"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Harb-i Umûmî evâilinde görülen rüyâ-i sâdıka

Abdülbakî ÇİMİÇ
27 Haziran 2022, Pazartesi
Bediüzzaman’ın Hayatı’ndan Tesbitler (209)

Harb-i Umûmî, aynı zamanda harb-i ahirzamandır. Bu ahirzaman mukaddemesi olan Harb-i Umûmî öncesi Bediüzzaman İşârâtü’l-İ’câz tefsirine başlar. “Ben de o noksan fehmimle eski Harb-i Umûmî’de fariza-i cihadda avcı hattında ne kadar fırsat buldumsa kalbime tulû eden nükteleri yazıyordum. Derelerde, dağlarda hücum ederken kaydederdim.”1 Der. Böylece harb meydanlarında da İşârâtü’l-İ’câz’ın telifi devam eder.

“İ’câz-ı Kur’ân’ı beyan et”

Bediüzzman’ın vazife-i nuraniyesinin mühim bir noktasına işaret eden bir rüya-i sadıka da, birinci Harb-i Umûmî’nin evailinde görülmüştür. Bediüzzaman Hazretleri o günlerde müthiş hâdiselerin yaklaşmakta olduğunu çok defa söylemiş ve kendisinin Kur’ân’ın i’câzını beyân etmesine dair mânevî bir emri içine alan ruhâni bir de rüya görmüştür. Belki de gördüğü bu vâkı’a-i ruhâniye üzerine Kur’ân’ın İ’câzını kaydetmekte acele etmesine âmil olmuştu. Talebeleri Hamza, Mehmed Şefik, Mehmed Mihri’nin ifadeleri “Evet, Van’da Horhor medresemizin damında esna-i derste büyük bir zelzelenin gelmekte olduğunu söyledi. Hakikaten söylediği gibi, az bir zaman sonra Harb-i Umûmî başladı.”2  şeklindedir. 

İşte, o rü’ya-i sâdıkayı Bediüzaman’dan dinliyoruz (Tarih 1914 Kasım’ı gibi): “Bir zaman rü’yada gördüm ki: Ağrı Dağı altındayım. Birden o dağ patladı, dağ gibi taşları âleme dağıttı, sarstı cihanı. Füc’eten(aniden) bir adam yanımda peyda oldu. Dedi ki: Îcaz ile beyan et, icmâl ile îcaz et, bildiğin envâ’-ı i’câz-ı Kur’ân’ı.”3  Birden, o hâlette iken, baktım ki, mühim bir zat bana amirâne diyor ki: “İ’câz-ı Kur’ân’ı beyan et.”4  Ve şu i’câzın bir nev’ini şu zamanda izhârına, haddimin fevkinde olarak, benim gibi bir adam namzet olacak. Ve namzet olduğumu anladım.5  

İşte bu rü’yay-ı sâdıka veya hâdise-i ruhâniye üzerine kendisine verilen emri ve tevdi’ edilen azim hizmeti yerine getirmek üzere, 1914 yılı içinde Kur’ân’ın i’câzını kaydetmeye başlamıştır. Artık zaman birçok işaret, beşaret ve vukuat ile fitne-i ahirzamandır. Kur’ân, kıyamete kadar hükmünü devam ettireceği için, elbette bu fitne-i ahirzaman asrına daha şümullü olarak dersini verecek ve mucîzeliğini gösterecektir. Bu Rabbimizin Hakîm ve Rahîm isimlerinin bir hikmeti ve tecellisidir. Ve zaman hükmünü icra ederek Kur’ân’ın i’câz-ı mânevîsinin tahakkuk dönemi başlamış olur. Böylece “i’câz-ı Kur’ân’ın beyanı” bir rüya-i sâdıka ile başlar. Evet, bir “vakıa-i sâdıkada”6  görülen bu rüya ile “i’câz-ı Kur’ân’ın” beyanının izhâr vaktinin geldiği ve bu vazîfe ile muvazzaf olan şahsın da Bediüzzaman Hazretleri olduğu anlaşılmaktadır. 

Bediüzzaman Hazretleri de “Çok emârelerle anlamışız ki, bu ulûm-i îmâniyedeki fetva vazîfesiyle tavzif edilmişiz.”7  diyerek vazîfesini açıkça izhâr etmiştir. Böylece i’câz-ı Kur’ân’ın beyanı ve izhârıyla Risâle-i Nur ehl-i îmânın mânevî imdadına gönderilmiştir. Bediüzzaman Hazretleri de bu son ahirzaman asrında i’câz-ı Kur’ân’ın nurları olan ve mânevî bir cihad-ı dinînin, îmân-ı tahkikî kılıcıyla olacağını Kur’ânî ve hadisî işaretlerden çıkararak Risâle-i Nur ile vazîfeye namzet olduğunu anlamıştır.

Dipnotlar:

1-Emirdağ Lahikası, 2013, s.632

2-İşârâtü’l-İ’câz, 2013, s.22

3-Sözler(Lemeat),2013,s.1193

4-Mektubat, 2013, s.624

5-Mektubat, 2013, s.625

6-Mektubat, 2013, s.624

7-Mektubat, 2013, s.725

Okunma Sayısı: 1878
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı