"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Orucu bütün duygulara tutturmalı

Risale-i Nur'dan
15 Mart 2024, Cuma
[Yedinci Nükte’nin Devamı]

Evet, Ramazan-ı Şerif, bu fânî dünyada, fânî ömür içinde ve kısa bir hayatta bâkî bir ömür ve uzun bir hayat-ı bâkiyeyi tazammun eder, kazandırır. Evet, bir tek Ramazan, seksen sene bir ömür semeratını kazandırabilir. Leyle-i Kadir ise nass-ı Kur’ân ile, bin aydan daha hayırlı olduğu, bu sırra bir hüccet-i kàtıadır.

Evet, nasıl ki bir padişah, müddet-i saltanatında, belki her senede, ya cülûs-u hümayun namıyla veyahut başka bir şaşaalı cilve-i saltanatına mazhar bazı günleri bayram yapar. Raiyetini o günde umumî kanunlar dairesinde değil, belki hususî ihsanatına ve perdesiz huzuruna ve has iltifatına ve fevkalâde icraatına ve doğrudan doğruya lâyık ve sadık milletini has teveccühüne mazhar eder. Öyle de, Ezel ve Ebed Sultan’ı olan on sekiz bin âlemin Padişah-ı Zülcelâl’i, o on sekiz bin âleme bakan, teveccüh eden ferman-ı âlişânı olan Kur’ân-ı Hakîm’i, Ramazan-ı Şerifte inzal eylemiş. Elbette o Ramazan, mahsus bir bayram-ı İlâhî ve bir meşher-i Rabbânî ve bir meclis-i ruhânî hükmüne geçmek, mukteza-i hikmettir.

Madem Ramazan o bayramdır; elbette bir derece, süflî ve hayvanî meşagilden insanları çekmek için oruca emredilecek. Ve o orucun ekmeli ise, mide gibi bütün duyguları, gözü, kulağı, kalbi, hayali, fikri gibi cihazat-ı insaniyeye dahi bir nevi oruç tutturmaktır. Yani muharremattan, malâyaniyattan çekmek ve her birisine mahsus ubudiyete sevk etmektir. Meselâ dilini yalandan, gıybetten ve galiz tabirlerden ayırmakla ona oruç tutturmak; ve o lisanı, tilâvet-i Kur’ân ve zikir ve tesbih ve salâvat ve istiğfar gibi şeylerle meşgul etmek; meselâ gözünü namahreme bakmaktan ve kulağını fena şeyleri işitmekten men edip, gözünü ibrete ve kulağını hak söz ve Kur’ân dinlemeye sarf etmek gibi sair cihazata da bir nevi oruç tutturmaktır. Zaten mide en büyük bir fabrika olduğu için oruç ile ona tatil-i eşgal ettirilse başka küçük tezgâhlar kolayca ona ittiba ettirilebilir.

Mektubat, s. 475

LÛ­GAT­ÇE:

cülûs-u hümayun: padişahın tahta çıkış töreni.

ekmel: en mükemmel, en kâmil.

hüccet-i kàtıa: kesin delil.

inzal edilme: indirilme.

ittiba: tâbi olma, uyma.

malâyaniyat: faydasız, boş şeyler.

meşagil: meşguliyetler, uğraşlar.

meşher-i Rabbânî: her şeyi terbiye eden Cenab-ı Hakkın sergisi.

muharremat: haram kılınanlar.

nass-ı Kur’ân: Kur’ân-ı Kerîm’in kesin, şüpheye ihtimal bırakmayan hükmü.

raiyet: halk.

semerat: meyveler, neticeler.

tatil-i eşgal etmek: işlere ara vermek, boş duruma geçmek.

tazammun etmek: içine almak, kapsamak.

ubudiyet: kulluk.

Okunma Sayısı: 1319
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  15.3.2024 22:50:37

  Öyle bir ihsana malik oluruz ki, seksen senelik ömrü bir gecede kazanma imkânımız olur. Şu fâni dünyada hayat geçiren bizler kısacık ömrümüzde yüzlerce yıllık ibadet etmiş gibi sevap kazanma ihsanına mazhar oluruz. Zahiren on Kadir Gecesi’ni ihya etsek bile en az sekiz yüz yılı ihya etmiş gibi semere kazanmamız biz âciz kullara ne denli büyük ihsan olduğu bilinen bir gerçektir. Üstad Hazretleri’nin “Elbette o Ramazan, mahsus bir bayram-ı İlâhî ve bir meşher-i Rabbânî ve bir meclis-i ruhânî hükmüne geçmek, mukteza-i hikmettir. Madem Ramazan o bayramdır; elbette bir derece süflî ve hayvanî meşagilden insanları çekmek için, oruca emredilecek.”(Mektubat, s. 475) ifadesi bu kutsî bayrama lâyık olabilmek için orucun zarurî olduğuna dikkat çekmektedir. Elbetteki bu özel günlerin gerektirdiği ibadeti yapabilen yani kurallara uyanlar bu ihsandan ziyadesiyle nasiplenecektir. Âdetullah bunu gerektirir. Rabbim cümlemizi ihsana lâyık kullarından eylesin inşallah!

 • Cenk Çalık

  15.3.2024 22:50:13

  Madem tek bir devletin özel günleri ve hususî ihsanları tarih boyunca olmuş ve olmaya devam ediyor. On sekiz bin âlemin sultanı Rabbimizin elbette beşerle kıyaslanmayacak günleri ve ihsanları olacaktır. Bu günler Ramazan ayının her günüdür. Her Ramazan mü’minler için bir bayramdır. O günlerdeki ihsanat sair günlerle kıyaslanmayacak ölçüde fazladır. Bu hal Rabbimizin saltanatının, rahmaniyetinin, rahimiyetinin ve keriminin azametine işarettir. Öyle bir ihsana malik oluruz ki, seksen senelik ömrü bir gecede kazanma imkânımız olur. Şu fâni dünyada hayat geçiren bizler kısacık ömrümüzde yüzlerce yıllık ibadet etmiş gibi sevap kazanma ihsanına mazhar oluruz. Zahiren on Kadir Gecesi’ni ihya etsek bile en az sekiz yüz yılı ihya etmiş gibi semere kazanmamız biz âciz kullara ne denli büyük ihsan olduğu bilinen bir gerçektir

 • Cenk Çalık

  15.3.2024 22:49:53

  Her devletin tarihinde özel günler vardır. O günlerde sair zamanlarda olmayan faaliyetlerle kutlanır. Meselâ, Osmanlı Devleti’nde her padişah tahta geçtiğinde “cülûs-i hümayun” adı verilen bahşişi askerlere dağıtılırdı. Ayrıca, bütün raiyeti kapsayacak şekilde bir takım ihsanların yapıldığı özel günler veya bayramlar hemen her millette vardır. İşte o günler diğer günlere benzememektedir. Zira o günlerde her zaman ki kurallar değil hususî kanunlar ve ihsanlar devlet başkanı tarafından verilmektedir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı