"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir”

Rüstem GARZANLI
10 Ağustos 2018, Cuma
Risale-i Nur hizmetinin birçok düsturlarından birisi de “Müsbet hareket” etmektir.

Düstur mana itibariyle umumî kaide, kanun, nizam veya destur, izin ve müsaade gibi manaları ihtiva ediyor. Bu geniş manayı ihtiva eden “Müsbet hareket” düsturu Bediüzzaman Hazretleri evvelâ kendisi tatbik etmiş, talebelerine de önemle ve ehemmiyetle tatbik etmelerini tavsiye etmiştir.

Şöyle ki: “Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir. Menfî hareket değildir. Rıza-yı İlâhîye göre sırf hizmet-i imaniyeyi yapmaktır: Vazife-i İlâhiyeye karışmamaktır. Bizler asayişi muhafazayı netice veren, müsbet iman hizmeti içinde her bir sıkıntıya karşı sabırla, şükürle mükellefiz.” (Emirdağ Lâhikası), son mektubunda beyan etmiştir.

Kısaca özetlemek gerekirse, rıza-i İlâhî için çalışmak müsbet; Vazife-i İlâhiyeye karışmak menfidir. Hizmet-i imaniye müsbet; isyan ve sefahat menfidir. Asayişi muhafaza etmek müsbet; emniyeti ihlâl etmek menfidir. Sabır ve şükür müsbet; sabırsızlık menfidir.

Dolayısıyla, müsbet hareket tamirdir; menfi hareket tahriptir. Meselâ bir köprüyü inşa etmek müsbettir. İnşa edilen köprünün altına bir bomba koyup köprüyü yıkmak menfidir.

Aynı şekilde küfür de büyük bir tahriptir, küfre giren kişiye imansız denilmesi de bu sebeptendir. Namus ve şerefini kaybedenlere ahlâksız demenin sebebi de budur. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Konumuz olan müsbet hareket, “Rıza-yı İlâhîye göre sırf hizmet-i imaniyeyi yapmak,” esastır. Bu esas ise insanlar için en kıymet ve şeref kazandıran yüksek bir makamdır. Yani iman nimetine kavuşan, doğrudan doğruya Allah’a kavuşmuş olur.

Risale-i Nur Talebeleri müsbet hareketle iman hizmeti yaptıkları halde arzu ettikleri neticeye vasıl olmasalar da umutsuzluğa düşmezler. Çünkü onlardaki tahkiki iman “Vazife-i İlâhiyeye karışmamak” düsturu bir levha gibi manen karşılarına çıkıp sabırla tahammül ediyorlar.

Meselâ, duânın bir nev’i fiilidir, buğday tohumu toprağa ekiliyor, gübresi ve ilâçlaması yapılıyor, zamanı geldiğinde yeşeriyor ve nihayet sümbül veriyor. Bir sümbülde bazen on, bazen yirmi tane bulunuyor. Müdahale etme imkânımız olmuyor. Ancak Rezzak-ı Zülcelâlin hikmet ve rahmetinden bekleyebiliriz.

Kalpler de Allah’ın emri altındadır, hidayet edici ancak O’dur. Okuduklarımız ve anlattıklarımız muhatabımızın kalbinde O’nun lütfuyla sümbül verir, bizim irademizle değildir...

Konumuzun bir diğer bölümü ise asayişi muhafaza etmekti.

“Bizler asayişi muhafazayı netice veren müsbet iman hizmeti için, her bir sıkıntıya karşı sabırla, şükürle mükellefiz.”

Asayiş ancak müsbet bir iman hizmetiyle temin edilebilir. Risale-i Nur Talebeleri, “Asayişin birer mânevî bekçisi” hükmündedirler.

Üstad Hazretleri, enva-i türlü işkencelere, eziyetlere, zehirlenmeye maruz kalmış olduğu halde, asayişi bozacak herhangi bir harekette bulunmamış, itidal-i demle hareket etmiştir.

Son günlerde Yeni Asya Gazetesine karşı yapılan saldırılara karşı Yeni Asya taraftarları müsbet hareket ederek bir kez daha haklı dâvânı; haksızlara karşı itidal-i dem ile sabır ile ispat ederek emniyet ve asayişi muhafazaya çalışmışlar.

Okunma Sayısı: 1278
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı