"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çalışmak güzeldir

Şükran Cevheri
26 Aralık 2021, Pazar
“Size meşakkate büyük rahat vardır. Zira, fıtratı müteheyyiç olan insanın rahatı yalnız sa’y ve cidaldedir.” Vecizesi insanın özellikle de fıtratında heyecan, tez canlı çalışkan olanların çalışarak mutlu olduklarını anlatmaktadır. Meşakkatteki büyük rahat zorlukları aşmanın nice kolaylıklar getireceğini söylemektedir.

Çalışma ile ilgili o kadar çok güzel söz var ki, Kur’ân-ı Kerîm’de “İnsan için ancak çalıştığı kadar vardır.” (Necm/39) beyanı ile insanın gayreti nispetince ile maddî manevî kazancına vurgu yapmaktadır.

Bir İslâm düşünürünün “tarlada çalışan çiftçinin, mektepte okuyan talebenin kötülük yapacak vakti yoktur” sözü ayrıca çok yerinde ve doğru bir tesbit olduğunu düşünüyorum. Çalışan işine yoğunlaşmış insanın kötülük yapacak vakti yoktur. Toplum hayatına baktığımızda dedikodu veya gıybet gibi nahoş konuşmaların boşlukta olan insanların vakitlerini doldurmak için başvurdukları bir yöntem diyebiliriz. Oysa çalışan, fikrî olarak okuyan bir insan öğrendiği bilgileri paylaşır.

Şeytan boş kalplerde gezer sözü buna örnek diyebiliriz. İnsanın dünya hayatı boyunca dolu dolu geçirmek her an yeni bir şey öğrenmekle mükelleftir.

İnsanın çalışması zihnî ve ruhî olarakta çok önemli, kendini bir işe ait hissetmemek insanda boşluk oluşturmaktadır. Kendine değer addetmekte insanın işle iştigal etmesi arasında bağlantı olduğu görülmektedir. Özellikle üniversite mezunu gençlerin iş bulamamaları emeklerinin zayi olduğu düşüncesinin yanında kendilerini bir işe yaramayan biri gibi görmelerine sebep oluyor.

Oysa günümüze baktığımızda her insanın iş bulma imkânı her gün daha çok zorlaşmaktadır. Mezunlar giderek çoğalmaktadır. 

Çalışma hayatına baktığımızda da insanlar pek çok zorluklarla karşı karşıya mobbing ağır iş şartları vesaire...

Buna karşın insanın kendini geliştirmek için yüzlerce seçenek bulunmaktadır. Nitekim Yüce Yaradan doğan her bebeği avucuna birkaç istidat çekirdeğiyle beraber dünyaya gönderiyor. Maalesef yanlış eğitim sistemi ve çevre şartlarıyla bu çoğu zaman keşfedilmeden köreltiliyor. Ve bizde mesleğinde başarılı birine hayranlıkla bakıyoruz.

Nitekim Peygamber Efendimiz “sevdiğiniz işi yapın sevdiğiniz işte hayır bereket ve mutluluk vardır” sözü insanın yaptığı işte verimli ve bereket görmesi için sevdiği işi yapmasını tavsiye ediyor. İnsanın bir şey üretmesi kadar manevî zevk veren bir şey yoktur. İnsanda tecellisi Musavvir isminin ayinesi olarak yansımaktadır. Ve bizde diyoruz ki çalışmak güzeldir.

Okunma Sayısı: 9611
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İsmail Özgür

  10.4.2022 04:43:52

  Muhterem hocam, gerek mobbing gerekse insanların sana karşı olması, çeşitli sebeplerle seni dışlaması için, buna öncelikle cesaret edebiliyor olması gerekir. O cesareti kendilerinde bulmalarına en güçlü sebep, bence kişinin ne kadar üniversite mezunu olsa da, yetenek ve kabiliyet olarak gelişmemiş olmasıdır. Zİra, her konuda, özellikle iş için yeterlilik konusunda kendisini geliştirmiş kişi, üstleri ve yöneticileri tarafından el üstünde tutulur ve tabir yerindeyse kimsenin haddine değildiğr sana diş geçirmek. İnsanlar, yöneticiden korkar ve sana diş geçiremez. Bu sebeple, özetle, üniversite mezuniyeti, tabii ki, en nihayetinde 4 yıllık bir emek ve zorluk süreci olsa da, hangi alanda çalışmayı düşünüyorsak, o alanın gereği olan kalifiyelerde, en az Türkiye standarlarında, en az İstanbul standarlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Yeni Asya'da geçmişte okuduğum bir yazıya göre, iş verenler, istedikleri kişiyi bulmakta zorlanıyor diye okumuştum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı