"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üstad Bediüzzaman ve Barla sıddıkları

Ahmet DEMİRDÖĞMEZ
15 Mayıs 2018, Salı
Barla, Risale-i Nur Külliyatının ilk te’lif merkezi olması itibarıyla çok kıymettar ve nuranî bir beldedir.

Üstad Bediüzzaman hazretleri, 1927 yılının Mart ayında Barla’ya sürgün olarak gönderilir. Sebebi ise, Kur’anî ve imanî hizmetlerine set çekmek, Barla gibi ücra bir köyde ademe mahkum edip, Nuranî neşriyatına mani olmaktı. Fakat nafile. “Kâfirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır” vaad-i İlahî gereğince, Risale-i Nur Barla’da parlamaya başladı. Bu sebeple, “Barla, millet-i İslâmiyenin, hususan Anadolu halkının başına gelen dehşetli bir dalalet ve dinsizlik cereyanına karşı, Kur’an’dan gelen bir hidayet nurunun, bir saadet güneşinin tulû ettiği belde” şerefini kazanmıştır. Evet, “Barla, ehl-i imanın manevî imdadına gönderilen Risale-i Nur Külliyatının te’lif edilmeye başlandığı ilk merkezdir.”(Tarihçe-i Hayat)

Barla’da sekiz sene kadar kalan Üstad Bediüzzaman Hazretleri, yüz otuz parçadan müteşekkil Risale-i Nur Külliyatının yüz on dokuz parçasını burada te’lif etmiştir. Üstad Bediüzzaman Hazretleri, Risale-i Nur’un te’lif ve neşriyle beraber, Barla’da Barla Sıddıklarıyla şahs-ı manevî tesis etmiş ve bundan sonraki hizmet tarzının şahıs değil, şahs-ı manevîyle olacağını göstermiştir. Günümüze kadar devam eden ve inşaallah kıyamete kadar devam edecek olan şahs-ı manevînin ilk halkasını Barla Sıddıklarıyla teşekkül ettirmiştir. Bu cihetle de Barla’nın ve sıddıklarının ehemmiyeti büyüktür.

Kahraman Barla sıddıklarının şöylece sayabiliriz; Muhacir Hafız Ahmet (Ahmet Karaca), Şamlı Hafız Tevfik (Mehmet Göksu), Sıddık Süleyman (Süleyman Kervancı), Mübarek Süleyman (Süleyman Köse), Mustafa Çavuş (Mustafa Güvenç), Bahri Çağlar, Abdullah Çavuş (Abdullah Yavaşer) ve Şem’i Güneş.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri, Barla Sıddıkları için şu ifadeleri kullanmaktadır: “Cenab-ı Hak Sıddık Süleyman’ı ve Mustafa Çavuş’u, Muhacir Hafız Ahmed’i ve Abdullah Çavuş’u bana ihsan etti. Ben de Cenab-ı Hakk’a şükrediyorum. Bunlar bana yüzer dost kadar kıymettar göründüler, vatanımı bana unutturdular. Gurbet ve misafirlik elemini bana çektirmediler. Bunlar yüzünden ben bu köyün hayatta ve vefat edenleriyle alakadar olup; her zaman dua ediyorum”(Barla Lahikası) Üstad Bediüzzaman Hazretleri, te’lif ettiği Risaleleri Sıddık Süleyman Ağabey alıp on üç kilometre uzaklıkta Bedre köyünde Santral Sabri Ağabeye verir, gelen risaleden kendisine de bir nüsha yazan Sabri Ağabey, Risaleyi İslam Köyüne Hafız Ali Ağabeye ulaştırır. O da kendisine birkaç nüsha yazdıktan sonra Isparta’ya Hüsrev Ağabeye gönderir. Bu şekilde Risaleler el altından el yazısıyla çoğaltılarak her tarafa yayılmıştır. Bu noktada da Barla sıddıkları neşir hizmetinin de öncülüğünü yapmışlar ve Nur Talebeliğinin en birinci vazifesinin neşir hizmeti olduğunu göstermişlerdir. “Barla sıddıkları, beni çok defa hayalen eski zamana ve o memlekete celbediyorlar. Barla ve dağlarında gezdiriyorlar. Ben onlarla ve o yerleriyle çok alâkadarım, unutmuyorum. Onlara binler selâm ediyorum.” (Emirdağ Lahikası) diyen Üstad Bediüzzaman Hazretleri, Barla Sıddıklarıyla beraber Isparta ve havalisinde bu hizmeti kudsiyede bulunan Nur Talebelerini de Isparta Kahramanları olarak Risale-i Nur’da zikretmektedir. 

Bu kahramanların daire-i nuranisinde bulunmak duasıyla inşaallah. Allah onlardan ve bütün Nur Talebelerinden ebediyen razı olsun.

Okunma Sayısı: 3314
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı