ifade ediyor: "...Edyân–ı sâire (diğer dinlerin) müntesipleri, mutlaka fevc fevc muhakeme–i akliye ile ve bürhân–ı kat'î ile daire–i İslâmiyete dahil olmuşlar ve olmaktadırlar." (Bediüzzaman’ın Tarihçe–i Hayatı: 74)

Ne var ki, günümüz şartları itibariyle farklı bir durum ortaya çıkmış bulunuyor. Şöyle ki: Günümüzde "Müslüman kimlikli" birçok, hatta pek çok kimse dinden çıkmış ve çıkmaya da devam ediyor. Bunlar gidip dinsiz, deist, ateist, mason, komünist, materyalist, tabiatperest oldular ve olmaktadırlar.

Dolayısıyla, bu zamanda bazı Müslümanlar bile dinden çıkıp imândan sıyrılırlarken, başka dine mensup olanların gelip İslâmın imân ve hidayet dairesine girmesi, elbette ki sevindirici ve bir o kadar da düşündürücü bir gelişmedir.

İşte, muhtelif kimselerden aldığımız mantıklı bir cevap özetle şudur: "Biz, onlara imân ve İslâmiyet hakikatini ilmî izahlarla anlatıyoruz. Yaptığımızı izahlardan bir kısmı ikna oluyor. Ancak, bunlar hemen Müslüman olmuyor, bizi yakın takibe alıyorlar. Söylediklerimizi yaşayıp yaşamadığımıza bakıyorlar. Yani, teoride anlatılanların, pratik hayatta da geçerli olup olmadığına bilhassa dikkat ediyorlar; ondan sonra nihaî karara varyorlar."

Bu da gösteriyor ki, hakikaten bu zamanda "lisân–ı hâl" olan davranış dili, "lisân–ı kàl" olan anlatım dilinden daha etkili, daha tesirlidir. Demek, mü’minler için en mühim mesele, inandığını yaşamaktır.

Finâl: "Eğer biz doğru İslâmiyeti ve İslâmiyete lâyık doğruluğu ve istikameti göstersek, bundan sonra onlardan fevc fevc dahil olacaklardır." (Age: 74)

Okunma Sayısı: 1550
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  15.4.2024 09:36:05

  "Allahü veliyyillezîne amenü!" "Allah c.c iman edenlerin dostudur!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! "Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" "Allah'ın c.c gücü her şeye yeter!" ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER, Kâfirler ve Münafıklar için yaşasın CEHENNEM! 👏🌷🤲🌷😭😤💗🌙☝️🕊🇵🇸

 • Abdullah Tunç

  15.4.2024 05:17:59

  Bu yazının sondan ikinci paragrafını okurken yüre ğim cız etti.İman hakikat larını Nur talebelerinden öğrendikten sonra takibe alınmaları...Bu hakikatları yaşayıp yaşamadıkları hu susu.Bu o kadar ağır bir yük ve sorumluluktur ki; kaç insan bunun idrakın dadır?Bizim yüzümüzden bir kişi iman hakikatlarına yüz çevirirse,bunun hesa bını kim verebilir ki;bunun sayısız örneklerini bizler Türkiye'de yaşıyoruz. Ya Rab! İzzet ve azameti nin hakkı için, bizleri,bildi ğimiz iman ve Kur'an haki katlarını yaşayarak hüsnü misâl olmalarımızı nasip ve müyesser eyle!.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı