"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Modern gog - magoglara çare

Ahmet BATTAL
29 Ocak 2020, Çarşamba
Hunor-magor, Koka-Vikoka, Gog-magog, Cuc-macuc, Ye’cuc me’cuc…

Hepsi aynı.

Mukaddes metinlerde ve tarih kitaplarında geçen bozguncular ordusu ya da anarşistler güruhu. 

Tarihte olmuş, yine olacak. Belki kıyameti onlar getirecek.

Çare nedir?

“Bir şey yapmalı” sloganıyla kendilerini tanıtan bir dernek var: Vatandaşlık Temel Geliri Araştırma, Geliştirme, Kültür ve Yayma Derneği.

Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı gibi kuruluşların da desteği ile kendisini duyurmaya ve önemli bir konuyu gündemde tutmaya çalışıyor. 

Bize de gönderdiği mailden bazı notlar:

***

Teknolojik gelişmeler, otomasyon, robotlar ve özerk sistemlerin her geçen gün daha çok devreye alınıyor olması sonucunda; dünyada her geçen gün meslekler kaybolmakta ve işsizlik artmaktadır. Bu noktada; Vatandaşlık Temel Geliri güçlü bir çözüm modeli olarak her geçen gün daha çok kabul görmektedir…

Vatandaşlık Temel Geliri; tüm vatandaşlarımıza, her bir bireye, herhangi bir sınırlama, ayrım veya şart olmaksızın, temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği miktardaki parasal büyüklüğün, şartsız bir şekilde ve başkaca gelirlerinden bağımsız olarak, ömür boyu düzenli olarak ödenmesidir…

 Vatandaşlık Temel Geliri; işsizlik, yoksulluk, toplumsal refah, sosyal adalet ve gelir dağılımındaki dengesizlikler, bireysel ve organize suçlar, terör, eğitim, sağlık ve kısaca insanlık ile ilgili birçok konuda, günümüzdeki ve gelecekteki problemlerimizin birçoğunun çözümüne önemli katkılar sağlayacak, hatta çözebilecek niteliktedir…

Dünyada; hem akademik, hem aktivist, hem de siyasî çevrelerde; hem ulusal, hem uluslar arası anlamda; hem devletlerin, hem de sivil toplum örgütlerinin gündeminde olumlu bir dip dalgası olarak ilerlemekte olan “Vatandaşlık Temel Geliri” konusunu çok önemsiyoruz ve ülkemizde de en geniş anlamda tartışılması için çaba içindeyiz…

***

Bu tartışmayı biz de önemsiyoruz.

Zira biliyoruz ki, insanın zulmetme kapasitesi, her geçen gün, hem de katlanarak artıyor. 

Aç kalan, mülkiyetsiz kalan, ama hürriyetini kötüye kullanma kapasitesine sahip olan insan topluluklarının kurulu düzenlere yapabilecekleri anarşistçe kötülüklerden herkes korkar. Hepimiz, bilhassa büyük şehirlerde, pimi çekilmiş ayaklı el bombalarıyla karşılaşmış ve korkmuşuzdur. 

Modern ye’cüc me’cücleri durdurmanın çaresini insanlık birlikte bulacak. Yoksa kıyamet…

Tamam, çare “sosyal devlet”i tesis ederek önce insanın karnını doyurmaktır. Aç adamdan her şey beklenir.

Ama kalbini doyuramadıklarınızın karnı doysa da gözü doyar mı?

Okunma Sayısı: 1645
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İshak

  29.1.2020 00:19:21

  "Ama kalbini doyuramadıklarınızın karnı doysa da gözü doyar mı?" Rabbim lutfuyla kalbi ve maddi ihtiyaçlarımızı gidersin. Önce gözümüz doysun inşallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı