"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Medenîlere galebe, muhabbet ve ikna iledir

Risale-i Nur'dan
07 Nisan 2019, Pazar

[“Dağ Meyvesi Acı da Olsa Devadır” başlıklı makaleden (11 Mart 1325/24 Mart 1909, Volkan, Sayı: 83-84) bir bölüm]

Sekizinci Madde

İleride tavaif-i mülûk temelleri hükmünde olan anâsır-ı muhtelife kulüplerinin ittihadının temeli ve nokta-i istinadımızın esası olan İttihad-ı Muhammedîden anâsır-ı gayr-i müslime tevahhuş etmesinler. Zira mesleğimiz sırf ahlâkî ve dinî olduğundan, onlara faide-i azîmeden başka zarar vermez. Hem de, muvazene-i devleti muhafaza eden milliyetimiz İslâmiyet’ten başka yoktur. Bizi kendilerine kıyas etmesinler. Zira milliyetleri çoktan vicdanî olan dinlerine galebe çalmış. Hem de onları medenî biliriz. Medenîlere ikna ve muhabbetle galebe çalınır. Bahusus, en vahşî zamanlarda, bu kadar edyan ve akvam-ı muhtelife, ferman-ı “Lâ ikrâhe fi’d-dîni” [Dinde zorlama yoktur. (Bakara Sûresi: 256.)] ile medeniyet-i İslâmiyede masun kalmıştır.

Ne vakit cemiyetimizden tevahhuş etseler, Meşrûtiyete adem-i kabiliyetlerini ve vatana hıyanetlerini ve Meşrûtiyeti muvakkat ve gayr-i meşrû istediklerini göstermiş olurlar. Hem de ecnebîler bu cemiyet-i ahlâkiye ve mürşidâneyi istihsan etmeleri gerektir. Zira, eski zamanda ecnebîler vahşî olduklarından, İttihad-ı Muhammedî onların vahşetine karşı taassup ve husûmet göstermeye mecbur idi. Şimdi onların medenîleşmeleri ile o mahzur zâil olmuştur. Zira, din noktasında medenîlere galebe ikna iledir. Ve mezhep ve dinin ulviyetini ve mahbubiyetini fiilen göstermekledir. Söz anlamayan bedevîler gibi icbar ve husûmetle değildir. Amma, vâesefâ ki İslâmiyet ve hamiyet namını taşıyan bazı zevzek ve lâubalîlerin, “Kamerin menfaati, ayyaşlar mehtabında işret etmeye münhasır ve şemsin faydası, bataklıkta mevadd-ı hasise taaffün etmeye münhasırdır” diyen eblehler, işret ve taaffüne mâni olmak için şems ve kamerin men-i tulûuna kalkışmaları gibi en mukaddes ve ulvî olan Şeriat-ı Garra ve onun hadimi ve en hakikatli ve uhrevî olan İttihad-ı Muhammediyeyi kendi cemiyet-i dünyeviyelerine kıyasen ağraz-ı faside ve metalib-i süfliyeye vasıta etmek gibi bir emr-i muhale ihtimal veriyorlar. Ve şems-i hakikate “püf” ve “üf” ediyorlar. Heyhat! Nerede Süreyya süpürge olur veya üzüm salkımı gibi yenilir? Cihan arslanları silsile-i Şeriatla bağlı olduğundan, tilkinin onu koparmaya çalışması sırf mecnunânedir.

Cemiyetimizin meşrebi, beyne’l-İslâm muhabbetin manasına muhabbet ve husûmetin medlûlüne husûmettir; ve mesleği, ahlâk-ı Ahmediye (asm) ile tahallûk ve sünnet-i Nebeviyeyi (asm) ihya etmektir; ve rehberi, Şeriat-ı Garra; ve seyfi, berâhin-i kàtıa; ve maksadı, i’lâ-yı kelimetullahtır.

Eski Said Dönemi Eserleri, Makalat, s. 54-55

LÛ­GAT­ÇE:

adem-i kabiliyet: Kabiliyetin olmaması, kabiliyetsizlik.

ağraz-ı faside: Bozuk maksatlar, gayeler.

akvam-ı muhtelife: Çeşitli kavimler, milletler.

anâsır-ı gayr-i müslime: Müslüman olmayan topluluklar, milletler.

anâsır-ı muhtelife: Çeşitli milletler.

berâhin-i kàtıa: Kesin deliller.

beyne’l-İslâm: Müslümanlar arasında.

edyan: Dinler.

icbar: Zorlama, zorla ve isteği dışında yaptırma.

istihsan: Güzel bulma, beğenme.

işret: İçki içme.

masun kalmak: Korunmak, muhafaza edilmek.

medlûl: Mana, meal, mefhum.

men-i tulû: Doğuşa engel olma.

metalib-i süfliye: Adi istekler.

mevadd-ı hasise: Değersiz ve kötü maddeler.

muvakkat: Geçici.

nokta-i istinad: Dayanak noktası.

taaffün: Çürüyüp kokuşma.

tavaif-i mülûk: Küçük devletler, beylikler.

tevahhuş: Korkma, ürkme.

Okunma Sayısı: 1231
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı